Röportajlar

İlk EP çalışması “İnsanlar”ı dinleyicilerle buluşturan Erkan Okcu ile bir röportaj…

Erkan Okcu… Almanya’da büyüyen ve içindeki müzik aşkını taze tutan Okcu, zamanla kendi şarkılarını yapmaya başladı ve ilk EP çalışması “İnsanlar”ı İkizler Plak etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Okcu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle İnsanlar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ben müziğe çocukluk dönemlerinde çoğu insan gibi bir dinleyici olarak başladım. Söz ve müziklerimi kendi tasarlamam bu sürecin eseridir.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve İkizler Plak etiketli ilk EP çalışmanız “İnsanlar”daki şarkıların oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda iki eserinizin yanı sıra Yandırdım Kalbimi’yi de okumanız nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Volkan Sönmez ile yollarınız nasıl kesişti?

-Etrafımdaki değerli insanların sesimin güzel olduğunu ve yorumumun benzersiz olduğunu söylemeleri beni albüm çıkarmaya motive etti. Bunun için şan dersleri aldım ve almaya devam ediyorum. Değerli bir büyüğüm sayesinde İnsanlar EP’sinin aranjörlüğünü yapan Volkan Sönmez kardeşimle tanıştım ve İnsanlar EP’sini çıkardım. Güneş eserini anneme ithaf ettim. Yandırdın Kalbimi eseri birçok yerde anonim olarak geçiyor, hatta bunu okuyan bazı sanatçıların söz ve müzik kısmına kendi isimlerini yazdığını gördüm. Bu beni insani olarak çok rahatsız etti, hak yemedim bu yaşıma kadar, ölünceye kadar da kimsenin hakkını yemeyeceğim. Bu doğrultuda boynuma bir borç bildim bu Azeri söz yazarını bulmaya. Ne internet aramalarımda ne de Türkiye’deki hiç bir kurumda bulamadım, bunun üzerine Azerbaycan’la görüştüm ve yazarının rahmetli olduğu ve kimsesinin olmadığı bilgisine ulaştım. Bu bana ulaşan bilgi dışında hiç bir bilgi çıkmadı karşıma. Paralel olarak da Ahmet Kaya büyüğüm bu eseri okumuş ama klip çekmemişti, ben de bu eseri okuyup klip çekmek istedim, sanki bir emanetti bana bunu yapmak, sanki bir borçtu…

İnsanlar EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnsanlar eserim çok sevildi, radyolara düştü ve hep üst sıralarda yer alıyor. Gün geçmiyor ki bana ulaşmayan dinleyiciler olmasın. Her gün beni arayıp radyoda şarkımı dinlediğini söyleyen dinleyiciler var. Halkıma çok teşekkür ederim. Türkiye’min bütün insanlarını seviyor ve sayıyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Özgün müzik olamayan bir tarz, 1980 ve 1990’lı yılların ilk özgün müzik patlaması gibi!

İnsanlar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Maceraya devam, kader mahkumlarına bir eser yapıyorum. Daha sonra benden romantik hareketli eser bekleyen hayranlarıma bir sürprizim var. Öte yandan albüm ve tekli çalışmalarıma beni seven ve müziğimi, eserlerimi beğenen insanlar olduğu sürece devam edeceğim!

Erkan Okcu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İnsanlar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.