Röportajlar

İlk albümü “Yalancılar Kahvesinde”yi dinleyicilerle buluşturan müzisyen Barlas Tan Özemek ile bir röportaj…

İlk olarak sahne performansları ve yer aldığı gruplar ile tanıdık kendisini. Sonra ilk teklisi Ayna Kırıldı” ile ismini daha da duyurmaya başlayan ve ilk albümü “Yalancılar Kahvesinde“yi Ada Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda dinleyicilerle buluşturan müzisyen Barlas Tan Özemek ile Bi’Kuble için, ilk teklisini, albümünü ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

 

Öncelikle yıllardır müziğin içindesiniz ancak ilk profesyonel solo çalışmanız ‘Ayna Kırıldı’ oldu. Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Ada Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik ile geçirdiğim yıllar boyunca kendi köşemde biriktirdiğim şarkılar köşeme sığmamaya, içimden taşmaya başladı. Bu sebeple bir albüm yapmaya karar verdim. “Ayna Kırıldı” teklisi, bu albümün habercisi oldu. “Ayna Kırıldı” teklisini kaydedip, akabinde klibini çekip plak şirketlerini gezmeye, bu albüme yatırım yapacak arkasında duracak birilerini aradım bir süre ve Ada Müzik‘in vizyonu ve yaklaşımı beni etkiledi açıkçası. Bu albümü onlar ile yapmaya karar verdim. 

 

“Ayna Kırıldı” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler oldu. Bir sürü mesaj aldım ve insanlar albümü merak etmeye başladı. Bu pozitif geri dönüşler beni albümümü yapmam için motive etti.

 

Aynı zamanda yeğeni olduğunuz Bülent Ortaçgil ile bir tekli yayınlama fikri nasıl gelişti ve ‘Kediler’ nasıl geri dönüşler aldı?

-Dayımın en sevdiğim şarkılarından biridir “Kediler“. Anneannemin anlattığı masallara benzetirim hep bu şarkıyı. Dayıma hep söylerdim “Kediler‘i çalsana konserlerinde!” diye ama o hiç çalmazdı. Ben de sahiplendim ve repertuarıma aldım bu şarkıyı. 1974 yılında yazılmış bu şarkıyı herkes duymalı idi kanımca. Dolayısı ile dayım ile bunu videolamak, unutulmaya yüz tutmuş bu şarkıyı kırk yıl sonra bir daha tarihe not düşmek ve güncellemek çok iyi bir fikir diye düşündüm ve bu arzumu gerçekleştirdim. Geri dönüşler harikaydı!

 

“Yalancılar Kahvesinde”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-“Yalancılar Kahvesinde”ki şarkıları yaklaşık iki sene öncesinde tamamlamıştım ama bittiklerine emin olmak için apar topar stüdyoya girmek yerine onları sahnede dinleyiciye çalmayı tercih ettim. Bu sayede şarkılar omuriliğime kadar işleyecek ve harhangi bir soru işareti kalmayacaktı içimde. Nitekim öyle de oldu. Kayıda girmeden önce enstrumantasyon ve müzisyen seçkisini oluşturdum. Muhteşem bir müzisyen ekip şarkılarımı sevip bu albümde yer aldı. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissettiğimi söylemek isterim. Cem Aksel, Turgut Alpbekoğlu, Çağrı Sertel, Berke Can Özcan, Burak Irmak, Selim Saraçoğlu, Özge Fışkın, Alican İpek, Can Kandaz, Sinan Sakızlı ve Can Aykal bu albümün yaratım sürecinde harikalar yarattılar.

 

“Yalancılar Kahvesinde” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Albüm taze çıktı, dolayısı ile hala geri dönüşler almaya devam ediyorum. Mesaj kutum doldu taştı. Dinleyen herkes albüme bayılmış gibi gözüküyor. Bu rüzgarı büyütmek için ikinci albüm hazırlıklarına başladığımı da ekleyeyim.

 

“Yalancılar Kahvesinde” sadece dijital albüm olarak yayınlandı. Önümüzdeki zamanlarda CD olarak da yayınlanması düşünülüyor mu?

-Evet düşünüyorum ama plak şirketim Ada Müzik‘in planı doğrultusunda hareket ediyorum. Dolayısı ile bir tarih veremiyorum şu an. Tek söyleyebileceğim çok yakında CD formatında da yayınlanacaktır. 

 

Geçtiğimiz haftalarda Burada Müzik Var festivali kapsamında “Yalancılar Kahvesinde”nin lansmanını yaptınız. Sahnenize konuk olan sanatçıların yer alması süreci nasıl gelişti ve bu konser sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Gerçekten büyülü bir konserdi. Her bir detay için çok emek sarfettik ve karşılığını aldık. Sahneme konuk olan sanatçı dostlarım Bartu Küçükçağlayan, Gaye Su Akyol ve Özge Fışkın hayatımda çok özel yerleri olan insanlar. Çağrıma karşılık tereddütsüzce benim için çok özel olan bu günde yanımda oldular. Hepimiz heyecandan bayılacaktık resmen. Sonuç olarak herkes olan bitenden tatmin olmuş gözüküyordu günün sonunda.

 

Kendi açınızdan yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız?

-Öncelikle tanımlamak hoşuma gitmez. Asla bitmeyen bir öğrenme ve keşif sürecidir yaptığın müzik ama illa ki bir kaç şey söylemem gerekirse “benim dinlemekten zevk alacağım şarkılar ve düzenlemeler” diyebilirim.

 

“Yalancılar Kahvesinde”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İkinci albümüm için ön çalışmalara başladım. Üzerinde çalıştığım bir kaç proje daha var ama şu an konuşmak erken olur. Kış aylarında kulaklara su kaçırmaya başlayacağım. Onun dışında bol bol turne ve konser planlar dahilinde.

Barlas Tan Özemek‘e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalancılar Kahvesinde“yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.