Röportajlar

İlk teklisi “Alışırım”ı dinleyicilerle buluşturan Merve Yücel ile bir röportaj…

Merve Yücel… Müziğe olan tutkusuyla kendisini zaman içinde geliştiren ve sahnelerde de bilinen bir isim olmaya başlayan Yücel, bu bağlamda kendi şarkılarını da yapmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda kendi eseri ilk teklisi “Alışırım”ı Riff etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Yücel ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Alışırım”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğum lisede Güzel Sanatlar lisesine giden arkadaşlar edindiğimde başladı. Onlar konservatuvara hazırlanırken ben de gittikleri müzik okulunda bütün günümü onlarla birlikte geçirirdim. Bu sayede yavaş yavaş kendimi keşfetmeye başladım. Şarkı söylemek yapmayı istediğim tek şeydi. Etrafım da müzik aşığı insanlarla dolu olunca benim için harika bir fırsat oldu. Yeteneğim kursta hocalarımın da dikkatini çekince kısa bir süre işitme ve şan eğitimi aldım ve kendimi denemek için Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Müzikoloji bölümü için yetenek sınavlarına girdim. İlk aşamayı geçtim (işitme ve ritim tekrarı) ancak amacım sadece kendimi denemek olduğu için ikinci aşamada yazılı sınav sorularını yanıtlamadım. Üniversitede müzik okumadım, okul öncesi öğretmenliği mezunuyum. Daha sonrasında yıl sonu konserlerinde solist olarak sahne almaya başladım. Duyulmaya başladıkça da İzmir’de büyük orkestralarda yer aldım. Düğün, özel geceler, büyük organizasyonlarda çok güzel ekiplerle çok güzel işler yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Arada kendi sahnelerimi de yaptım. İşi asıl sahnede öğrendim diyebilirim, yolculuğum da hala devam ediyor. Şu anda İstanbul’da akustik sahnelerimi yapıyorum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda bestelediğiniz ve düzenlediğiniz “Alışırım”ın oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Berk Telkıvıran ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alışırım’ı yazarken aklımda hiç yayınlamak gibi bir düşünce yoktu. Bir gece söz ve müzik birden zihnimde akmaya başladı ve not alıp telefonuma kaydettim. Şarkıyı 3 yıl önce yazdım ve öyle duruyordu. İstanbul’a taşınınca daha çok şarkı yazmaya başladım ve “Acaba insanlarla paylaşsam birilerine dokunur muyum?” düşüncesiyle yayınlamaya karar verdim. İlk göz ağrım olduğu için de Alışırım’ı seçtim. Berk ile de ortak çevremizden dolayı tanışıyorduk, işlerini de beğendiğim için hiç kimseye gitmeden direkt onunla çalışmak istediğimi fark ettim ve ona ulaştım. Sağ olsun hemen geri dönüş yaptı, aranje dışında da birçok konuda yardımcı oldu. İlk kez bu işi yaptığım ve her adımda tek başıma olduğum için bilmediğim çok şey vardı. Tekli sürecinde çok şey deneyimledim ve öğrendim bu sayede.

Firmanız Riff ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Riff ise bir başka proje için tanıştığım çok değerli arkadaşım Yalçın Topyanak’ın şirketi. Şarkım hazır olduktan sonra tüm dijital platformlarda ve netd’de yayınlanması için Yalçın bana inanılmaz yardımcı oldu. Yeni bir şirket ve ilk sanatçıları da benim. Bu benim için mutluluk verici bir şey. Aynı şekilde Yalçın da bana bu süreçte bilmediğim her konuda çok yardımcı oldu, ona buradan büyük bir teşekkür etmek istiyorum.

Alışırım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Benim şarkımı yayınlarken amacım “Bende böyle bir şeyler var, bunları hissettim, yaşadım, somut hale getirdim ve benden bir iz olsun, eğer birilerine dokunursam ne mutlu!” demekti. Yani reaksiyon odaklı bir iş yapmaya çalışmadım, birden çok büyük beklentilere girmedim ama dinleyenlerden beklediğimin de üstünde güzel geri dönüşler aldım. 

Klibi yöneten Engin Niyazioğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Engin ile yine Yalçın Topyanak sayesinde tanıştık. Tekli yayınlayacağım için bir kapak fotoğrafı lazımdı, yaptığı işleri çok beğenince klibimi de onun çekmesini istedim. İzleyenlerin de beğenisini kazandı.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim/üretimlerim yaşanmışlık odaklı. Altyapı kadar sözlerinin de derinliği benim için çok önemli. Müziğimi derin ve narin olarak tanımlayabilirim sanırım.

Alışırım’dan yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Eğer bir aksilik olmazsa yaza yeni bir şarkı çıkarmayı planlıyorum. Detaylarını zamanla sosyal medya hesaplarından paylaşacağım.

Merve Yücel’e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. “Alışırım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.