Röportajlar

İlk teklisi “Aşk Makamı”nı dinleyicilerle buluşturan Samet Nohut ile bir röportaj…

Belçika / Limburg doğumlu Samet Nohut’u çoğu dinleyici O Ses Türkiye ile duydu. Aynı zamanda Belçika’dan ilkokul arkadaşı olan Hadise’nin takımında yer alan Nohut, geçtiğimiz günlerde ilk teklisi “Aşk Makamı”nı Mustafa Sandal’ın prodüktörlüğünde YaDa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Nohut ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk Makamı’na kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?  Bu bağlamda O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz ve O Ses Türkiye tecrübeniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Belçika’da ilkokul çağlarımda yaklaşık 6 yaşımda iken 23 Nisan’da çıktım ilk sahneme ve tabi ki aldığım alkışlar beni o anda büyüledi, müzik aşkım bu şekilde başladı… 23 Nisan’lardan sonra düğün ve kına etkinlikleri ile devam ederek ilk orkestram Grup Faroz’u 15 yaşında kurdum! Aslen Trabzon / Akçaabat’lı olduğum için orkestram da ismini Trabzon’un en meşhur mahallesinden almış oldu, kurduğum ekiple tam 20 sene çalıştım. O Ses Türkiye’ye ise çok yakın bir arkadaşımın baskısı ve isteğiyle katıldım. Hayatım değişti diyebilirim. Çünkü ilk defa bu kadar büyük ve profesyonel bir platformda çalışma şansı buldum. Bana tecrübenin yanı sıra özgüven de kattığını söyleyebilirim.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Aşk Makamı’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Eser sahibi Abdullah Buğdaycı ve eseri düzenleyen Hakan Pekinbudak ile Burhan Kafadar’la yollarınız nasıl kesişti?

-O Ses Türkiye döneminden sonra harıl harıl beste aradım; çok bestekarla tanıştım, hepsine saygım sonsuz fakat Aşk Makam eserini duyduğum an içimden bir ses “Doğru şarkı ve doğru zaman bu!” dedi ve nitekim de adımımızı atmış olduk. Burhan Kafadar ve Hakan Pekinbudak benim yakın arkadaşlarım ve uzun yıllar aynı sahneyi paylaştığım, ekmeği bölüştüğüm kardeşlerim. Abdullah Buğdaycı ile Burhan sayesinde tanıştım. Onlar birlikte bir projede yer aldılar ve Burhan bana mutlaka Abdullah’la tanışmamı tavsiye etti, ben de tanıştım ve artık Abdullah’la da abi-kardeş gibiyiz. 

Bununla birlikte teklinizin prodüksiyonunu Mustafa Sandal / YaDa Müzik üstlendi. Bu işbirliğinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-O Ses Türkiye döneminde değerli büyüğüm Mustafa Sandal ve onun bir o kadar değerli menajeri Tekin Önal ile tanışma fırsatım oldu. Ben Hadise’nin takımımda olmama rağmen bana çok inandılar, desteklediler… Yaklaşık 8 yıldır birlikteyiz. Hayattaki en önemli şanslarım onlar!

Aşk Makamı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımıza çok inandık ve arkasında durduk. Açıkçası böylesine büyük bir etki yaratabileceğini tahmin edemiyorduk en azından bu kadar kısa bir sürede. Herşey çok güzel ve hızlı gelişiyor. Allah bozmasın…

Ayrıca Belçika’da yaşayan bir Türk olarak, orada Türk müziğine olan bakış açısını nasıl tanımlarsınız?

-Hepimiz gurbetçi olduğumuz için ve vatanımızdan uzak olduğumuz için Türk müziğinin hangi tarzı olursa olsun sahip çıkılıyor, seviliyor ve Türk müziğine karşı büyük bir saygı ve samimiyet var. 

Aşk Makamı’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi ki var… Yıllarca hayalini kurduğum ve kafamda kurguladığım birçok hayalim var… Aşk Makamı bunlardan biri ve en önemlisiydi. Allah sağlık verdikten sonra yapmak istediğim çok şey var.

Samet Nohut’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk Makamı”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.