Röportajlar

Yeni teklisi “Unutmam Seni”yi dinleyicilerle buluşturan Anı Sayra ile bir röportaj…

Anı Sayra… Müziğin eğitiminden gelen ve daha ziyade akustik tınılı besteleriyle tanınan Anı Sayra, art arda yayınladığı EP’lerin ardından teklilerle müzik yolculuğuna devam ediyor. En son kendi eseri “Unutmam Seni”yi Dark’n Dark Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Anı Sayra (Anı Sayra Kocaer) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Anlamsız”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? Bu doğrultuda Dj Orçun ile Love Is Gone’u yaptınız. DJ Orçun ile yollarınız nasıl kesişti, kayıt süreci nasıl gelişti? Love Is Gone’daki performansınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk EP çalışmam Anlamsız’a kadar olan müzik yolculuğumun öncesi aslında 7 yaşımdayken gitar öğrenerek başladı. Gitar çalıp şarkı söylemek mutlu ediyordu beni. Sonrasında müzik üzerinden devam ettim hayatıma. Yıllar içinde keman ve piyano çalmayı öğrendim. TRT Ankara radyosunda uzun yıllar koro, solfej ve şan eğitimi aldım. Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldum. Şu anda Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘nda Kenan bölümünde okuyorum. 2018 yılından itibaren çeşitli müzik prodüktörleri ile çalışmalarım oldu. İlk yabancı şarkımızı 2019’da çıkardık. O dönemde söylediğim ve YouTube’da abonesi ve kitlesi yüksek olan çeşitli kanallarda yorumladığım şarkılar paylaşıldı. Bunlardan beni dinlemiş olan Orçun abimin bana iş teklif etmesi ile yollarımız kesişti. İlk kez kendi sözlerimi yayınlama fırsatı sundu bana. Hem de kendim söylemiştim ve ilk profesyonel İngilizce şarkımdı, ve de ilk dijital platform işimdi. Çok heyecan vericiydi. Deep house tarzda çıktı. Çeşitli ülkelerde Apple Music’te en çok dinlenen 1. şarkı oldu o dönemlerde. İnsanlar beni oradan tanımaya devam etti. Hala en sevdiğim işlerimizdendir. Her biri bana bir sonraki işim için adım oldu. Aldığım dinlenme sayıları çok güzeldi. Beni çok mutlu ve üretken yaptı. 2020 yılında ilk EP çalışmamı yayınlamış oldum.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Anlamsız’da yer verdiğiniz üç eserinizin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeleri üstlenen Sonay Yağız ve Dark’n Dark Music ile yollarınız nasıl kesişti? Anlamsız’daki eserleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Bir EP yayınlamak hep hedefimdi zaten. Anlamsız’da yer verdiğim 3 şarkıyı da henüz 16 yaşımda bestelemiştim. Düzenlemeleri üstlenen Sonay Yağız ve Dark’n Dark Music ile yollarım 2020 yılında Dark’n Dark Music şirketinin bana teklif sunması ile kesişti. Bu da benim ilk profesyonel klipli şekilde sektöre emin bir adımla girişim oldu diyebilirim. Henüz 18 yaşındaydım o zaman. O yaşta yazmış olduğum ve şu ana kadar biriken bestelerimin olumlu dönüşünü çok aldım. Yayınlamak istediğim bestelerimi Dark’n Dark Music ile beraber seçtik. Ben her birini seçerken zorlanıyorum hepsini çok seviyorum. 200’ün üzerinde bestem var. Bu sebepten beraber karar veriyoruz. Senden Kurtar en sevilen ve göz dolduran şarkım oldu. Anlamsız’daki hafif nostaljik hava insanlara daha enerjik geldi. Kimler o Gözlerin’deki bilinmezlik ve kırgınlık duygusu ise çoğu kişinin kalbine işlemiş! Aldığım geri dönüşler mükemmel diyebilirim.

Ardından ikinci EP’niz “Boşluk” ile yine Yağız düzenlemesiyle üç eserinizi dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu üç eserin oluşum süreci nasıl gelişti? MFT Prodüksiyon ile yollarınız nasıl kesişti? Boşluk’taki eserleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İkinci EP’deki şarkılarımı da 16 yaşında bestelemiştim. Kendi adıma ve birçok kişi için henüz çocukken bestelemem çok gurur vericiydi. Dark’n Dark Music ile yolum kesişince o dönem beraber çalışma yaptıkları MFT Prodüksiyon ile de anlaşmıştık. 2 EP 6 şarkı olarak EP’lerden biri MFT biri Dark’n Dark etiketi ile çıkmış oldu. Oluşum sürecinde beni destekleyen ve yüreklendiren Dark’n Dark Music ve Sonay Yağız yönlendirmeleri ile seçtim şarkıları. Aldığım geri dönüşler yine fazlasıyla olumlu oldu. Hep daha üretken ve daha sağlam ve daha ilerlemiş adımlar attım. Destekleyen herkesin kalplerindeki güzel düşüncelere minnettarım. Buz hala dinlenir ve çok sevilir. Hayata kırgın olduğum ve fazlasıyla üzüldüğüm bir dönemde besteledim. Yıllar da geçse o şarkıdaki duygunun haklı kalacağını söylüyorlar ve bence de doğru. Yollar ise en çok akılda kalan oldu. Remixler yapıldı. Onun melodisini yazarken çok duyguluydum. Boşluk ise ikinci EP içinde ilk yayına giren şarkım ve albümün ismi. Duyanlar büyülenmişti ve ilk olduğu için sosyal medya geneli aldığı etkileşim harikaydı. Nakaratındaki armoniler çok sevildi. Hala öyle!

