Röportajlar

İlk albümü “Yalnız Değilsin”i dinleyicilerle buluşturan grup Minai ile bir röportaj…

Geride bıraktığımız 2021 yılı, bize alternatif rock alanında pek çok başarılı yeni grubu da kazandırarak sonlandı. Bu gruplardan birisi de, uzun zamandır tanışıp güzel bir bağ kuran üç müzisyen arkadaşın oluşturduğu Minai oldu. Teklileriyle dikkat çeken grup, bu sefer ilk albümü “Yalnız Değilsin”i PB Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Minai grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, ilk albümlerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Minai grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Onur Yıldırım (vokal-gitar): Merhaba, grubun vokalist ve gitaristiyim. Emre’yle bir grup oluşumu için yıllar önce tanıştık; -“O” daha iyi hatırlar- tanıştığımız dönemde yeni besteler üretmek için birbirimizde gördüğümüz istek, aramızda kopmaz bir bağ oluşturdu. İlk günden itibaren birbirimize pilot kayıtlar göndererek fikir alış-verişleri yapmaya başladık. Uzun süre uygun şartların oluşmasını, birçok şeyin yeterli seviyeye gelmesini bekledik ve doğru zaman olduğunu düşünerek, Atakan ile görüşüp, Minai’yi oluşturduk.

Emre Can Yenikan (bas gitar): Ben Emre Can Yenikan, grubun Onur’la birlikte kurucusu ve bas gitaristiyim. Müziğe lise yıllarında bateri çalarak başladım. Onur’la tanıştığımız döneme kadar çeşitli gruplarda bateri çalıp sahne aldım. 2000’lerin sonlarında Onur’la tanıştık ve beraber çalmaya başladık. İkimizin de kendi bestelerini yapmaya çalıştığı ortaya çıkınca Minai’nin temelleri aslında o zamanlar atılmış oldu. Hatta “Yalnız Değilsin”de yer alan  “Geceden Kareler”, “Geliyor Zaman” ve “Hayali Kahraman” bu süreçte yaptığımız besteler. Albümü hazırlamaya başladığımız döneme kadar ev stüdyomuzda bestelerimizi yapmaya ve fırsat buldukça farklı gruplar ile sahne almaya devam ettik. Bu süreçte farklı bateristler ile çalıştık. Atakan bunlardan biriydi. Albümü kaydetmeye karar verdiğimizde ilk Atakan’ın kapısını çaldık, Atakan da oldukça pozitif yaklaşınca grubu tamamlamış olduk. 

Atakan Yanar (davul): Selam, Onur ve Emre ile 2003-2004 yıllarında tanıştık yanlış hatırlamıyorsam. Sürekli olarak sahnede olduğum için çok fazla çalışma imkanımız olmadı fakat bağımızı hiç koparmadık. Beraber sahneler de yaptık ama sürekliliği yakalayamadık bir türlü. Daha sonra bir gün Onur beni aradı ve Minai’den bahsetti. Ben de artık kendi stilimi direk yansıtabileceğim bir projede yer almak istiyordum. Şarkıların pilot hallerini dinlediğimde çok beğendim ve müzik hayatımdaki önceliğimi bu proje olarak belirledim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Geceden Kareler”in oluşum süreci nasıl gelişti? PB Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?  “Geceden Kareler” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Emre Can Yenikan: “Yalnız Değilsin”in demo halini müzisyen bir arkadaşımıza dinlettiğimizde PB Müzik’in sahibi Hakan Kurşun ile iletişime geçmemizi önerdi. Hakan Kurşun’u zaten yaptığı işlerden tanıyorduk. Bizim de yapmak istediğimiz müziği doğru anlayabileceğini ve aktarabileceğini düşündük, zaten Türkiye’de alternatif rock müzik prodüktörlüğüyle ilgili deneyimi tartışılmaz kişilerden biri. Tanıştığımızda, o da demomuzu beğenmiş olacak ki enerjisi gayet yüksek ve pozitif oldu. Böylece kayıt sürecine başlamış olduk. “Geceden Kareler” daha önce de söylediğimiz gibi Onur’la benim yaptığımız ilk bestelerdendi. Onur’un bir sabah uyandığında gördüğü rüyaları söze dökmesiyle bu şarkıyı yapmıştık. Albüm hazırlıklarına başladığımızda elimizdeki şarkılara bir bakıp bu albüm için hangilerine çalışacağımıza karar vermemiz gerekiyordu. “Geceden Kareler” sahnede de daha önce çaldığımız bir parçaydı ve seyircinin reaksiyonu gayet iyi oluyordu. O yüzden çok da düşünmeden albüme dahil ettik, sadece sözlerinde birkaç değişiklik yaptık ve kaydettik. Bu şarkı, diğer tekliler ve albümün tamamı aslında birlikte kaydedildi. Sanıyorum şarkının yüksek enerjisi ilk tekli olarak seçmemize sebep oldu, ayrıca bu grubun bir rock grubu olduğunun kolayca anlaşılması için de böyle bir karar verdik. Şarkıyla ilgili geri dönüşler oldukça pozitifti, rock müzik en üretken zamanlarını geçirmediği için de aradan sıyrılması kolay oluyor sanırım.

