Röportajlar

Yeni teklisi “Son Bir Defa”yı dinleyicilerle buluşturan Alize ile bir röportaj…

2010’lar ile birlikte albüm formatından üç veya iki şarkılık EP formatına doğru gidilmeye başlanıp sadece o şarkılar üzerine çalışılmaya başlanırken, zaman geçtikçe tek şarkı-tekli formatı müzik endüstrimizin kısa sürede dijital platformların da gelişmesiyle birlikte en çok tercih ettiği çıkış formatı haline geldi. Teklilerin azınlıkta olduğu bir dönemin CD formatında yayınlanan bir teklisi de, 2016 ile birlilkte ismini duyduğumuz Alize’nin ilk teklisi “Korkmalısın” olmuştu. Belirli aralıklarla teklilerle kariyerine devam eden Alize, bu bağlamda kendisini her teklisinde farklı bir müzik türünün-akımının içinde bulsa da hep kendi müzikselliğini başarıyla koruyabildi. Öte yandan sahnelerde de sevilen bir isim haline gelen Alize, en son Ossi Müzik etiketiyle yeni teklisi “Son Bir Defa”yı dinleyicilerle buluşturdu. Alize ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Korkmalısın”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda sahne almaya başlamanız nasıl gelişti ve halen devam ettiğiniz sahneleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

-“Korkmalısın” benim sektöre merhaba deyişimdi. Benim için mühendislik hayatımı noktalayıp müzik sektörüne geçişimin habercisiydi. “Korkmalısın” projeme kadar eğitim hayatım yoğun geçti. Hem okulum, hem şan derslerim hem de yurtdışında aldığım eğitimlerimle ilgileniyordum. Kısa süreliğine iş hayatım oldu, bu şarkı karşıma çıkınca da projelendirmeye karar verdim ve müzik sektörüne geçmiş oldum. Sonrasında sahnelerim başladı ve her geçen gün yoğunlaşan bir sahne takvimim var. Güncel olarak sahnelerimi takip etmek isteyenler için “alizeofficial” Instagram hesabımı takip etmelerini öneriyorum. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Korkmalısın”ın sahibi Emre Kaya, düzenlemesini üstlenen Mert Ali İçelli ve DMC ile yollarınız nasıl kesişti? Korkmalısın ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ortak bir tanıdık aracılığıyla Emre Kaya ile tanıştım. Kendisi sesimi çok beğendi. Müziğe olan ilgimi ve tutkumu gördüğü için bana “Korkmalısın”ı yazdı. Şarkıyla istediğim bağı kurduğumu hissettim ve hızlıca projelendirmeye karar verdim. Bu şekilde DMC etiketiyle Korkmalısın yayımlandı. Çok güzel geri dönüşler oldu ve seneler geçmesine rağmen “Korkmalısın” hala çok seviliyor, keyifle dinleniyor. 

Korkmalısın, CD olarak da yayınlandı. CD olarak çıkması sizin mi firmanın mı isteği oldu? Tekli sizce dijital olarak mı yoksa CD olarak mı daha çok ilgi gördü?

-CD olarak çıkması firmanın isteğiydi. Benim için de CD olması ayrı özel oldu. Raflarda CD’mi görmek, insanların satın aldıklarını görmek çok kıymetliydi. Dijital platform daha hızlı yayılımı sağlıyor tabii. CD anı olarak saklanması veya arşivlenmesi açısından çok önemli.

