Röportajlar

İlk solo teklisi “Bin Yıldız”ı dinleyicilerle buluşturan Şahkan ile bir röportaj…

Şahkan ismini çoğu dinleyici, yılların usta ismi Lale Belkıs ile yaptığı düet “Hayat Zor” ile duydu. Dinleyicilerin beğenisini kazanan bu ilk adım, Şahkan’ı ilk solo teklisine doğru götürdü; Şahkan, Sibel Alaş eseri ve 1990’ların unutulmaz şarkılarından olan “Bin Yıldız”ı Ossi Müzik & DMC etiketiyle ilk solo teklisi olarak dinleyicilerile buluşturdu. Ayrıca kayıtta Alaş da Şahkan’a geri vokaliyle eşlik etti. Şahkan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hayat Zor”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Çocuk yaşta müzikle tanıştığım için bolca vaktim vardı ve bu vakti kendimi geliştirerek değerlendirdim. Benim için dolu dolu geçen birikim ve hazırlık dönemi oldu. 9 yaşında gitar çalmaya, şarkı sözü yazmaya başladım. 11 yaşında kurduğum “Stabilize” isimli grupla birçok organizasyonda konserler verdim. “Hayat Zor” projesinden önce de hem eğitimime devam ediyor hem de metroda şarkı söylüyordum. Bu projeyle birlikte profesyonel dünyaya “Merhaba” dedim. Şimdi de iyi işler yapmak için çok çalışıyorum. 

Ayrıca halen devam etmekte olan Sanat Yönetimi alanındaki lisans eğitiminiz ve tecrübeleriniz size sanatsal bir bakış açısı anlamında neler kattı?

-Sanat Yönetimi okumam mesleğime çok geniş bir çerçeveden bakmamı sağladı. Sadece müzik değil, bütün sanat dallarını kapsayan bir bölüm. Sosyoloji, sosyal antropoloji, felsefe eğitimleri de alıyorum. Hobim aynı zamanda eğitimim ve işim oldu, çok şanslıyım. 

İlk tekliniz, Lale Belkıs ile düet “Hayat Zor” oldu. Bu projeye dahil olmanız nasıl gelişti? Lale Belkıs ve Ossi Müzik/ Hakan Eren ile yollarınız nasıl kesişti?

-Prodüktörüm Hakan Eren, Sanat Yönetimi dersimiz için okula konuk olarak seminer vermeye gelmişti. Kendisini sektörden tanıyordum ve o semineri en önden takip etmiştim. O gün tanışma fırsatımız olmadı; ama sosyal medyadan takipleştik. Sosyal medyada ara ara müzik paylaşımları yaptığım için kendisinin dikkatini çekmiş ve bu proje için bana teklif sundu. Ben de seve seve kabul ettim.

Hayat Zor’un kayıt süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda eserin sahibi Sadettin Dayıoğlu ve düzenlemeyi üstlenen Ödül Erdoğan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben bu projeye dahil olduğumda her şey hazırdı aslında… Stüdyoya girip okumamı yaptım, ardından video klip çekimi… İlk projemde alanlarında başarılı isimlerle çalışmak çok özel bir tecrübeydi.

Hayat Zor ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu doğrultuda Lale Belkıs gibi bir duayen ile çalışmak sizin için nasıl bir duygu ve deneyim oldu?

-Çok güzel geri dönüşler aldım ve kesinlikle heyecan verici bir deneyimdi. İlk projemde Lale Hanım ile düet yapmak ayrı bir gurur ve anı oldu. 

Ayrıca Hayat Zor’a (İki klibinizi de yöneten) Gökhan Özdemir yönetiminde bir klip çekildi. Gökhan Özdemir ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sanatçı ve yönetmen ilişkisi, yönetmeninizle aynı yöne bakmanız çok önemli. Ben çok şanslıyım ki iki işimi de keyifle tamamladım. Gökhan Özdemir’le iş öncesi sohbet eder ve hikaye üzerine konuşuruz. Sonunda da ortak bir karar alıp, çekim aşamasına geçeriz. Gökhan Hoca ile daha nice işler bizi bekliyor diyebilirim.

En son, bir Sibel Alaş klasiği “Bin Yıldız”ı ilk solo tekliniz olarak dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve düzenlemenizi üstlenen Murat Acar ile yollarınız nasıl kesişti? Bu arada projenize DMC’nin de destek olması nasıl gelişti?

-Yapımcımla bir cover şarkı yapma kararı aldıktan sonra isteğim üzerine “Bin Yıldız”ı okumama karar verdik. Çok sevdiğim bir şarkıydı. Üstüne üstlük Sibel Alaş şarkısı, ne mutlu bana… Şarkının mix ve mastering’ini yapan Arzu Alsan’ın vasıtasıyla Murat Acar’la tanıştım ve şarkı, onun düzenlemesi ile tamamlandı. “Bin Yıldız” Ossi Müzik & DMC ortak yapımı olarak yayınlandı.

Ayrıca size Sibel Alaş’ın da vokallerde eşlik etmesi nasıl gelişti? Bununla birlikte şarkının sahibi ile bir arada çalışmak sizin için nasıl bir duygu ve deneyim oldu?

-Sibel Alaş’la aynı projede adımın geçmesi bile ayrı bir gurur, onu çok seviyorum. İnşallah konserlerim başladığında sahneme de davet edeceğim ve kendisiyle birlikte şarkılar söyleyeceğiz!

Bin Yıldız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Bin Yıldız” ilk solo teklim olduğu için her zaman çok özel bir yere sahip olacak. Tanıdık, tanımadık bir sürü paylaşım, mesaj ve geri dönüş aldım. Yaptığınız işin beğenilmesi çok güzel bir duygu.

Ayrıca Bin Yıldız’a yine Özdemir yönetiminde bir klip çekildi. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gökhan Hoca ile çok iyi bir arkadaşlığımız var. Ekip olarak içimize sinen bir işi müzikseverlere sunduk. “Bin Yıldız”ın video klibinde şarkı ile uyumlu olarak, uzay boşluğunda yıldızların içinde olduğum sanal bir dünya yaratıldı. Bana klibimde model Danina Kovaleva eşlik etti. 

Bin Yıldız’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Tabii bu uzun bir yolculuk. Ekibim ve ben çalışmaya devam ediyoruz ve çok yakında kendi şarkılarımla sizlerle buluşacağım. Çok iyi işler yolda, beklemede kalın!

Şahkan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bin Yıldız”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.