Röportajlar

İlk teklisi “Ait Olmayacağım”ı dinleyicilerle buluşturan Birsu Parım ile bir röportaj…

2023 ile birlikte tanıdığımız yeni ve dikkat çeken isimlerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve kendi şarkılarını yazmaya devam eden Birsu Parım oldu. Rock tınılı kendi eseri ilk teklisi “Ait Olmayacağım”ı Package etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Parım ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ait Olmayacağım”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Müzik yolculuğum 11 yaşımda babamın bana yan flüt almasıyla başladı. Zaten müzisyen bir ailede olduğum için müzikle hep iç içe büyüdüm bu bağlamda ne kadar klasik müzik eğitimi almaya başlasam da 13-14 yaşlarımda rock müziğe ilgi duymaya başladım. Çeşitli rock grupları kurarak solistlik yapmaya ve festivallere çıkmaya başladım. Liseye geldiğim zaman flüt ile iyi bir yol kat etmiştim ve klasik müzik bağlamında YTÜ Müzik ve Sahne Sanatları bölümüne girdim. Konservatuvar eğitimi tabii ki müziksel olarak bana çok şey kattı ve şarkımda da bunu çokça yansıttığımı düşünüyorum. Fakat asıl ilham aldıklarım klasikleşmiş rock gruplarıydı. O müzikleri dinlememiş olsaydım burada olamazdım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Ait Olmayacağım”ın oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Uzun süredir Türkiye’de rock müzik anlamında yeni bir sanatçı yok, aslında dinleyen kitle de artık sayılı diyebilirim. Müziğin içinde olmak, dünyaya yeni bir şarkı, yeni bir 4 dakika kazandırmak ve bunu insanlarla paylaşmak hep içimde olan bir şeydi. Yeteri kadar emek ve bilgiyle sonunda bu tekliyi çıkartıp bu yolda ilerlemeye adım atmış oldum.

Package ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kendisiyle yolum aslında flüt çalmakla kesişti. Okuldan bir arkadaşım flüt kaydı için flütçü lazım olduğunu söyledi. Burak Bedirli’nin bir kaydıydı. Kendisi beni aradı, tanıştık ve o flüt kaydına gitmeyi kabul ettim. O dönemde halen yeni bir oluşum olan Package o zaman daha sadece düşünce aşamasındaydı. Daha sonra Burak’a işlerimden bahsettim ve kendisinin de ilgilenmesiyle Package’den yayınlamış oldum.

Ait Olmayacağım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım diyebilirim.  İnsanların içindeki ait olmama duygusunu dünyaya bu kadar güzel aktarabildiğim ve hissettirebildiğim için çok mutluyum. Bu sadece bir başlangıçtı.

Öte yandan düzenlemenizi de kendiniz üstlenmeye nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda kendi düzenlemenizi üstlenmek size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Müzik yapmayı çok sevdiğim için bunu başkasına yaptırmak bana doğru gelmedi. Tabii ki bu konuda farklı görüşler aldım fakat şarkıyı ben hissettiğim için en iyi kendimin yansıtabileceğimi düşündüm ve kendim düzenlemek istedim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

 -İsyan, üzüntü, bir yere asla ait olamama ve bir haykırış olarak tanımlayabilirim. 

Ait Olmayacağım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, var. Bu sadece başlangıçtı ve yeni şarkılar çok yakında yayınlanacak. Artık bu yola girdim ve müziğimi yapmaktan asla vazgeçmeyeceğim. Çünkü hiçbirimiz buraya ait değiliz, ebedi olan sadece sesler aslında. 

Birsu Parım’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ait Olmayacağım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.