Röportajlar

İlk single çalışması ‘Aramamak İçin’i dinleyicilerle buluşturan Emre Özgünsür ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda ilk single çalışması ‘Aramamak İçin‘i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan ve müziğin eğitiminden gelen Emre Özgünsür ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ‘Aramamak İçin’i ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aramamak İçin’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar okumaya nasıl karar verdiniz ve eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik hayatıma, sekiz yaşımda (1998), İstanbul Devlet Opera ve Balesi Arpisti olan annem Dilek Özgünsür‘ün bendeki müzikal yeteneği fark etmesiyle Mimar Sinan Devlet Konservatuarı Keman bölümünü kazanarak başladım. 2004 yılında mezun oldum. 2005 -2006 yılları arasında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde gitar eğitimi aldım. Bu sırada Nişantaşı Işık Lisesi‘nde,  liseye başladığım zamanlarda gitarımla ilk bestelerimi yapmaya başladım. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda Vurmalı Sazlar bölümüne geçip, 2007 yılına kadar 2 yıllık süre ile eğitim aldıktan sonra 18 yaş sınırını bekleyip 2008 yılında asıl hedefim olan Opera Ana Sanat Dalı / Müzikal Tiyatro bölümünü kazandım. Mayıs 2011 tarihinde “Notre Dame De Paris” müzikalinde Şehir Tiyatroları‘nda baş rol oynayıp ödül aldım. (Quasimodo).  Lise zamanlarında ses eğitimi almamın gerektiğini biliyordum. En iyi şekilde nasıl yapabileceğimi düşündüm. Müzikal bölümüne girmek benim hayatımda bir çok şeyi değiştirdi. Farklı müzik tarzlarına hakim olmaya başladım. Bestelerim de bu şekilde daha çeşitlendi ve müzikalite olarak gelişti. Asıl önemli olan ise vokal/şan tekniklerini çalışıp sesimi doğru bir şekilde kullanmayı öğrendim. 

Aramamak İçin’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Parçayı ilk başlarda daha akustik bir şekilde düşünüyordum. Temposu daha yavaştı. Fakat sonrasında Alper Yazıcı‘nın fikirleri,  dokunuşları ve benim de yönlendirmelerimle parça tropikal/elektronik pop tarzına dönüştü. Temposu arttı ve elektronik alt yapılarla zenginleşti.  Enerjik bir parça istiyorduk ve hedefimize tam olarak ulaştık. Projenin bittiği gün, yani parçanın son halini duyduğum zaman benim için çok duygusal bir andı. Hayatım boyunca unutamayacağım. Bestelerimin hayat bulmaya başlaması ve sizlere ulaşması en büyük hayalimdi ve bu artık gerçek oldu.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yakın arkadaşım Barış KömürcüoğluCengiz Erdem‘e (Avrupa Müzik Genel Müdürü) parçamı ulaştırdı. Sonrasında Cengiz Bey parçamı beğendi ve görüşmeye çağırdı.  Gösterdikleri ilgiye, desteğe, bana ve müziğime inandıkları için tekrardan teşekkür ediyorum.

Düzenlemenizi yapan Alper Yazıcı ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Alper benim yakın arkadaşım. Kendisi hem besteci hem de aranjör. Müzikal bilgisi, yeteneği ve görüşleriyle benim için çok değerli. Bestelerimi uzun zamandır dinliyordu ve çok destekliyordu. Hatta çoğu bestem ezberindedir. Benim yaptığım müziği iyi biliyordu. Bu parçayı da onun iyi yerlere getirebileceğini biliyordum. Nitekim tam olarak istediğim bir aranjeye imzasını attı.

Aramamak İçin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Birbirinden değerli bir çok insan paylaşım yaptı. Çok güzel mesajlar ve geri dönüşler aldım. Reyhan Karaca, Demet Sağıroğlu, Özgün, Berna Öztürk, Gizem Özdilli, Yeşim Salkım, Onurr gibi ünlü isimler parçamı beğenerek paylaşımlarda bulundular. Hürriyet, Vatan ve Posta gazetelerinde yayınlandı. Radyolarda da sık sık duymaya başladık.  Çevremden ise büyük bir destek var. Ailem, arkadaşlarım ve yakın çevrem”Aramamak İçin”i çok beğendi, destekledi ve bir çok paylaşımda bulundular. Tanımadığım bir sürü dinleyicim de parçamı paylaşıp, mesaj atıyor. Bu yaşananlar,  benim doğru bir yolda olduğumun göstergesi.

Aramamak İçin sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu?

-Şimdilik single olarak CD yapılmasını düşünmüyoruz. Ama albüm yaptığım zaman “Aramamak İçin“‘i albümün içine dahil etmeyi düşünüyorum.Belki farklı versiyonlarını da yapıp albüme ekleyebiliriz. Benim ilk göz ağrım. Sonuçta sizlerle buluştuğum ilk parçam. Benim için çok özel bir yeri var.

Aramamak İçin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni çalışmalar yolda. Üretmeye devam ediyorum. Yeni yaptığım besteler var. Eskiden yaptıklarımı da değerlendiriyoruz. Yakın bir zamanda yoğunlaşacağımız parçayı seçeceğiz. Kış aylarında yeni bir sürpriz geliyor diyelim.

Emre Özgünsür‘e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Aramamak İçin‘i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.