Üçüncü çalışmanız, bu sefer ilk tekliniz olan kendi eseriniz Yağız düzenlemesi “Yemin Ettim” oldu. Yemin Ettim’in oluşum süreci nasıl gelişti ve Yemin Ettim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yemin Ettim… Benim için fazla değerli bir bestem. Yaşanmışlık dolu. Her bir bestem gibi. Hayat kırgınlığı, yıkılmış hayaller ve birçok duyguyu içinde barındırıyor. Oluşum süreci değişik oldu aslında. Planda onu yayınlamak yoktu. Son anda karar verdim. “Yemin Ettim’i çıkaracağım!” dedim ve aranje çalışmalarına başlandı. Unutmam Seni ile beraber yürütüldü planlar. 2 şarkımı 6 aylık bir süreye yaydık. Hemen çıksın istemedim. her detayını takip ettim, klip planlamasını ve aranjenin ince işlemeleri derken temiz ve emin bir şekilde çalıştık. İkna olduğumda ve işte bu dediğimde yayınladık! Şarkımın geri dönüşleri ilk EP’lerimden de muhteşem oldu.

En son, yine Yağız düzenlemesiyle kendi eseriniz “Unutmam Seni”yi dinleyicilerle buluşturdunuz. Unutmam Seni’nin oluşum süreci nasıl gelişti ve Unutmam Seni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Unutmam Seni de dediğim gibi Yemin Ettim ile aynı 6 aylık süreçte gelişti. Her detayını takip ettim ve ikna olunca “İşte bu!” dedim. Bu şarkımı çok seviyorum. Fazlasıyla dile dolandı. En sevilenlerden biri. Sonay ağabey ile beraber seçtik. Kendisi her bir noktaya büyük emek verdi. Daha duygusal istemiştim normalde bu şarkımın altyapısını. Fakat boşluktaki enerjiyi yakalamak istedim sonrasında. Daha enerjik bir havası var. Bestelerim benden çıkıp birçok kişinin elinden emeğinden geçerek mükemmel bir hale geliyor. Dark’n Dark Music ile yolumun kesişmesi sayesinde oldu bunlar. 

Öte yandan bütün şarkılarınız akustik bir anlayışla ele alındı. Bu sizin mi yoksa aranjörünüzün bakışıyla mı şekillendi? Ayrıca bu şarkılara Dark’n Dark’tan Enes Bilal Taşçı ile çekilen kliplerin oluşum süreci nasıl gelişti? Klipleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Akustik olmalarını ben istedim. Henüz patlayacak şarkılarımdan önceki fragmanlar olsun istedim. Daha çok planım var! Aranjörüm ve şirketim de hoş karşıladı, onay ve destek verdiler. Yönetmenimiz Enes Bilal Taşçı ile ilk tanıştığımda çok çok mutlu olmuştum ve fazla şaşkındım. Yaptığı işler harika. Benim kliplerimin hepsini kendisinin çekmesi gurur verdi bana. Onunla çalıştığım için çok mutluyum. Çocukluğumdan beri hayranı olduğum çoğu sanatçının klibini çekti ve çekiyor. İlk EP çalışmamdan itibaren benim de yönetmenim oluşu beni her zaman onurlandıracak. “Acaba bir gün tanışır mıyım?” dediğim insanlardan birisiydi! (gülüyor)

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi şöyle tanımlarım. Bestelerim sektörün müzik eksiğini kapatacak kadar güçlü. Bu işe yıllarını vermiş büyük sanatçılar ve örnek aldığım çok değerli isimler var. Onları ayrı tutuyorum. Rakip gördüğüm tek kişi aynadaki yansımamdır! (gülüyor) Hep daha iyi adımlar üzerine çalışıyorum. Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe örnek aldığım 2 büyük değer. Müziğimi senfonilerdeki ahenkler gibi görüyorum. Her bir notayı, akoru, melodiyi vs. kalbimden geçerek yazıyorum.

Unutmam Seni’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var. Akustik olmayan şarkılar ve klipler çıkaracağım. Kliplerime senaryolar düşündüm. Onları insanlara sunacağım. Çok daha fazla şarkımı dinleyenlerin kalplerine emanet edeceğim. Çok güzel ve büyük destekler aldım. Yine kalplerinin en güzel köşelerinde şarkılarımı saklayacaklarına eminim. Herkes kendi hikayesini buluyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Sürekliliğin hep olacağına eminim.

Anı Sayra’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Unutmam Seni”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.