Müzik

Öztem, yeni albümüyle inandıklarını ve hissettiklerini aynı başarıyla yüreğinden damıttıklarıyla anlatmaya devam ediyor: Metin Öztem – Pir Dolusu…

Metin Öztem… 2017 yılında kaybettiğimiz babası İsmail Öztem’den aldığı ilk derslerle kendini bağlama özelinde müziğin içinde bulan Sivas’lı Öztem, zaman içinde Erdal Erzincan, Mercan Erzincan ve Ümit Şimşek gibi ustalardan dersler aldı ve mesleki anlamda Mimarlık alanında eğitim görse de içindeki müzik aşkıyla üç albümü (Haydar Göğercin yapımcılığında 2007’de Divane, 2011’de Arık ve Kutsal Evcimen yapımcılığında, çeşitli sanatçıların katılımıyla 2016’da Şin) yapmışken, şimdi ise ilk defa Kalan Müzik etiketli dördüncü albümüyle dinliyoruz : Pir Dolusu…

M&K (Ersin Killik, Yusuf Kayapınar) stüdyosunda kaydedilen ve teknik işlemleri Cafer Ozan Türkyılmaz tarafından üstlenilen albümün düzenlemelerinde Erdal Erzincan, Erkan Akalın, Eren Turan ve Öztem imzası var. Ayrıca albümün Sevgi Sevinç tarafından çekilen kapak fotoğrafında, Öztem’in dedesi Mahmut Köygülü de yer alıyor.

Albüm, albüme ismini veren Aşık Dertli sözlerinden Haydar Acar kaynaklığında derlenen “Pir Dolusu” ile açılıyor. Erdal Erzincan düzenlemesi olan ve Erzincan’ın bağlamalarının uyumuyla başlayan eserde Ersin Killik’in perküsyonu da bağlamalarla birlikte öne çıkıyor. Geri vokallerle eserin duygusu güçleniyor. Orta kısımda Killik’in davul solosu başarılı.

Ardından Kul Nesimi dizelerinden Medine Çelik kaynaklığında derlenen “Dediler (Er Yolunda)” geliyor. Öztem düzenlemesi olan eserde Öztem’in bağlamaları ve Engin Arslan’ın yaylı tamburu, Emre Ay’ın klasik gitarıyla dengeleniyor. Killik’in perküsyonu ve Serkan Çabuk’un bası da eseri canlı tutuyor. Hüseyin Albayrak’ın geri vokali de eseri güçlendiriyor. Sırada, Haydar Acar kaynaklığında derlenen anonim “Felek” var. Erkan Akalın & Özlem ortak düzenlemesi olan eser, Akalın’ın bağlamalarıyla başlıyor ve Serkan Yıldırım’ın kavalı da gitar-perküsyon-bas uyumuyla güçleniyor. Ardından, Genç Abdal dizelerine Öztem bestesi “Şah-ı Merdan” Akalın düzenlemesiyle geliyor. Akalın’ın bağlamaları ve basın uyumuyla başlayan esere perküsyon da dahil oluyor ve Akalın’ın geri vokali de eseri destekliyor.

Sıradaki eser ise Haydar Acar ve İsmail Öztem kaynaklığında derlenen (ikinci kıtasının sözlerinİ Metin Öztem’in yazdığı, aynı zamanda Metin Öztem’in düzenlediği) bir uzunhava “Gelin” Öztem’in bağlaması ve Ay’ın gitarıyla akustik bir anlayışla ele alınan eserde Yıldırım’ın kavalı eserin duygulu yapısını güçlendiriyor.

Albüm, Sırrı dizelerine Haydar Acar kaynaklığında derlenen “Ayrılık Hasreti”ile devam ediyor. Hüseyin Albayrak & Ali Rıza Albayrak ve Öztem ortak düzenlemesi olan, Hüseyin Albayrak & Ali Rıza Albayrak ve Öztem’in bağlama icralarının uyumunun perküsyon-gitar uyumuyla dengelendiği eserde Hüseyin Albayrak ve Ali Rıza Albayrak da geri vokalleriyle eseri canlı tutuyor. Albümün öne çıkan başarılı yorumlarından biri.

Ardından, İbrahim Gülseven eseri, Eren Turan düzenlemesi “Yarim” geliyor. Efekt ve gitar-bas uyumuyla başlayan eserde Gürkan Akyol, mey ve duduğuyla eseri güçlendirirken Turan da bağlamaları ve perküsyonla uyumuyla eseri canlı tutuyor.

Sırada, İsmail Işık eseri, Öztem düzenlemesi “Aydîl” var. Öztem’in Nesimi curası ve Ay’ın gitarıyla akustik bir yorum oluyor. Ardından, Feryadi mahlaslı Kazım Demirtaş dizelerine Öztem bestesi, Erzincan düzenlemesi “Beni Beni” geliyor. Erzincan’ın bağlamalarının ve  Arslan’ın Cemal sazının uyumuyla başlayan eserde Killik’in perküsyonu da öne çıkıyor ve Killik, vokaliyle de eseri güçlendiriyor. Son eser ise bir düet; Tülay Maciran ile İmranlı Koçgiri kaynaklı “Sürmeli” Akalın düzenlemesiyle geliyor. Bağlama-kaval-perküsyon-bas uyumuyla başladığı eserde ikinci kısımda Maciran da dahil olarak eseri güçlendiriyor.

Öztem, dördüncü albümünde hem aşıkların dizelerine kendi eserleri hem de aşıklarımızın unutulmaz eserlerini başarılı düzenlemelerle, pandemi kaynaklı olarak uzaktan bile olsa yapılan kayıtların ustaca birleşimiyle, albümün kartonetindeki yazısında olanca mütevazililğiyle söylediği “Umuyorum bir gün geç te olsa inandıklarımı ve hissettiklerimi anlatmayı başaracağım.”ın aksine, inandıklarını ve hissettiklerini aynı başarıyla yüreğinden damıttıklarıyla anlatmaya devam ederek, başarılı bir albüme imza atıyor.