Röportajlar

Yeni teklisi “Anlatamıyorum”u dinleyicilerle buluşturan Ersin Sönmez ile bir röportaj…

Ersin Sönmez… Gule teklisiyle başlayan ve Hayal albümüyle devam eden süreçte Türk Halk Müziği alanında sevilen yorumlara imza atan, Bu Benim Sevdam teklisinden üç yıl sonra ise sevilen bir eser “Anlatamıyorum”u 23 Müzik Yapım etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturan, halen Belçika’da yaşamaya devam eden Erzincanlı sanatçı Sönmez ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gule’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Hayal adlı albümüme kadar, Avrupa’nın farklı ülkelerinde düğün sahnelerinde yer aldım. Hatta Avrupa’daki Türk gecelerinde konserler vermeye başladım. Anladım ki düğünlerden değil de konserlerden zevk alıyorum. Kendimi konser sahnelerinde daha iyi ifade ettiğimi gördüğüm için profesyonel bir çalışma yapmak istedim. 2015 yılında ise (Hayal albümünde de yer alan) Gule adlı bir tekli ile Turk Halk Müziği dünyasına giriş yaptım ve büyük bir başarı yakaladı. Bir de baktım seslendirdiğim eser her yerde dönmeye başladı. 

Bir albüm yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Hayal’in oluşum süreci nasıl gelişti? Hayal albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Küçük yaşlardan beri hep bu albümün hayalini kuruyordum. “Hayal” ismi de orda geliyor zaten. Belçika’da yaşadığım için benim için çok kolay olmadı. Müzik sektöründe tanıdığım kimse yoktu, ailemden kimse müzikle uğraşmıyordu. Filmlerdeki gibi çantamı sırtıma geçirdim ve İstanbul’a geldim. Çok heyecanlı bir süreç yaşadım, ilk önce kendime inandım, projemin yapım aşamasında Belçika-İstanbul arasında mekik dokudum. Ama ona rağmen bir yorgunluk hissetmiyordum çünkü hayalimin peşinden koşuyordum ve yapım aşamasında televizyonda izlediğim müzisyenlerle çalışmaya başladım. O aşamadan sonra “Evet yapabilirim!” hissiyatı damarlarıma işlemeye başladı. Albüm çıktıktan sonra, ilk önce yakın çevremden güzel tepkiler aldım. Daha sonra hiç tanımadığım insanlar beni takip etmeye başladı ve sürekli güzel yorumlar alıyordum, yavaş yavaş tanınmaya başladım, program teklifleri gelmeye başladığında hayalimin yavaş yavaş gerçekleştiğinin farkına vardım. Bu Benim için en büyük mutluluk oldu. 

2018’de Bu Benim Sevdam teklisini yayınladınız. Eser sahibi Ekrem Şahin ile yollarınız nasıl kesişti ve tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Ekrem Şahin ile 2015 yılında ilk tekli çalışmamda tanışma fırsatı buldum. O dönemler aynı müzik firmasında çalıştığımız için ilk defa stüdyoda tanıştık ve şu an abi-kardeş gibiyiz. Emeği çok büyük bende, hep yol gösteren, müzikteki hatalarımı düzeltten, kısacası her zaman abilik yaptı bana. Ona çok teşekkür ederim. O dönemden sonra kalemine de çok güvendiğim için onun bir bestesini okumak istedim ve “Bu Benim Sevdam” ile öyle tanışmış oldum. O dönemler için geri dönüşler çok iyidi, ve dün gibi hatırlıyorum bana şöyle bir söz söyledi “Senin sesinin kumaşı çok iyi sadece tek bir tarzda sınırlı kalmamalı!” ve bu sözden sonra algılarım tamamen değişti. 

En son “Anlatamıyorum”u yayınladınız. Düzenlemenizi üstlenen Altan Turan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili prodüktörüm Ekrem Şahin ile uzun uzun konuştuktan sonra artık türkü dalından farklı bir şey yapmak istediğimi dile getirdim ve o da bu kararımın doğru olduğunu söyledi, hatta bu kararımda çok büyük rol oynadığını da söyleyebilirim. İşin en zor kısmına gelmiştik, farklı bir beste arıyorduk, Önceliğimiz sıfır besteydi. Her gün saatlerce telefonda konuşurken birden Anlatamıyorum’u attı bana. Sıfır bir parça değildi. Eseri besteleyen Akın’dan sonra okuyacaktım ve bu bir riskti. Ama o riski almaya karar verdik ve bu parçanın çalışmaları için en doğru kişiyi aramaya başladık ve sevgili aranjörüm Altan Turan ile öylelikle tanıştım. Altan Turan ile yollarımız Ekrem Şahin sayesinde kesişti. Parçayı yapmadan önce prodüktörüm Ekrem Şahin kafasında her şeyi tasarlamıştı zaten ve her şey benim için çok daha kolay hale geldi. Bu eserin aranjesini Altan Turan’la çalışmaktan çok mutluyum ve üçüncü teklimizin başlangıcını Altan Turan’la birlikte vermiş bulunmaktayız. 

23 Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Bu bağlamda Bu Benim Sevdam’da çalıştığınız Ekrem Şahin’in prodüksiyonunuzu üstlenmesi nasıl gelişti?

-İş ortaya çıktıktan sonra, aranjörüm Altan Turan, prodüktörüm Ekrem Şahin’e 23 Müzik Yapım şirketini önerdi. Bir dizi görüşmeden sonra 23 Müzik Yapım bu projeye talip olduğunu söyledi ve Sude Demir hanımefendi ve Emirhan Cengiz beyefendi ile yapılan görüşmelerden sonra projeyi 23 Müzik Yapım etiketiyle sunmaya karar verdik. 

Anlatamıyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Anlatamıyorum bilinen bir parça olduğu için benim için bir riskti. Ama o riske değdiğini düşünüyorum; çok güzel tepkiler alıyoruz, gelen tepkilerden çoğu ise yorumum ve sesim ile ilgili ve bu durum da beni çok mutlu ediyor. Milyonlara ulaşmış bir parçayı tekrar yorumlamak kolay bir şey değil. Buradan emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Gerek aranjesi, gerek sevgili müzisyenler olsun, prodüktörüm, hatta Klip yönetmenim Sevgili Ercan Şencan bile, herkes kendi duygusunu kattı ve çok güzel bir iş oldu. Tekrar tekrar herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Anlatamıyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Beni en çok şaşırtan şu oldu, bu zamanda sıfır bir beste bulabilmek çok zor iken şu anda insanlar bana onlarca sıfır beste gönderiyor. Zaten şu an çalışma içerisindeyiz, elimize birçok beste geliyor. Bu kez sıfır bir beste ile karşınıza çıkmayı planlıyoruz. O yüzden ince eleyip sık dokuyoruz. Güzel bir çıkış yakaladık ve bunun devamı gelecek. Yaz aylarında yine çok güzel bir proje ile karşınıza çıkmayı planlıyoruz.

Ersin Sönmez’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Anlatamıyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.