Röportajlar

İlk solo teklisi “A.R.A.”yı dinleyicilerle buluşturan zei ile bir röportaj…

Son haftalarda dikkat çeken ilk teklilerden birisi, konuk olduğu projeler (özellikle Aneeka ile yaptığı “Kadın”) ve YouTube’daki performanslarıyla da dikkat çeken zei’nin sözlerini yazdığı Boomers Records etiketli ilk teklisi “A.R.A.” oldu. zei (Zeynep Koştu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Zombiler Bizi Öper’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Açıkçası akademik kariyerime odaklı bir geçmişim var. Müzik hep en sevdiğim uğraşım oldu. İstanbul’a ilk geldiğimde Harbiye’de izlediğim Teoman konserinde sahnede olmanın verdiği hazzı, bizzat Teoman’ın sahne performansıyla fark ettim. Duygularını apaçık binlerce insanın karşısında yaşaması beni müziğe daha çok çekti ve kendi şarkılarımı yapmaya başladım. Yazdığım besteleri insanlara dinlettim ve beğendiler bu kişilerden biri de Mesud Paragan’dı. Bana gaz verdiler ve demo şarkılarımı kaydettim, sonrası çorap söküğü gibi geldi.

İlk çıkışınız olan Mesud Paragan ile düetiniz “Zombiler Bizi Öper”in oluşum süreci nasıl gelişti? Mesud Paragan ile yollarınız nasıl kesişti ve yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Mesud çok özel biri, onu çok seviyorum. EP’sinden bir şarkıyı bana söylettiği için çok mutluyum. İstanbul’daki ilk arkadaşım ve ruhunda bir rock starı yatıyor. Kadınların yaşadığı toplumsal baskılardan, bizi seven insanların ve saygı duyan bir dünyaya kaçmaktan bahsediyorum. Mesud sana çok teşekkür ediyorum, müzik kariyerimde bana gaz ve ilham veren güzel ömürlük dostum, başarılarımız daim olsun!

İkinci yer aldığınız çalışma olan (Aneeka ile) Kadın’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Aneeka ile yollarınız nasıl kesişti? İmge Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? Sadece YouTube üzerinde yayınlanan ilk versiyonla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aneeka (Asena) en sevdiğim arkadaşlarımdan biri, Kadın şarkısının nakaratını yazmıştım ama tamamlayamadım, Aneeka’ya fikir almak için dinlettim, evde öylesine beyin fırtınası yaptığımız şey birden çok tatlı bir şarkıya dönüştü. Hakan Yalçın ile Deniz (Doku) sayesinde tanıştık, Deniz o donemlerde şarkı yayınlamam için ısrar ediyordu, İmge Yapım ile bu sekilde Kadın şarkısını çıkarttık. Şarkının ilk versiyonu sosyal sorumluluk projesi adı altında yapılmıştı, çok duygusal geri dönüşler aldık, ailemin gururlandığı bir şarkı oldu. Benim için çok özel bir şarkı, dünyanın daha güzel olması ek temennim. 

Kadın’ı ilerleyen zamanlarda akustik versiyonla bu sefer dijitalde dinleyicilerle buluşturdunuz. Akustik versiyonu düzenleyen Ekin Kepçeli ile yollarınız nasıl kesişti? Akustik versiyon ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ekin de çok sevdiğim arkadaşlarımdan biri, çok keyifli ve eğlenceli bir çalışma oldu, daha hype ve daha çok kardeşlik şarkısı olmasını istedik, klipte de gülen yüzümüz hiç eksik olmadı, “Biz bize varız!” diyebilmek icin. Klibi Yiğit Zaffer çekti, çok yetenekli ve vizyonlu biri, Yiğit ile tanışmamı sağlayan ve klibimize sponsor olan Musacan Şimşek’e teşekkür ederim ve JustCoffee sponsorluğunda olması beni ayrıca mutlu ediyor. Çok sevilen bir projeye imza attıkları için hepsine teşekkür ederim. 

Bir solo tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “A.R.A”nın oluşumu nasıl gelişti? Beati-düzenlemeyi üstlenen Zoraiz ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Zohariz (JoJo) üniversiteden arkadaşım kendisi çok yetenekli bir piyanist ve alanında uzmandır. JoJo bir gün evime geldi ve A.R.A’nın beatini dinletti. O kadar güzeldi ki çok sevindim ve doğrudan kayıt işlemlerini başlattım. 

A.R.A, aynı zamanda Boomers Records’un ilk ürünü oldu. Bu bağlamda bu firmadan yayınlanmanız nasıl gelişti ve yeni bir oluşumun ilk sanatçısı olmak sizin için nasıl bir duygu oldu?

-Deniz’in (Doku) muhteşem işler başaracağını biliyorum ona çok güveniyorum. Boomers hepimiz için güzel işler yapacak çok eminim. 

A.R.A ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mutluluk saçan bir şarkı olduğunu söylediler, ben de sürekli gülen bir insanım, duygularımı yansıtabilmem beni de çok mutlu etti. 

Klibi yöneten Burak Yücel & Sara Yücel Khalilzadeh ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Burak ve Sarah çok yetenekli iki yönetmen, birçok aksaklık yaşandı klipte tamamen kendi emeğimiz ve kendi bütçemizle oluşturduk, Burak ve Sarah çok iyi iş çıkarttılar, Milyon Beach’i kullanmamıza izin veren Özlem hanıma (Özbakan) çok minettarım, yaşımı yansıtan bir klip olduğuna eminim. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben mutlu biriyim, kendimi seviyorum ve özgürlük ruhumda var. Babam bizi büyütürken güçlü ve ayakları yere sağlam basan kadınlar yetiştirdi. Kadın olmanın ne kadar değerli ve farklı olduğunu hep anlattı. Ben de müziğimle dinleyicilerime babamın bana hep hissettirdiği duyguları yansıtmak istedim. Eğer ben kendimi seversem, dünyadaki en değerli varlık yine ben olmuş olurum, popüler kültürün yansıttığı o güzellik algısını yok etmek istiyorum, çünkü hepimizin iki kolu iki gözü bir ağzı var, yeni nesilin yaşadığı en büyük problem aynaya baktığında kendisini sevmemesi, ben de o yüzden şarkımda “Evrenin en güzeli sensin, denizin derinlerinde, uzayın diplerinde, en çok da kendi gözünde” şeklinde yansıttım. Hepimiz çok güzeliz bunu birisinin bize söylemesine ihtiyaç duymamalıyız. 

A.R.A’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Bundan sonra sistematik bir şekilde 40 günde bir teklim yayınlanacak. Bir sonraki teklimin ismi sürpriz, söylemem, sır! (gülüyor)

zei’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “A.R.A.”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.