Röportajlar

İlk teklisi “Müdafaa”yı dinleyicilerle buluşturan Gamzeliipek ile bir röportaj…

Gamzeliipek… İçindeki müzik tutkusuyla sosyal medyada şarkılarını yorumlarken öte yandan kendi şarkılarını da yapmaya başlayan Gamzeliipek, Deeperise prodüksiyonu ve Ace Kings Music etiketiyle ilk teklisi “Müdafaa”yı dinleyicilerle buluşturdu. Gamzeliipek (Gamze İpekoğlu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Müdafaa’ya kadar olan müziksel yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müdafaa ile çıkış yapmadan önce kendi çapımda amatör bir şekilde müzik ile ilgileniyordum. Şarkılar söyleyip, coverlar yapıp sosyal medya hesaplarımda paylaşım yapıyordum. Daha önce O Ses Türkiye elemelerine katıldım. Elemeleri başarıyla geçtim. Fakat bir yakınımı kaybetmemden dolayı televizyonda yayınlanan programa çıkamadım. Evde gitarım vardı. Videolar izleyerek gitar çalmayı öğrenmeye çalışıyordum. Besteler yapmayı deniyordum. Ortaokul zamanında müzik hocam aileme ve bana sesimin iyi olduğunu ve müzik için bir şeyler yapmam gerektiğini söylemişti. Çevremdeki insanlar da bunu dile getiriyorlardı. Üniversite zamanlarımda müziğin bana bir şeyler katması ve bir şeyler öğrenebilmek için müzik kulübüne kayıt oldum. Ders bitiminden sonra toplanıp şarkı söylerdik. Yardım kuruluşlarına destek olabilmek için sahneye çıkardık. Müziğe ilkokul zamanlarında adım attım diyebilirim! 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Müdafaa’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Eserin sahipleri Tuncer Bünyamin Herek & (aynı zamanda düzenlemenizi ve Ace Kings Music olarak prodüksiyonunuzu üstlenen üstlenen) Deeprise ve prodüksiyonunuzu üstlenen Ace Kings Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik için profesyonel anlamda hareket etmem gerektiğini düşündüm. Çevremdeki insanlar da çoğu kez dile getirmişlerdi. Belki bu bir kaderdir bilemiyorum tabii fakat çalıştığım aranjör ile tanışmam sosyal medya vasıtasıyla oldu. Deeperise’ı isim olarak tanıyordum zaten. Bir anda aklıma Deeperise ile iletişime geçmek geldi ve sosyal medya üzerinden kendisine ulaşmaya çalıştım. Daha sonra geri dönüş yapıldı. Demolarım istendi ben de gönderdim. Sesimi beğendiklerini ve görüşmek istediklerini söylediler. Deeperise İstanbul’da yaşamadığı için telefon ile görüşebiliyorduk. Planlamalar yapıyorduk ve bana bilgi veriyordu. Besteyi bulan da Deeperise’dı. Birkaç beste gönderdi içlerinden en çok hoşumuza giden ve içimize sinen parça Tuncer beyin bestesi “Müdafaa” oldu. İyi ki de oldu.

Müdafaa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Müdafaa” şarkısı 23 Nisan’da klipsiz bir şekilde yayınlandı. İnsanlar şarkıyı çok beğendiler, paylaştılar bu da beni çok mutlu etti. Olumlu dönüşler aldığım gibi olumsuz dönüşler de aldım. Şarkının klibinin olmayışı insanların olumsuz bir şekilde dile getirdikleri düşünce oldu. Haklıydılar. Şarkı çıktıktan sonra ben klip olsun istemedim yayınlanmıştı çünkü ama insanlardan “Bu şarkı çok güzel; klipsiz olmaz, neden bu şarkıya bir klip çekilmedi? Bu şarkıya klip çekmelisin!” diye birçok öneri gelince karar verdik klip çekmeye. 

Klibinizi yöneten Ramazan Arslankaya ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk önce harika insanlarla tanıştım müzik vesilesiyle bunu söyleyebilirim. Kocaman bir ailem oldu. Klip yönetmenim Ramazan Arslankaya aynı zamanda Deeperise’ın hem arkadaşıydı hem de onun da klip yönetmenliğini yapıyordu. Deeperise’ın vasıtasıyla Ramazan’ı tanıma fırsatım oldu. Yollarımız Deeperise vasıtasıyla kesişti. Klibin oluşum sürecinden önce de sonra da bitmeyen bir heyecanım vardı. İlk öncelikle bir toplantı yapıldı klip yönetmeni ile birlikte. Daha sonra da tarih ve mekan kararlaştırıldı. Klibimizin çekimi harika ve bir o kadar da eğlenceli geçti. Çok keyif aldık. Klip ile ilgili olumlu geri dönüşler aldım. İnsanlar memnun kaldıklarını ve çok beğendiklerini dile getirdiler. Herkese teşekkür ederim bana destek oldukları ve beni yalnız bırakmadıkları için.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi içsel dünyamda bana huzur veren, hayat bulduğum, beni sakinleştiren, mutluluktan duygulandığım fakat bir o kadar da beni derin düşüncelere sürüklüyormuş gibi tanımlayabilirim.

Müdafaa’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“Müdafaa”dan sonra yapmayı düşündüğüm çalışmalar var tabii ki. Çok isterim müzik için daha fazla çalışmalar yapmayı. Müziği bırakmak istemiyorum. Kendimi müzikte buldum ve keşfettim çünkü. Kafamda bazı planlarım var. Umarım gerçekleştirebilirim.

Gamzeliipek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Müdafaa”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.