Röportajlar

İlk teklisi “Affet Beni”yi dinleyicilerle buluşturan Tamer Acar ile bir röportaj…

Tamer Acar… İzmir’in sahnelerden bilinen başarılı isimlerinden olan ve Acar, müziği için bir adım atmaya karar vererek yıllardır yapmış olduğu eserlere yöneldi. Böylece Acar, kendi eseri ilk teklisi “Affet Beni”yi Seyhan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Acar ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Affet Beni’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müziğe olan ilgim çok erken yaşlarda başladı. Ortaokulda ve lisede Karşıyaka Lisesi’nde okul korolarında hep yer aldım. Müzik öğretmenim ders aralarında beni hep yanına çekerek piyano çalar, beraber şarkılar söylerdik, kulağımın çok iyi olduğunu söylerdi. Öte yandan İngilizce’ye merakım olduğundan ailemin de yönlendirmesiyle İngiliz Dili Edebiyatı okudum. Çocukluğumdan itibaren biriktirdiğim harçlıklarla hep kendime kaset alır, onların kartonetlerini inceler, şarkı sözlerini ezberler ve işin mutfağında neler olmuş öğrenmeye çalışırdım. 1990’lardan bu yana aldığım kasetleri hala bir koleksiyon olarak evimde saklamaktayım. Üniversite yıllarında ise belli mekanlarda solist olarak sahne almaya başlayarak tecrübe kazandım. Son sınıftayken yolumuz rahmetli tiyatro oyuncusu Tuncay Özinel ile kesişti. Usta oyuncu Ferhan Şensoy‘a ait olan “Aşkın Gözüne Gözlük” adlı oyunun şarkıları için Tuncay Özinel, Halit Akçatepe ve diğer oyuncularla stüdyoya girdim. Hala o şarkıları mırıldanırım ara ara. Üniversiteden mezun olduktan sonra ise İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başladım. Ama müziği hayatımda hiç bir zaman rafa kaldırmadım. Her ne kadar mesleğim öğretmenlik de olsa, sevdam benim için müzikti. Şarkı sözü yazmaya, beste yapmaya ve belli mekanlarda sahne almaya devam ettim. Yaklaşık 25 yıldır İzmir’de ve çevredeki yazlık mekanlarda sahne almaya devam etmekteyim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Affet Beni’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Erkan Hıdırbozan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uzun yıllardır şarkı sözü yazmakta ve beste yapmaktayım. Pandemi sürecinde kendimle daha çok baş başa kalma fırsatı bulabildiğimden “Ne yapabilirim?” sorusunun tek cevabı vardı kalbimde: Yıllardır yaptığım besteleri artık sandığından çıkarıp, bu şarkıları daha geniş kitlelere duyurmaktı. “Affet Beni” de yıllarca önce bestelediğim o şarkılardan biri. Bir arkadaşım vasıtasıyla kıymetli müzisyen ve aranjör Erkan Hıdırbozan ile yollarımız kesişti. Şarkımı ona dinlettiğimde kendisi de bu şarkıya çok inandı ve kolları sıvayarak stüdyoya girdik. Şarkımda gitarı Selahhatin Güzelel, klarneti ise Mutlu Dindar çaldı. Duygulu, anlamlı ve içime sinen bir çalışma ortaya çıktığını düşünmekteyim.

Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkı ortaya çıktıktan sonra hangi plak şirketinden çıkarmak istediğim konusunda çok düşünmedim açıkçası. Aynı zamanda sıkı bir müzik dinleyicisi olduğumdan ve müzik projelerini yakından takip ettiğimden Seyhan Müzik şirketini her zaman başarılı ve güvenilir bulmuşumdur. Mehmet Ali Hoş ve sonrasında Ferhat Erzurum ile yaptığımız görüşmeler neticesinde beraber çalışmaya karar verdik. Böylece Affet Beni isimli şarkım Seyhan Müzik etiketiyle sizlerin beğenisine sunulmuş bulunmakta.

Affet Beni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Affet Beni ile ilgili hem yakın çevremden hem de sahnedeki dinleyicilerimden çok olumlu tepkiler ve yorumlar alıyorum. Her gün şarkımı dinleyerek, sosyal medyasında paylaşım yapan kişileri görmek beni gerçekten çok mutlu kılıyor. Şarkımın gönül bağıyla dinleyicilerin hem kalbine hem de kulaklarına eriştiğine şahit olmak benim için gerçekten eşsiz bir duygu.

Klibi yöneten Faik Apaydın ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkım hazırlık aşamasındayken çok yakın arkadaşım Arzu Karaca’dan klibimde onu oynatmak istediğimden söz etmiştim. O da benimle bu projede yer almaktan keyif duyacağını söyledi. Kendisiyle klip için kiminle çalışabileceğimiz konusunda sohbet ederken onun arkadaşı olan Faik Apaydın ile görüşme sağladık ve bu vesileyle kendisiyle yollarımız kesişti. İzmir’de doğduğum ve yaşadığım için ilk klibimde İzmir’in doğa güzelliklerinin şarkıma eşlik etmesini ve uğur getirmesini istedim. Faik Apaydın ve ekibiyle çok uyumlu bir şekilde çalışarak klibimizi Foça, Çeşme ve bir kısmı da stüdyoda olmak üzere yaklaşık 2,5 günde özenle tamamladık. İçime sinen, şarkıya çok güzel bir şekilde eşlik eden sade ve keyifli bir klip olduğunu düşünmekteyim.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Müzik gerçekten evrensel. Sahnede pop müziği okuyarak başladığım bu yolculukta günümüzde kulağıma hoş gelen ve beni etkileyen arabeskinden, türk sanat müziğine bir çok şarkıya repertuvarımda yer vermekteyim. Şu an Affet Beni şarkım pop alt yapısına sahip olsa da içinde alaturka nağmelerin olduğunu da birçok dinleyicim farketmekte. Dolayısıyla yaptığım müziği bir başlık altında sınırlandırmak bana çok doğru gelmiyor. Bestelediğim şarkılarda tarzdan ziyade söz ve dinleyiciye yansıttığım duyguya odaklanmaya çalışmaktayım. Karar ve takdir tabii ki dinleyicinin.

Affet Beni’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İkinci teklim için stüdyoya girdim. Yine sözü ve müziği bana ait olan hareketli bir şarkıyla dinleyicilerime yaz aylarında merhaba demek istiyorum. Eğlenceli olacak bu yaz şarkımın düzenlemesi de yine Erkan Hıdırbozan imzası taşıyacak. Heybem epeyce dolu. Dinleyicilerimin beğenileri ve destekleri doğrultusunda bestelerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Tamer Acar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Affet Beni”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.