İkinci tekliniz “Medusa / Tuzak Sesler”in oluşum süreci nasıl gelişti? “Medusa / Tuzak Sesler” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Atakan Yanar: Albüm hazırlığındayken bizi en çok uğraştıran şarkılardan biri oldu Medusa, her açıdan çokça kurcaladığımız bir şarkı. Sözleri ve müziği son haline gelene kadar onlarca farklı versiyonunu yaptık. İçimize sindiği noktada oldukça farklı bir şarkı çıktı. Kendine özgü bir yapısı ve havası var, bu anlamda anlaşılması da sevilmesi de Geceden Kareler kadar kolay değil. Beğenenler de çok beğeniyor, farklı bir yanı olduğu kesin. 

Üçüncü tekliniz “Hayaller”in oluşum süreci nasıl gelişti? “Hayaller” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Onur Yıldırım: “Hayaller” Emre’nin 4-5 yıl önce biraz da Queen’in Another One Bites The Dust ya da Muse’ un Panic Station gibi şarkılarının etkisiyle yazdığı, sözleri olmayan bir bas gitar riff’iydi. Albüme başlarken özellikle pozitif duygulara sahip şarkıları dahil etme çabamızın olması bu şarkıyı doğurdu. Orijinalini büyük ölçüde koruyarak ben bazı düzenlemeler yaptım ve sözlerine eklemelerim oldu. 12 şarkılık bir albümde tekdüze olmamak çok da kolay değil, böyle düşününce albüme farklı bir renk katması iyi oldu.

Bununla birlikte üç teklinize de Halit Tüfek & Senem Akirman yönetmenliğinde klip çektiniz. Bu ikili ile yollarınız nasıl kesişti? Kliplerin oluşum süreci nasıl gelişti ve klipler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Onur Yıldırım: Aslında benim eski iş arkadaşımın prodüksiyon şirketi ile iletişime geçmemizle süreç başladı. Halit ve Senem’i önerdiklerinde yaptıkları işleri inceledik, arkasından buluştuk ve konuştuk. Daha konuşurken klipler çekiliyor gibiydi. Bizim aklımızdakilere inanılmaz katkıda bulundular ve elimizdeki imkanları düşündüğümüzde çok iyi sonuç aldığımızı düşünüyoruz. İzleyici geri dönüşleri de çok iyi. Klipler de albüm gibi uyum içinde olsun diye çok düşündük. Bu sebeple tamamında açık mekan kullandık. Doğa, hayal, arkadaşlık gibi kavramlar etrafında, yalnız olmak zorunda olmadığımızı gösterebileceğimiz klipler hazırlamaya özen gösterdik özetle. Aksiyon, heyecan, merak, dans, fantastik karakterler, kepçe, traktör, bisikletler ve tabii ki enstrümanlarımız ile insanlara “biz burdayız” demek istedik. Bu enerjiyi bulduğumuz herkesi yanımıza topluyoruz. Halit ve Senem de böyle.

En son, PB etiketli üç tekli ve dokuz yeni şarkıyla “Yalnız Değilsin”i yayınladınız. Öte yandan albümdeki yeni şarkıların oluşum süreçleri nasıl gelişti?

Onur Yıldırım: Emre’nin de söylediği gibi albüm 12 şarkı olarak birlikte tasarlandı ve kaydedildi. Albüme Emre’nin ev stüdyosunda salgının başlangıç dönemlerinde çalışmaya başladık. Elimizde hazır ve taslak halinde şarkılar vardı. “Geceden Kareler”, “Geliyor Zaman” ve “Hayali Kahraman” grubu kurduğumuz ilk dönemlere ait şarkılardı. Bu dönemde yaptığımız ama albüme uyum sağlamayacağını düşündüğümüz için bir başka zamana sakladığımız şarkılar da oldu. Daha önce Emre’nin ya da benim elimizde olan ama birlikte kafa kafaya verip uğraşmadığımız fikirlerden “Saklanarak Yaşamak”, “Hayaller”, “Medusa”, “Onca Yılın Ardından”, “Böyle De İyisin” çıktı. Birlikte çalışmaya başladığımız dönemde “Senden Vazgeçmek Çok Zor”, “Karanlıkta Dans”, “Sev Beni” ve “Bu Ayrılık Bir Kaçış”ı besteleyerek albümü oluşturmuş olduk.

“Yalnız Değilsin” albümü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Emre Can Yenikan: Albüm henüz çok yeni tabii ki, hala ilk kez dinleyenler çoğunlukta ama şunu söyleyebiliriz; dünyada ve ülkemizde rock müzik için iyi ve yeni işlere özlem duyan bir kitle var. Özellikle onlardan pozitif tepkiler almak bizi cesaretlendiriyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Minai: Alternatif rock!

“Yalnız Değilsin”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Onur Yıldırım: İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci albümler… Ama bunlardan önce  baharda yayımlanmayı  bekleyen, “Yalnız Değilsin”de yer alan beş şarkının İngilizce versiyonlarından oluşacak bir EP‘miz var. Bir de video klip çekimimiz olacak EP için. Tabii ki hepsinden önce “Yalnız Değilsin”i dinleyicilerle sahnede yaşamak istiyoruz.

Minai grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalnız Değilsin” albümünü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.