Röportajlar

Yeni teklisi “Trip”i dinleyicilerle buluşturan Yiğit Kaya ile bir röportaj…

2021 ile birlikte müziğimize giren ve dikkat çeken isimlerden birisi de Yiğit Kaya oldu. Kendi eserlerini yazan ve ilk teklisi “Trip” ile ilgi gören Kaya, şimdi ise yine kendi eseri “Trip”i ikinci teklisi olarak Sony Müzik Türkiye etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kaya ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Denizsen’e kadar olan müziksel yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluğumdan beri kendi kendime bir şeyler üretmeye çabalıyorum, bu kendi hayatımı daha anlamlı kılmama yardımcı oluyor. Şarkı yazmaya lise yıllarında başladım, sonra da bırakamadım denebilir. Kendimi hem enstrümanlarla hem sözlerle ifade edebilmek için gerektiğini düşündüğüm ne varsa gerçekleştirmeye çalıştım. Bu alanda farklı farklı eğitimler aldım. Çok okuyup çok dinlemekle beraber yaşayabildiğim kadar da yazdım galiba. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Denizsen’in oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi birlikte üstlendiğiniz Tibet Ahunbay ve Sony Music Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir anda karar vermedim, bu zaten benim hayalimdi. Elimdeki parçaların birikmeye başladığı bir noktada, yıllar sonra Tibet’le görüştük. Aramızda çok iyi bir kimya gelişti ve Denizsen’in aranjmanına başlamış olduk. Bu durum Tibet’in o dönem kendi grubuyla kayıtlarının yoğunluğuna rağmen bana zaman ayırabilmesi sonucu gelişti. Ömer Ahunbay sayesinde, kelimenin tam anlamıyla hayallerimi hedeflerim haline getirmem için bana ışık tutan ağabeyim, menajerim Süheyl Atay’la tanıştım ve Sony Müzik’le olan yolculuğumuz başlamış oldu.

Denizsen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Oldukça güzel dönüşler aldım. İnsanlar benimle bir şarkımı içselleştirdiklerini söyleyerek iletişime geçiyorlar. Bu anlatılamayacak kadar güzel bir his. Birbirimizin hikayelerine ortak oluyor gibi hissediyorum. Benim için hayalim olan çok kıymetli bir iletişim kanalının ilk adımı oldu. 

En son “Trip”i yayınladınız. Şarkının oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Sarp Özdemiroğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben şarkıyı 2017 yazında yazmıştım. Trip beş dakikada yazılmış bir parça. Ritmik olarak daha oyuncu bir şarkıydı ilk yazdığımda. Sarp Özdemiroğlu, Denizsen’in mix’iyle birlikte şarkıya önemli dokunuşlar yapmıştı. Tanıştıktan sonra gelişen bir diyalog oldu bundan sonraki parçaların aranjmanları. Ben çocukluktan beri Sarp ağabey gibi insanlarla çalışmanın hayalini kuruyordum zaten…

Trip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnsanlardan çok olumlu yorumlar aldım. Çok güzel dönüşler aldım.Şarkıyla alakalı güzel düşüncelerini paylaşan insanlar iyi ki varlar… Denizsen’e kıyasla da çok daha basit bir iskelete sahip Trip; bu da onu daha kolay dinlenilebilir kılıyor. 

İki klibinizi de yöneten Kadir Yücel ile yollarınız nasıl kesişti? Her iki klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klipleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bizi Süheyl Atay bir araya getirdi. Denizsen, birlikte ilk klip deneyimimizdi, öğretici oldu. Trip’in planını Süheyl abimle birlikte yaptık. İnsanlardan güzel geri dönüşler almakla birlikte yapıcı eleştirilere de dikkat kesiliyorum… 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-En azından şu dönem için anlatıcı ve gözlemleyen, yaşadıkça ortaya çıkan otobiyografik bir müzik.. 

Trip’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var, hatta şu dönemde sıradaki şarkımın vokallerini kaydediyoruz.

Yiğit Kaya’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Trip”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.