Röportajlar

İlk albümü “Nedensiz Dünya”yı dinleyicilerle buluşturan Kerem Yeğinboy ile bir röportaj…

Kerem Yeğinboy… 2019’dan 2020’ye kadar 6 tekli ve 1 ikili halinde yayınladığı 8 şarkısını 3 şarkı ekleyip 11 şarkı olarak Avrupa Müzik etiketiyle (ilk teklisinin ismini vererek) “Nedensiz Dünya” ismiyle ilk albümü olarak dinleyicilerle buluşturan Yeğinboy, özellikle “Yalanlar İçinde” klibinde Hülya Avşar’ın rol almasıyla da dinleyicinin dikkatini çekti. Alternatif müzik kanadında üretken bir bakış açısı sunan; aynı zamanda doktor, sinema ve müzik eleştirmeni Emin Yeğinboy’un oğlu olan Kerem Yeğinboy ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, albümünü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Nedensiz Dünya teklinize kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Nedensiz Dünya teklisine kadar, hep kendim çaldım, besteler yaptım. Konser hiç vermedim veya bir grubum hiç olmadı. Ama bu zamana kadar yaptıklarım, müzikal olarak kendimi bulmamı sağladı. Kendimi geliştirmemi ve gitara olan hakimiyetimi sağladı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Nedensiz Dünya’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemelerinizi üstlenen Ömer Kapancıoğulları ve Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? İlk teklinizle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tekli yayınlamaya, bestelerimi değerlendirmek istememle başladım. Bunun için de biraz bestelerime güvenmem ve kendime inanmam gerekti. Bu da benim için bir zaman aldı. Ömer ile yolum, babam sayesinde kesişti. Ömer’in grubu Defans ile yaptığı röportaj sayesinde tanıştık. Avrupa Müzik ile yolum Hülya Avşar sayesinde kesişti. 

Çalışmalarınızı tekli olarak yayınlayıp sonradan albüm olarak düzenlediniz, bu bilinçli bir tercih miydi? Bu bağlamda teklileriniz hakkında nasıl geri dönüşler aldınız ve bu teklileri 3 yeni şarkıyla albüm olarak (Nedensiz Dünya) düzenleme fikri nasıl gelişti?

-Albüm fikri zamanla, sonradan gelişti, teklilere dönüş güzeldi. Şarkılar biriktikçe, zamanla bir albüm fikri olmaya başladı. Hatta şarkıların çıkış sırası da, albüm sırası düşünülerek oldu. Zaman içinde, albümde nasıl yer alabileceğini ya da ne gibi geçişler olabileceğini düşünmeye başladım.

Nedensiz Dünya’nın albümü hali ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albüm hali de beğenildi. Şarkı sıralaması, tonlar ve farklılık beğenildi. Geçişlerin güzel olduğu söylendi ve arada akustik parçalar da albümün nefes almasını sağladı. Bence albüm olarak baştan sona dinlemek, şarkıları anlamak açısından çok daha önemli. Tekli olarak dinlemek ve albümü dinlemek çok farklı iki etki. Şarkılarımda ne yapmak istediğimi ve anlatmak istediğim açısından albüm olarak dinlemek çok daha yardımcı olur. 

Yalanlar İçinde klibinde Hülya Avşar rol aldı. Kendisiyle çalışma süreci nasıl gelişti ve kliple ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendisiyle çalışmak kolaydı, profesyonel olduğu için ne yapacağını biliyordu ve çok kısa bir sürede anlayıp uyum sağladı. Klip ile ilgili genelde aldığım dönüşler güzeldi. İnsanlar farklı ve sanatsal buldu. Bir yandan Hülya Avşar’ı tekrar oyuncu görmek beğenildi. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi, alternatif rock olarak tanımlarım. Çünkü çok karışık bir müzik, çok fazla türden etkilenme var. Ama genel olarak Indie Rock / Grunge Rock karışımı diyebiliriz. Farklı olmasını istedim, hem kendi açımdan hem dinleyici açısından. Farklı duygular uyandırmasını bir yandan da renkli olmasını istedim. Albümü dinleyen herkesin bir şekilde bağlanabilmesini istedim. 

Nedensiz Dünya’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni bir albüm yapmayı düşünüyorum. 2 şarkı hazır. Daha çok İngilizce şarkı yapmak istiyorum. İlkinden ton olarak farklılıklar olabilir, aynı olmasını istemiyorum tamamen. Benim için yeni bir renk olacak, Folk Rock tonlarına daha yakın şarkılar da olacak. İlkine oranlar daha hafif ve alternatif bir albüm olacak gibi. Yine karışık ve farklı renkler barındıracak. 

Kerem Yeğinboy’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Nedensiz Dünya”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.