Müzik

İdo Tatlıses, farklı müzikselliklerin izinde giderek başarılı bir ilk albüme imza atıyor : İdo Tatlıses – Çünkü…

İdo Tatlıses ilk EP çalışması “Sonsuz Teşekkürler”i dinleyicilerle buluşturalı 7 yıl oldu. Zaman içinde hem annesi ile firması Deriko Müzik üzerinden başlayan müzik yolculuğunda tekliler üzerinden ilerleyen İdo Tatlıses, en son “Buluşacaktık” teklisi ile halen gündemdeyken, şimdi ise kendisini ilk albümü ile dinliyoruz : Çünkü…

DMC etiketiyle yayınlanan albüm; albüme ismini veren İdo Tatlıses sözleri, Galip Öztürk bestesi ve Osman Çetin düzenlemesi “Çünkü” ile açılıyor. Elektronik geri vokaller ve gitar-klavye uyumuyla başlayan eserde klavye tınıları yer yer 1980’ler tınıları katıyor. Orta kısımdaki elektronik-klavye solo akılda kalıcı ve saksafon ve keman eklemesi eseri tamamlıyor. Ardından, İdo Tatlıses eseri Çetin düzenlemesi “Acıklı Öyküm” geliyor. Klavye ve elekronik tınıların dengelenerek başladığı eserde elektronik ritmler eseri canlı tutuyor ve çift ses vokalle dengeleniyor. Eser son kısımda biraz temposu artarak sonlanıyor. 

Sırada art arda iki İdo Tatlıses eseri ve Osman Cello düzenlemesi var. İlk önce “Gözlerle İki Laf Etsem?” geliyor. Klavye solo ve elektroniklerin vokalle uyumuyla başlayan eserde sözler ve elektronik-klavye solo akılda kalıcı. Ardından “Ölebilirim” geliyor. Gitar-klavye-ritm ile Chill bir eser tınısında başlayan eserde gitar ve çift ses vokal öne çıkıyor. Arapça sözlerle de dikkat çeken eser, ritmik yapısıyla dikkat çekiyor.

Albüm, iki Galip Öztürk eseri ile devam ediyor. İlk önce Denizkan Boz düzenlemesiyle “O Seni Sevmiyor” çift ses ve klavye fonun öne çıkarak başladığı eserde orta kısımdaki elektronik solo akılda kalıcı. Ardından Çetin düzenlemesiyle “Seveni Bul da Gel” klavye-elektronik solo ile başlayan gitar da çift ses vokalle birlikte öne çıkıyor. Albümün öne çıkan başarılı eserlerinden biri.

Son iki eserden ilki Ahiyan eseri, Yenal Yıldız düzenlemesi “Kaça Böldün” Piyano ile başlayan eserde elektronik geri vokal de eserin duygusunu destekliyor. Son eser ise, Öztürk eseri ve Mustafa Ceceli düzenlemesi “Varsın Gibi Davrandım” oluyor. Klavye ve elektronik-keman eklemeleriyle başlayan eserde gitar da öne çıkıyor, çift ses vokallerle dengeleniyor. Orta kısımda bağlama-gitar solo başarılı.

İdo Tatlıses, ilk albümünde Deep House, Trap, Chill ve Tropical gibi popüler ve farklı müziksellikleri denerken bu türün başarılı müzisyenleriyle bir araya gelerek başarılı bir ilk albüme imza atıyor.

Etiketler