Müzik

İlk albümdeki başarıyı devam ettiriyor : Derya Can – Şansıma…

Derya Can’ı ilk olarak 2016 yılında Şerif Kayran Prodüksiyon etiketiyle piyasaya çıkan ‘Ben Neler Yaşadım’ ile dinlemiştik. İlgi gören bu çıkışın ardından şimdi Şerif Kayran Prodüksiyon etiketiyle ikinci albümüyle dinliyoruz Can’ı : Şansıma

Albümde 6 şarkı var. Albümün yönetmenliği Şerif Kayran’a, aranjeleri de Hüseyin Arapoğlu ve Sedat Sakarya’ya ait.

İlk eser, sözleri Yalçın Polat’a, müziği Şerif Kayran’a ait, sevilen sanatçı Uygar Doğanay ile bir düet ‘Zararın VarGündem’in yaylıları ve Eyyüp Hamiş’in neyi ile başlayan eser, Yaşar Akpençe’nin perküsyonu ile tamamlanıyor. Orta kısımda Selahattin Güzelel’in elektrosu ön plana çıkıyor. Albüme güzel bir açılış oluyor.

Ardından, albüme ismini veren ve ilk olarak Müslüm Gürses yorumuyla dinlediğimiz, sözleri Ertuğrul Polat’a, müziği Şükrü Uğurluel’e ait ’Şansıma’ klavyeli açılışı ve Hamiş’in zurnası ile Gündem’in yaylılarının uyum içinde olduğu, Güzelel’in elektrosunun da katıldığı, Can’ın da kendi üslubuyla başarılı bir yeniden yorumlama. Bu haliyle de yeniden günümüzde ilgi görecektir.

Üçüncü eser, yakın zamanda Can’ın ilk albümde ‘Söyle Neden’ eserinde düet yaptığı Zakir Zerel’den de dinlediğimiz, sözü Yusuf Bulut’a, müziği Erkan Acar’a ait olan ‘İllede Sen Hamiş’in zurnasıyla başlayan, Gündem’in yaylılarının Gökhan Kantos’un bağlamasıyla uyum sağladığı ve Akpençe’nin perküsyonunun da güzel bir katkı sağladığı; orta kısımda Güzelel’in akustik gitarını da duyduğumuz bir eser. Albümün öne çıkan eserlerinden biri.

Sırada; ilk olarak Vildan’dan dinlediğimiz ve ilgi gören eserlerden biri olan sözleri Ceyhun Karataş’a, müziği Şerif Kayran’a ait olan ‘Ankaraya Girişin Yasak’ var, Kantos’un bağlaması ve Güzelel’in elektrosunun yanında Gündem’in yaylılarının da Akpençe’nin perküsyonuyla bütünleştiği eserde Can, sevilen sanatçı Hüseyin Kağıt ile düet yapıyor ve ikili güzel bir uyum yakalıyorlar.

Beşinci eser; sözleri Fahriye Taliye Çolak’a, müziği Erkan Acar’a ait bir eser ‘İçim Yanar’; Kantos’un bağlamasının Akpençe’nin perküsyonuyla birlikte ön plana çıktığı, klavyenin altyapıyı tamamladığı, duygulu ve albümden keşfedilmeyi bekleyen bir eser.

Son eser bir Ali Gencebay klasiği, sayısız yorumcudan dinlediğimiz ‘Yar DilineHamiş’in zurnası ve Akpençe’nin elektrosuyla başlayıp Gündem’in yaylısıyla devam ediyor, Can bu sevilen şarkının altından yorumuyla başarıyla kalkıyor. Vokallerde Şerif Kayran, Serhat Avcı ve Hüseyin Canan Karataş’ın yer aldığı eser, albüm için güzel bir final oluyor.

Bunların dışında Kemal Büyük de bas gitarıyla altyapıları tamamlıyor.

Başlıkta dediğim gibi, ilk albümdeki başarısını devam ettiriyor Derya Can, yeni şarkılar ve yeniden yorumlamalar ile. Kendi türünün albümleri arasında dinlenmeyi hak eden çalışmalardan biri.