İkinci tekliniz, Esin Aydıngöz ile bir ortak çalışma, Bir Gökyüzü Düşün oldu. Esin Aydıngöz ve GNL ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının kayıt süreci nasıl gelişti? Bir Gökyüzü Düşün ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Esin ile tanışıklığımız şöyle oldu. Aslında ikimiz de Saint Joseph mezunuyuz; fakat Esin benim üç dönem küçüğüm. Bu nedenle, Esin’le aynı liseye gitmemize rağmen bir mezunlar gününde çok sevgili Yaprak hocamız sayesinde tanışmış olduk. Hatta Esin de Bilfen Koleji mezunuymuş. İkimiz de bunu çok sonradan öğrendik. Esin’le tanışınca aramızda müzik adına da, uzun süredir Amerika’da olmasına rağmen arkadaşlık adına da çok güzel bir iletişim oluştu. İkimiz de birbirini çok destekleyen ve birbirinin başarılarıyla gurur duyan iki yakın arkadaşız. Esin bir gün bana Soma Maden Faciası ile ilgili bir şarkı yazdığını, haberi kazanın yaşandığı gün Türkiye’ye döndüğünde havalimanında öğrendiğini ve babasız kalan çocukları öğrenince çok üzüldüğünü söyledi. Şarkıyı o kadar içten duygularla yazmış ki; besteyi ilk duyduğum an çok duygulandım. Ben şarkıyı beğenince, o da eğer istersem şarkıyı konserlerimde okuyabileceğimi söyledi. İlk gönderdiği piyanolu kaydından o kadar çok etkilenmiştim ki, şarkıyı konserlerde söylemenin yani sıra kaydetmeye karar verdim. Bestenin üzerinde çalışıp kaydı Esin’e gönderince o da yorumumdan çok etkilendiğini belirterek yeni bir düzenleme yaptı. GNL Entertainment da şarkımızın dağıtımını üstlendi ve projemizi tekli bir çalışma olarak tüm dijital platformlara sundu. Dinleyicilerin başarılı bulduğu bir çalışma oldu.

Üçüncü tekliniz de bu sefer sözlerini yazdığınız ve beste-düzenlemesi Sinan Yıldız’a ait olan bir ortak çalışma oldu: Sadece Biz. Bu tekli ile çalışmaya başladığınız ve halen çalışmaya devam ettiğiniz Ossi Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Sadece Biz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Sadece Biz” obsesif bir ruh halini hayal ederek kaleme aldığım bir şarkıydı. Sinan Yıldız’ın alternatif tınılı müzik ve düzenlemesiyle ilgileri üzerine topladı. Üçüncü Yeni tarzına yakın olan şarkımızı biz Ossi Müzik’e götürdük. Kendi alanında dikkat çeken ve sevilen bir şarkı oldu.

En son “Son Bir Defa”yı dinleyicilerle buluşturdunuz. Sözleri üstlenen Barış Kırış, besteyi üstlenen Aylin Taşar ve düzenlemeyi üstlenen Vincent Baykal Ada ile yollarınız nasıl kesişti?

-Barış Özkırış’ı ve Aylin Taşar’ı önceden tanıyordum. Onlar bu güzel şarkıyı birlikte ürettikten sonra sesime yakışacağını düşünerek benimle paylaştılar. Şarkının sözlerinden de, bestesinden de, enerjisinden de çok etkilendim. Vincent Baykal Ada’da yakinen takip ettiğim bir müzisyendi. “Son Bir Defa”nın düzenlemesinde onun ruhu olsun istedim. Bu şekilde bu güzel şarkı dinleyicilerle buluşmuş oldu. 

Son Bir Defa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler alıyorum. Beklediğimin çok üstünde bir sevgi ve ilgi görüyor. İnsanlara umut verdiğini ve sürekli ağızlarına dolandığını öğrendim. Birçok ülkeden dinleyicisi var. Bu başarıya ulaştığı için ve bu kadar sevildiği için çok mutluyum.

Son Bir Defa’nın klibini yöneten Samet Ersöz ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Samet Ersöz kıymetli bir arkadaşımdır. Şarkının mix-mastering aşaması bitip sıra klibe geldiğinde Samet ile bir araya gelerek bir plan yaptık. Klibim İstanbul’da bir köşkte gerçekleşti. Keyifli bir ekiple bir gün süren eğlenceli bir süreçti.  Yardımcı yönetmen Ercan Kalender ve yardımcı oyuncu Halit Baş klibimde bana eşlik etti.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Pop ağırlıklı diyebilirim. 

Son Bir Defa’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, sürpriz olsun. Şunu söyleyebilirim ki en kısa zamanda hareketli bir şarkıyla dinleyicilerimle buluşmayı planlıyorum.

Alize’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Son Bir Defa”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.