Röportajlar

İlk teklisi “Yasaksın Bana”yı dinleyicilerle buluşturan Cihangül ile bir röportaj…

Cihangül Gökdereli’yi çoğu dinleyici, yazın internette yayınladığı eseri “Bi’Veda” ile tanıdı. Şimdi ise Cihangül, kendi eseri ilk teklisi “Yasaksın Bana”yı DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Cihangül ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

YouTube’da yayınladığınız ilk çalışmanız “Bi’ Veda”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda şarkının oluşum süreci nasıl gelişti, düzenleyen Mert Can Çakır ile yollarınız nasıl kesişti ve şarkıyla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzik yolculuğum çocukluktan itibaren başladı aslında, önce gitar kursu sonra Tekirdağ Bilsem’in (Özel Yetenekli Çocuklar) müzik bölümünü kazandım. Orada birçok müzik aletini tanıma şansım oldu ama hiçbiri bana şarkı söylemek kadar keyif vermiyordu. Lisede güzel sanatlar lisesi sınavına katıldım kazandım fakat gitmedim, çünkü kendimi denemek için girmek istemiştim. İstanbul Aydın Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü kazandım. Lisedeki tüm özel günlerde olduğu gibi üniversitedeki özel günlerde de şarkı söylemeye devam ettim. Okul öncesi öğretmeniyim, ilk şarkımı yaptığım dönem karantina başlamıştı ve ben uzaktan eğitim veriyordum. Şarkımın söz müziği bana ait, daha piyasaya çıkarmadığım birçok şarkım var zaten. Sosyal medyadan Mert ile tanıştım, ki zaten kendisi müzisyen. Biz normal sohbet ederken hayallerimden bahsettik ve bu şarkı söyleme işi öyle ortaya çıktı. Mert “Haydi bir şeyler yapalım!” diyerek beni harekete geçirdi, ben şarkıyı ona gönderdim o da altyapısını ve aranjesini hazırladı. Bir arkadaşımın stüdyosunda şarkıyı okudum, klibi de biz çektik. Çok kısa bir sürede stüdyoda düzenleme vs. her şeyi bir avuç insan ile yaptık. İki hafta içinde kanalımdan yayınladık. Yani bu benim ilk şarkımdı ve şarkımı her dinleyen, bana çok güzel geri dönüşlerde bulundu.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yasaksın Bana”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Emre Doğan ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Şarkım benim de tahmin ettiğimden daha fazla geri dönüş aldığı için artık müzik dünyasında profesyonel olarak bir şeyler yapmak istedim. Etrafımdaki tüm arkadaşlarım, hatta beni tanımayan birçok insan beni sosyal medya üzerinden çok destekledi. Emre Doğan zaten çok sevdiğim bir arkadaşım, onun da bana “Haydi artık birlikte bir şeyler yapalım!” demesi müzik kariyerimde bugün yer aldığım noktadaki yolculuğun bir durağı oldu. Şarkının her aşamasında güzel isimlerle çalıştık, Emre benim için çok çok kıymetli ve bana hazine değerinde değerler kattı. Bu çıktığım yola birlikte başlıyor olmamız benim için büyük bir şans.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Doğan Music Company’e benim müzik sevdamı bilen ve geldiğimiz bu noktaya kadar her zaman arkamda duran çok sevdiğim büyüklerim aracılığıyla ulaştım. Benim bu yolculukta elimden tutan o büyüklerim Samsun Demir’e şarkımı dinletti. Samsun Bey şarkıyı dinledikten sonra şarkımı beğendi ve yayımlama kararı aldı. 

Yasaksın Bana ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım, bunlar benim için çok kıymetli. Bu yolda ilerlerken duyduğum her güzel söz, aldığım her güzel mesaj beni ayakta tutuyor ve müziğe devam etmem için motive kaynağı oluyor. Hayatım boyunca hep insanlara bir şeyler katmaya çalıştım. Şarkılarımla, tanışmamama rağmen birilerine dokunuyor olmak, aynı şeyleri hissettiğim ve yaşadığım insanlarla ortak bir şeyler paylaşabilmek beni çok mutlu ediyor. Duygular değişkendir ama her insanın yaşadığı bir anda benim şarkımın yer aldığını düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Ben şarkıların sözlerine çok önem veriyorum. Yaptığım şarkılarda da en çok buna dikkat ediyorum. Her şarkının bir yaşanmışlığı ve hikayesi var bende. Kendi başıma gelmese bile yakın çevremin başına gelen olaylardan etkilenip bir şeyler yazabiliyorum. Net bir kalıba sokamıyorum kendi müziğimi, arabesk şarkılarım da var, pop şarkılarım da. Bence müziği bir kalıba sokmak yanlış, sonuçta duygularımızı da bir kalıba sokamıyoruz. Bir gün mutluyken bir gün mutsuz olabiliyoruz, insanoğlunun yapısında bunlar var. Benim dikkat ettiğim tek şey, o duygulardaki insanların şarkılarımda kendilerinden bir şeyler bulmaları.

Yasaksın Bana’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hayallerim çok büyük, birçok çalışma var aklımda. Hepsini gerçekleştirmek için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Tabii burada beni dinleyen insanların destekleri çok kıymetli. Umarım ben üretmeye devam ettikçe beni dinlemekten keyif alan, şarkılarımda kendilerinden bir şeyler bulan insanlar artar. Nice şarkılarda hepimiz bir araya gelmiş oluruz.

Cihangül’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yasaksın Bana”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.