Röportajlar

İlk teklisi “Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Tolga Çelik ile bir röportaj…

Son dönemde fiziki dağıtımın gelişen durumlardan ötürü durmasıyla birlikte art arda yeni tekliler yayınlanmaya devam ediyor. Bazı tekliler de enstrümantal çalışmalar oluyor. Bu enstrümantal teklilerden dikkat çekenlerden biri de Tolga Çelik’in Yaşar Kekeva Plakçılık etiketiyle yayınlanan ilk teklisi Aşk… Müziğin eğitiminden gelen ve halen Tekirdağ’da müzik öğretmenliğine devam eden Çelik ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Aşk’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

Küçüklüğümden beri müziğe bir ilgim vardı ama fark edemedik. Aslında her şey ortaokulda müzik öğretmenimin beni güzel sanatlar lisesine götürmesiyle başladı. Olmam gereken yerin burası olduğunu fark ettim. Çok güzel bir lise eğitiminin ardından gideceğim tek yer müzik öğretmenliğiydi. Trakya Üniversitesi’nin sınavı sonucu üçüncü olarak okula adımımı attım. Burada da başarılı bir öğrencilik geçirdim. Öğrenimimi baş keman olarak tamamladım. Öncelikle müzik bilgime güveniyorum okulum sayesinde. Bu da müzikle benim aramdaki bağı güçlendirip bu yolculuğunda emin adımlarla ilerlememi sağlıyor.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Aşk’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Herkes müzik dinler, enstrüman çalar, şarkı söyler şiir okur…. Onlar bunu yüzeysel yapar, onların yaptığını benim kulaklarım notaya döker. Aşk’ın çıkışı hiç umulmadık bir zamanda kulağıma fısıldayan notalar sayesinde ortaya çıktı. Devamlı aklıma bir şeyler geliyordu ama beni bu eser kadar içine çeken olmamıştı. İçinde bulunduğum o anki ruh halini de yansıtan bir çalışma oldu. Ben beğendim. İnşallah kliple birlikte yolu açık olur.

Yaşar Kekeva Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tekirdağ’da devamlı konserlerde ve etkinliklerde görev alıyorum. Besteci ve yönetmen Murat Aydın’ın sayesinde; onun beni yönlendirmesi sonucunda yollarımız kesişti.

Düzenlemenizi üstlenen Tolga Bulut ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tolga Bulut, uzun süredir beraber çalıştığım, iş yaptığım bir ağabeyim. Beni orkestrasına almasıyla birlikte beraber çalışmaya başladık ve frekanslarımız tutunca da müzik hayatımız bir arada devam etti.

Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Herkesten olumlu geri dönüşler aldım. Çok çabuk kulağa yerleşti. Herkesi bir yerlere götürdüğüne inanıyorum.

Enstrümantal bir çalışmayla ilk teklinizi yayınladınız. Günümüzde bir müzisyen olarak enstrümantal çalışmaların gördüğü ilgiyi nasıl tanımlıyorsunuz? Bu bağlamda sözlü çalışmalarınız da gelecek mi?

-Bazen söz yerine ezgilerin bazı duyguları yansıtması taraftarıyım; şaşırtan bir çalışma oldu belki, ama ben böyle arzuladım. Bir diğer tabirle ‘fon müziği’ eserlerinin de kendine göre bir dinleycisi var. Ben de ona istinaden böyle bir çalışma yaptım. Sözlü eser konusuna gelince… onu da deneyeceğim ilerleyen zamanlarda.

Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Evet, var. Ama aşk ile ilgili mi gelir, yoksa farklı duyguyla mı; onu notalar belirleyecek…

Tolga Çelik’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz…