Röportajlar

İlk teklisi “İmkansızın Şarkısı”nı dinleyicilerle buluşturan Alara Elmas ile bir röportaj…

Nisan bitmeden dinleyicilerle buluşan ve dinleyicilerin beğenisini kazanan ilk teklilerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde müziksel anlamda çeşitli başarılara imza atmaya devam eden Alara Elmas’ın Deep Revery etiketli ilk teklisi “İmkansızın Şarkısı” oldu. Elmas ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “İmkansızın Şarkısı”na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocukluk yıllarımdan itibaren müzik hayatımda hep bir noktada vardı. Liseye geçiş senemde artık bunu bir hobi olarak yapmak istemediğime karar verdim. Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi özel yetenek sınavlarını kazanarak, artık profesyonel müzik dersleri alan ve geleceğim için tamamen kendime içinde müzik olan bir yol çizmeye başlamıştım. Lise son sınıfta İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Şan Anasanat Dalı sertifika programına kabul edildim. Sene biter bitmez lisans eğitimime de aynı okulda ve bölümde devam ettim. Enstrüman çalmak çok küçük yaşlarımdan beri öğrendiğim ve ilerlettiğim bir şeydi fakat asıl profesyonel anlamda yapmak istediğim tek şey şarkı söylemekti. Konservatuvarı Yüksek Onur derecesiyle ikincilikle tamamladım. Okul yıllarım boyunca birçok konser verdim ve öğretmenlik yapmaya başladım. Sonrasında ise şu anda bildiğiniz gibi ilk teklim olan İmkansızın Şarkısı’nı dinleyicilerle buluşturdum.

Bir tekli yayınlamaya yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “İmkansızın Şarkısı”nın sahibi Ömer Öz ve düzenlemeyi üstlenen Eser Taşkıran ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ömer ile bir ortak arkadaşımız sayesinde tanıştık. Eser hocam ile ise bir öğretmen arkadaşım aracılığıyla bir araya gelmiştik. Zaten yapmak istediğim şeyler belliydi fakat şarkıyı bulma sürecim Ömer ile çektiğimiz bir reel videosu sayesinde gelişti. Çok ilgi gördü video ve bu tabii ki çok da beklendi bir durum değildi. Elbette tıklanması çok olan güzel işler oluyor fakat 11 milyon üstü olunca “Şaşırmadım!” demek yalan olurdu. Şarkıya tamamen aşık oldum diyebiliriz. Sonrası ise yine bildiğiniz gibi Eser hocamın da aranjeye elinin değmesiyle konu tamamen müthiş bir boyut kazandı.

Firmanız Deep Revery ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili basın danışmanım Funda Alkan sayesinde tanışma fırsatı buldum. Sonrası karşılıklı güzel bir şekilde ilerlemeye başladı.

İmkansızın Şarkısı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler oldukça güzel. Şarkı benim için hep özlediğim “eski şarkılar gibi” kavramını çok anımsatıyor. Dinleyici de bence bunu özledi ve tekrar duyuş olarak tadı bilinen bir güven verdi. Elbette her zaman bir kişinin sevdiği bir başkası tarafından da beğenilmek zorunda değil ama güzel geri dönüşler almak çok mutlu edici oluyor.

Klibi yöneten İmre Haydaroğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eser hocam ve sevgili basın danışmanım Funda Alkan sayesinde tanışma fırsatım oldu. Şarkı yönetmenimin de dinler dinlemez çok sevdiği bir şarkı oldu. Sonrasında beraber ilerledik. Dönüşler çok güzeldi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Samimi ve hüzünlü. Tek bir tür sevenlerden değilim. Genelde şu türü seviyorum değil de ben bu şarkıyı veya eseri çok sevdim derim. Önemli olan gerçekten dinleyen kişide bir yerlere dokunabilmek. Aynı çok eskiden kokladığın bir kokunun istemsizce yıllar sonra duyulduğu andaki hatırlatıcı özelliği gibi.

İmkansızın Şarkısı’ndan yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şarkı benim için çok kıymetli ve özel. Müzikal altyapısı da çok yönlü bir esneklikte. Akustik hali ve belki başka birkaç düzenlenmiş versiyonunu da hazırlamayı istiyorum.

Alara Elmas’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İmkansızın Şarkısı”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.