Röportajlar

İlk teklisi “Bana Bi Gülmez”i dinleyicilerle buluşturan Murat Can Ölekli ile bir röportaj…

Murat Can Ölekli… Müzik ve Edebiyat ile iç içe geçen hayatı içinde zamanla kendi şarkılarını yapan ve bunları dinleyicilerle buluşturmaya devam ederken, tüm çalışmalarını kaldırıp yeni bir başlangıç yapmaya karar veren Ölekli, böylece kendi eseri ilk teklisi “Bana Bi Gülmez”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Ölekli ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bana Bi’ Gülmez’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-17 Ağustos 1994 Bitlis doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladıktan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi/Sinema Ve TV bölümünü kazandım. Fakat hem maddi sorunlar hem de sisteme ayak uyduramadığım için (zor bir öğrenciydim) 2 yıl sonunda okulu bırakmak zorunda kaldım. Sonraki süreçte kendi markam olan restoran ve giyim mağazasının işletmeciği yaptım fakat bunlar da çok geçmeden battı. Tabiatım gereği sanata duyduğum ilgi günden güne arttı ve Mitos-Boyut, Tilki Kitap gibi yayınevlerinde editörlük yaparak şiir ve nesirde ustalaşmaya başladım. Bir yandan da müzikle olan bağımı sürdürmeye devam ettim. Dijital müzikler üretip, enstrümantal anlamda da kendimi geliştirmeye başladım. Müzik benim için kendimi ifade etmemin en etkin yoluydu ve ben de bu işe ağırlık vererek kendi bestelerimi dijital ortamlarda yayınlamaya başladım. Yayınladığım 10 şarkının sonunda, toplumun geneline hitap edebilecek olan “Bana Bi Gülmez” isimli şarkımı besteleyip insanların beğenisine sundum.   

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bana Bi’ Gülmez’in oluşum süreci nasıl gelişti?

-2017 senesinden itibaren şarkılarımı dijital platformlarda paylaşıyordum fakat geniş kitlelere ulaşamadığımdan dolayı sabit ve kemik bir dinleyici kitlesine sahiptim. Bir müzik şirketiyle anlaşma gereksinimi duyunca ve Avrupa Müzik’le olan fikir alış-verişimiz sonunda şarkının bu etiketle yayınlanmasına karar verdik. Bana Bi Gülmez’in ilk notlarını 2018 yılında almaya başlamıştım ve şarkıyı 2020 yılında yayınlamayı düşünüyordum. Fakat bütün dünyayı etkileyen pandemi süreci en çok da müzik sektörünü ve müzisyenleri etkiledi. Sonuç olarak, “Bana Bi Gülmez” 2021 yılında Avrupa Müzik etiketiyle yayınlandı.

Düzenlemeyi yapan Kadir Suzgun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kadir Suzgun’la tanışmak benim için çok büyük bir şanstı… Hem iyi bir müzik adamı hem de sektörde tanınan bir isme sahip… Kadir Hoca ile birkaç şarkıda çalıştıktan sonra Bana Bi Gülmez’i yapmaya karar verdik ve çeşitli fikir alışverişilerinde bulunarak, yaklaşık olarak 1 yılın sonunda şarkıyı yayına hazır hale getirdik. Kadir Suzgun bu süreçte harika bir aranje yaptı ve bana da birçok konuda destek oldu. Şu sıralar ileri bir tarihte yayınlanacak yeni bir şarkı yapmak üzere kolları sıvadık.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik gibi büyük bir müzik şirketiyle çalışmak benim hayalimdi… Kariyerinizin bir noktasında müzik şirketleriyle çalışmak zaruri hale geliyor. Çünkü tek başınıza düşe-kalka ilerlemek zorunda kalıyorsunuz. Bana Bi Gülmez’i bitirdikten sonra ilk iş olarak Avrupa Müzik’e gönderdim. Onlar da şarkıyı çok beğendiler ve kısa bir sürede yayına hazır hale getirdiler. Umarım bu işbirliğimiz devam eder.

Bana Bi’ Gülmez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı tahmin edemeyeceğimden çok insana ulaştı. Bu süreçte çok fazla övgü içeren geri dönüşler aldım. Bu tür şeyler hem beni mutlu ediyor hem de motivasyonumu arttırıyor. Henüz şarkı yayınlanalı 1 ay bile olmadı ama şimdiden insanların kalbinde yerini aldı. Umarım zaman geçtikçe daha fazla insana ulaşır ve daha fazla dinlenir.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Belirli bir kalıba girmeyi sevmiyorum. Yaptığım ve yapacağım şarkıların içinde Pop, Hip-Hop, RnB, Reggae ve Arabesk müziğin çeşitli esintilerini görebilirsiniz. Ben bu müzik türlerini harmanlayıp insanların beğenisine sunmayı hedefliyorum. Bu noktada kendime ait olan bir müziğim var diyebilirim.

Bana Bi’ Gülmez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İleri bir tarihte yayınlanmak üzere yeni şarkımın hazırlıklarına başladım. Şu anda yaklaşık olarak 30 bestem var ve zaman içinde hepsini yayınlamayı düşünüyorum. Kendi adıma ve müzikseverler adına en iyi şarkıları üretmek istiyorum. Bunun da olup olmayacağını zamanla göreceğiz. 

Murat Can Ölekli’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bana Bi Gülmez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.