Röportajlar

İlk teklisi “Akvaryum”u dinleyicilerle buluşturan Hatice Şimşek ile bir röportaj…

Hatice Şimşek… Müziğin eğitiminden gelen, kendi şarkılarını yapan; bu bağlamda çocuk şarkılarına ağırlık veren Şimşek, öte yandan Orff Eğitmenliği, Abrsm Koçluğu ve Müzik öğretmenliğine de devam ederken, ilk teklisi “Akvaryum”u geçtiğimiz günlerde OnAir Sahne etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Şimşek ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Akvaryum’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında çok küçük yaşlarımdan beri, o dönem tam tanımlayamasam da, benim için dünyayla iletişim kurma şeklimdi müzik. Neredeyse bütün müzisyen hikayelerinde olduğu gibi İlkokul müzik öğretmenim fark etti müziğe olan yatkınlığımı. Hayata dair bazı sebeplerden dolayı müzik eğitimine biraz da geç başladım aslında. Müzik eğitimi almak benim için müziğin teorik yapısını anlamak ve yeni yeni insanlara öğretmemi sağlamanın yanı sıra, müziğe nasıl bakmam gerektiğini de fark ettirdi bana. Hala müzik öğrettikçe, müzik yaptıkça bu yolculuğum öğreterek ve öğrenerek devam ediyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Akvaryum”un sahibi ve düzenlemeyi üstlenen Egemen Erdoğan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Uzun zamandan beri çocuk şarkıları yapıyorum. Aslında öncelikli amacım onları yayınlamaktı ama Akvaryum’u ilk dinlediğimde tam olarak beni ve hayatımı tanımladığını düşündüğüm için öncelikli tüm planlarımı erteledim ve bu şarkıyı yayınlamaya karar verdim. Egemen uzun zamandan beri hayatımda ve onun son yıllardaki çalışmalarına, yapım aşamalarına da şahit olma şansına sahiptim. Bu şarkıyı da ilk ortaya çıktığı andan beri biliyor ve tanıdık buluyordum. Şarkı üzerinde çalıştıkça “Akvaryum”un benim sesimle hayat bulmasına karar verdik ve böylece yayınladık.

OnAir Sahne ile yollarınız nasıl kesişti?

-OnAir Sahne, Egemen ve diğer tanıdığım müzisyen arkadaşlarımdan aşina olduğum bir topluluktu. Müziğin şekiller ve sınırların dışında özgürce yapılması, yayınlanmasına hep inandığım için, benim için çok uygun bir müziksel yaşam alanı oldu OnAir Sahne…

Akvaryum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha çok yeni olmasına rağmen, ilk çıkış şarkısı için oldukça iyi geri dönüşler alıyorum. Bizim gibi bir akvaryumda yaşadığını düşünen, çocukluğu ile şu an içinde yaşadığı dünyanın arasında bağlantı bulmaya çalışan insanlar için birkaç dakikalık bir kaçış olarak görüyorum bu şarkıyı. Bu yüzden de istediğimiz kitleye bir şekilde ulaşabileceğini düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında, kısaca günlük şeylerden çok dünyayla derdi olan şarkılar yapmak ve yayınlamak istiyorum. Onun dışında çocuk şarkıları da bahsettiklerimizden çok farklı bir alan. Bu da çok başka bir sohbet konusu.

Akvaryum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Öncelikle Akvaryum’un akustik versiyonunu, sonra da birkaç ay sonra yeni teklimi yayınlama düşüncesindeyim. Tüm bunlarla beraber çok uzun zamandır ertelediğim Çocuk albümünü yayınlayacağım önümüzdeki günlerde.

Hatice Şimşek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Akvaryum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.