Röportajlar

İlk teklisi “Cennet Kapısı”nı dinleyicilerle buluşturan Çağla Çınar ile bir röportaj…

Çağla Çınar… Müziğin eğitiminden gelen bir isim olarak zaman içinde kendini geliştiren Çınar, geçtiğimiz haftalarda alternatif tınılı ilk teklisi “Cennet Kapısı”nı Kimmeria Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Çınar ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Cennet Kapısı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çok küçük yaşlarda babamı dinleyerek başladı diyebilirim. Sonrasında yine onun ve annemin desteği ile eğitim hayatımı da müzik üzerinden devam ettirdim. Marmara Üniversitesi’nde Müzik Öğretmenliği bölümünde okudum. Ancak okula girmeden çok önce müzik eğitimim başlamıştı. Okul; evet, çok şey kattı ama öğrenim hayat boyu devam edilecek bir yol. Bu süreçte yazabildiğimi de keşfedince şarkılarımı kendim yazmaya ve bestelemeye başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sözlerini yazdığınız Cennet Kapısı’nın bestesini üstlenen Orkun Çetiner ve hem düzenlemeyi hem de yapımınızı Kimmeria Music olarak üstlenen Onur Gözüm ve Şerif Can Gözüm ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uzun süredir düşünmeme rağmen bir şeyler beni hep geri çekti. “Doğru zamanlama buymuş demek ki!” diyorum. Orkun benim çok yakın bir arkadaşım. Bir gün evde otururken “Bu besteme söz yazacağım ama aylardır bir oturup yazamadım!” demesiyle başladı. Aldım elime kağıdı kalemi yazıverdim. Onur ve Şerif Can kardeşler. Onur ile bir sahne işinde tesadüf eseri tanıştık, sahnede bana eşlik etti. Sonra yaptıkları işleri duyunca dedim ki “Tamam, bunca zaman bekledin ama sebebi varmış!” (gülüyor)

Cennet Kapısı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çevremdeki insanlardan çok güzel tepkiler alıyorum. Her şeyden önce şarkının enerjisini çok sevdiler.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bunu tanımlamak doğru mu bilmiyorum kendimi sınırlandırmak istemem açıkçası. Sadece şunu söyleyebilirim içimden nasıl geliyorsa beni o an ne mutlu ediyorsa öyle müzik yapıyorum. Ben türkü de söylerim pop da jazz da söylerim rock da. Sınırlandırılmayı ve bir kalıba sokulmayı sevmiyorum. Gelişimi olumsuz yönde etkiliyor.

Cennet Kapısı’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette, hatta hazırlıklar çoktan başladı diyebilirim. Bu sene içerisinde en az iki şarkımızı daha dinleyicinin takdirine sunacağız.

Çağla Çınar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Cennet Kapısı”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.