Röportajlar

İlk teklisi “Yeter”i dinleyicilerle buluşturan Yüsra ile bir röportaj…

Mart’ın son haftası dinleyicilerle ilk teklisini buluşturan başarılı isimlerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen bir isim olan Yüsra oldu. İlk teklisi “Yeter”i Sidney Co. Artz etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Yüsra ile (Yüsra Özbay) Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yeter”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğum ilkokulda piyano ile başladı, daha sonra ortaokuldan itibaren ise konservatuvarda devam etti. Konservatuvar eğitimim bana müziğin matematiğini öğretti, nasıl daha iyi bir sanatçı olmam gerektiğini öğretti, müzikle ilgili bildiğim çoğu şeyi okulum ve öğretmenlerime borçluyum. Sonra bir yarışma programına katıldım; kısa bir süre devam ettim, ama benim için bir tecrübe oldu, müziğe daha çok sarılmama sebep oldu ve daha çok hırslandım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yeter”in sahibi (aynı zamanda Sidney Co. Artz olarak yapımınızı üstlenen) Bünyas Herek ve düzenlemesini üstlenen Alişan Göksu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Gerçeği söylemek gerekiyse benim için tekli yayınlamak bir hayaldi ve hep hayal kalacak sanıyordum, Bünyas Herek ve Alişan Göksu ile tanışana kadar tabii. Sosyal medya üzerinden paylaşımlarımı gördüler, dinlediler ve bana ulaştılar. Sidney Co. Artz olarak yapımımı üstlendiler. En başından beri bana bir yapımcı gibi değil bir aile gibi yaklaştılar, aklımda tek bir soru işareti bile bırakmadılar. Kendileri de aileleri de proje için çok büyük emek verdiler ve ben bir kez daha “İyi ki onları tanımışım!” dedim. 

Yeter ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çevremdeki insanlardan beklediğimden daha iyi tepkiler aldım, herkes daha önceden biliyormuş gibi sahiplendi şarkıyı. Genel olarak dinleyenlerin geri dönüşleri çok güzel. Eminim ki “Yeter” çok daha iyi geri dönüşler alacak. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi tanımlamam gerekirse benim anlatamadıklarımı, içimden geçtiği gibi ifade edemediğim duygularımı ifade etme şeklimdir. 

Yeter’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an çalışmalarımız devam ediyor, kısa bir süre içerisinde “Yeter” ile başladığımız bu yolculuğa çok güzel bir projeyle devam edeceğiz.

Yüsra’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yeter”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.