Röportajlar

İlk teklisi “Innocent”ı dinleyicilerle buluşturan Ömer Öcal ile bir röportaj…

Ömer Öcal… Ailesinden başlayan ve akademik alanda ilerleyen müzik eğitimi doğrultusunda hem kemanıyla yer aldığı projelerde hem de sanat topluluğu ile başarılara imza atan Öcal’ın zaman içinde solo bir çalışması yayınlanmamıştı. Şimdi ise Öcal, enstrümantal bir bestesi olan “Innocent”ı ilk teklisi olarak RNZ Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Öcal ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Innocent”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar ve yüksek lisans eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Innocent’a kadar müziğin hemen her kademesinde bulundum. Bu kademeler ilk olarak müziğin öğrencisi oldum, küçük yaşlarda babamla başlayan müzik öğrenciliğim sonrasında bana emek veren öğretmenlerimin katkısıyla müzik üniversitesine kadar gelip yüksek lisans eğitiminin sonunda akademisyen bir kimlik almaya kadar beni getirdi. Bu süreç ilerlerken elbette keman dersi, birlikte çalma adına müzik toplulukları bir müzisyenin geleceği en üst noktalardan olan stüdyo ve sahne, konser müzisyenliğini de çok önemli müzisyenlerle birlikte çalarak kazanmış oldum. Erken yaşta başladığım müzik hayatım olmuştu. Yani hem eğitimim, hem mesleğim hem de yaşam biçimim haline gelip beni sarıp sarmalamıştı. Mümkün olduğunca hem akademik anlamdaki sorumlu hissettiğim öğreticiliği hem de icra anlamında stüdyo ve konser müzisyenliğini hiç ara vermeden sürdürdüm, sürdürüyorum. Sayısız albümde, meşhur dizi müziklerinde ve film müziklerinde birçok solo performans sergiledim; besteler, düzenlemeler ve yaylı aranjeleri yaptım.

Bununla birlikte Ömer Öcal Mozaik Sanat Topluluğu’nu kurmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda bu topluluk kapsamında nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ömer Öcal Mozaik Sanat Topluluğu 2012 yılında Haliç Üniversitesi’nde görevdeyken keman öğrencilerimin isteğiyle, babam Ümit Öcal’ı yad etmek adına hayata geçirdiğim; müzikal anlamda Ömer Öcal’ın “mozaik”idir. Müzik yolculuğuna çıkalı yaklaşık 9 yıl oldu. Çeşitli tarzlarda müzik yapan yerli-yabancı şarkıcılarla ve birçok grupla bir arada yıllarca hem stüdyoda hem de sahnede çaldım. Topluluğumun ismini ve temelini bu çeşitlilik oluşturdu ve Ömer Öcal Mozaik’i başladı. “Herkes Şarkı Söylesin” mottosuyla müzik yolculuğuna ülkemde var olan müzik türlerini repertuvarında harmanlayarak devam ediyor. Mottomuz topluluğumuza çok iyi dönüşler sağladı amatör bir topluluk olarak Gökkuşağı Konserleri‘mizde sosyal projelere destek vererek amatörce şarkı söyleyen birçok üyeme, sahne tecrübesi, repertuvar, deneyim sağlamaları ve destek sağladım. Şimdi yarı profesyonel denecek kadar ileriye giderek mesafe kat ettiler. Biletix aracılıyla biletli konserler düzenledik.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Innocent”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Serkan Sönmezocak ile yollarınız nasıl kesişti? RNZ Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Değerli bir öğrencimle yaptığımız keman dersinin molasında sohbet başladı. “Bu kadar emeğiniz, besteleriniz, birikiminiz ve emprovizasyonunuz var, artık isminizle yayınlanan bir bestenizi çalmanızı ve dijital platformlarda görmek, duymak istiyoruz!” dedi ve beni aile dostu olan sevgili Nedim Zeper’le tanıştırdı. Aslında bir anlamda yola çıkılmıştı Innocent için… Serkan Sönmezocak aranjmanını, Seyfi Tunç Zeper görüntü yönetmenliğini üstlendi. Klibi de Hakan Öcal çekti. Kapak fotosunu Fazlı Gezici hazırladı ve RNZ etiketiyle dijital platformlarda ve klibiyle netd müzik’de yayınlandı. Innocent, dünyadaki tüm müzikseverlere ulaşsın, bilinsin, tanınsın ve sevilsin ,dinleyene huzur, güven, ve yaşama sevinci verebilsin diye İngilizce anlamıyla çıktı. Innocent (Masum) şimdi tüm enstrümantal müziği seven, dinleyen müzik dostlarına emanet…

Innocent ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Innocent’ı dinleyen müzikseverlerin beni mutlu eden, duygulandıran en önemli dönüşü; “Dinlediğimde huzur buluyor, güvende hissediyor ve kendimi hayal kurarken buluyorum!” diye ifade etmeleri ve bu çok güzel! Innocent (Masum) zaten bu duyguları içinde barındırıyor, müziğimde bu duygular var…

Bununla birlikte eserinize Hakan Öcal’ın çektiği klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-RNZ Müzik ile toplantıda Hakan Öcal beyle tanıştık ve fikirlerimizi samimi bir şekilde paylaştık ve Hakan Öcal’ın gözünden çok beğenerek izlenilen klip Seyfi Tunç Zeper ve Anılcan Dağcı’nın da emekleriyle izleyicimizle netd müzik aracılığıyla buluştu… Emeklerine sağlık…

Innocent’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var. Birçok enstrümantal eserim hazır. Her an başlayabilir, sizleri yeni eserlerimle buluşturabiliriz… Sağlıkla ve müzikle kalın!

Ömer Öcal’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Innocent”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.