Röportajlar

İlk teklisi “Belirsiz”i dinleyicilerle buluşturan Ezgi Yalçın ile bir röportaj…

Ezgi Yalçın ismini çoğu dinleyici, yer aldığı Işığını Yansıt ve Benimle Söyle yarışmalarındaki performanslarıyla hatırlayacaktır. Bu bağlamda Muud Sahne yarışmasında da “Sevda İklimimde” eseriyle dereceye giren Yalçın, kendi eseri olan ilk teklisini Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Belirsiz… Yalçın ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Belirsiz’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Cem Öget ve Metin Özülkü ile yollarınız nasıl kesişti? Onların orkestralarında çalışmak size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik benim için bir yolculuk olmasına karşın, hep içinde olduğum bir dünyaydı. Bu bağlamda ailemin müzisyen olması bana çok şey kattı. Müziği ya da herhangi bir sanat dalını küçük yaşta keşfetmeye başlamak her zaman bir adım önde olmamı, kendimi daha erken keşfetmemi ve ilerlememi sağladı. İnanıyorum ki potansiyelini keşfetmenin yolu hem doğru yönlendirilmek hem de bağlı olduğun koşulları iyi değerlendirmekten geçiyor. Elimden geldiğince derslerim ve günlük rutinlerimden kaçmak adına sevdiğim ve huzur bulduğum müziğe yöneldim. Gitar çalmayı öğrenmem ile beste yapmaya başladım. Kendimi bu alanda geliştirmek için oldukça emek verdim çünkü takdir edersiniz ki hazır bir şarkıyı söylemek ile yeni bir şarkı yaratmak arasında oldukça fark var. Tüm duygusunu sizin inşa ettiğiniz melodik bir kurgu dünyası. Ve dinleyenlerin kendilerinden bir parça bulmaları için verdiğiniz çaba da inanılmaz zorlayıcı olabiliyor. Her şeye rağmen dinleyiciden alacağınız güzel bir tepki paha biçilemez. Gitar çalmam ile birlikte şarkı söyleme tekniklerinde de ilerledim. Özellikle Emre Yücelen hocamın sesimi geliştirmemde çok büyük etkileri oldu. Kayıt aldığım cover şarkılardan birini “Işığını Yansıt” adlı yarışmaya gönderdim. Yaklaşık bin video içinden ilk on iki ye kaldım oradan da finale. Jüriler arasında Selçuk Abay, Nihat Odabaşı, Zuhal Olcay ve Cahit Berkay bulunmaktaydı. Benim için değerli sanatçılar karşısında sahnede olup şarkı söylemek büyük bir sınavdı. Yarışmada Cem Öget ve orkestrası ile iki kez çalışma fırsatım oldu. Benim için çok güzel bir deneyimdi çünkü ilk kez profesyonel bir orkestra ile sahne alma fırsatım oldu. Sonraları ise bir TV programı olan “Benimle Söyle” yarışmasına davet edildim. Burada Metin Özülkü ve orkestrası ile çalışma fırsatım oldu. Yine profesyonel anlamda beni geliştiren bir deneyimdi. Yarışmaya davet edilmemde ise MaNga’nın bir söyleşisinde sahneye alındıktan sonra seslendirdiğim bestemin etkisi büyük oldu. Müzik benim için deneyimler ile gelişen bir süreç olduğundan, çalıştığım değerli müzisyenlerin gelişimimdeki etkileri büyük oldu.   

Muud Sahne yarışmasına katılmaya nasıl karar verdiniz? Bu yarışma sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Beste yapmaya başladığım zamanlarda kendimi denemek adına “Sevda İklimimde” isminde bir şarkımı göndermek istedim. Şarkımın başarılı olup olmadığını denemek adına atmış olduğum bir adımdı. Benim için güzel bir deneyim oldu çünkü çok güzel geri dönüşler aldım. Şarkımın başarılı olması ve doğru bir şeyler yaptığımı hissetmek gerçekten çok değerliydi. Profesyonel anlamda önemli adımlar atmamda ve beste yapmaya devam etmemde beni motive eden bir platform oldu.  

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Belirsiz’in oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkı yazmayı ilerlettiğim ve bunun için zaman yarattığım bir dönemde yazdım Belirsiz’i. Ama şimdi geriye dönüp baktığımda hep daha iyisini yapabilirmişim gibi geliyor yani kısaca gelişimin bir sonu yok. “Sevda İklimimde” şarkımın dereceye girmesi ile Avrupa Müzik ile görüştüm. Cengiz Erdem dereceye giren şarkımı tekli olarak yapabileceklerini söyledi. Çok mutlu olmamla birlikte, bu aynı zamanda profesyonel sanatçı olma yolunda attığım önemli bir adımdı. Avrupa Müzik’in idealist yaklaşımı ve genç müzisyenlere destek olmaları Türkiye’de birçok şirket tarafından örnek alınması gereken bir tutum. 

Düzenlemenizi üstlenen Selçuk Abay ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şirketin yönlendirmesi ile tanıştık. Şarkı ile ilgili konuştuk ve fikir alışverişinde bulunduk. “Sevda İklimimde” yerine “Belirsiz” yeni bir şarkı olarak bize daha cazip geldi ve onun üzerinde çalışma kararı aldık. Oldukça keyifli bir süreçti, her şey tamamlanınca okumaları yaptım ve sonra şarkı tüm platformlarda yayınlandı. 

Belirsiz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım. Dünyanın birçok yerinden insanlar dinlemiş ve bana ulaşmaya başlamıştı. Benim için hem şaşırtıcı hem de harika bir duyguydu. Çünkü birden bire sizin evinizin bir odasında yazdığınız o şarkı hiç bilmediğiniz insanların zihninde yankılanmaya, onlara bir şeyler hissettirmeye başlıyor gerçekten inanılmaz. Her şeyden önce insanlara bu kadar kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak beni çok mutlu etti. Sesimi beğenmeleri benden farklı şarkılar ve besteler duymak istemeleri gurur vericiydi. Bu işin başında biri olarak motivasyonun devam etmek için çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Yaptığım her işte güzel geri dönüşler, paylaşımlar ve eleştiriler almamın değeri benim için çok büyük. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim, seslendirirken ruhuma tutunduğum yazarken ise ruhumdan parçalar kattığım bir bütünü oluşturuyor. Ne yaparsam yapayım hep özgün ve sadece bana ait olsun istedim. Bu bağlamda bana göre her insan kendi içinde eşsiz özellikler taşır sanat bunun en belirgin ifadesi ve yansımasıdır. Benim sanatım da bana benzemeliydi içinde bütün renkler olmalıydı fakat ağır basan duygu hep sevgi olmalıydı. Çünkü bana göre sevgi her canlıya en kolay ulaşabilen duygudur. Müziğimde, sesimde hep önde olan rengin sevgi olmasını istedim ve hayatım boyunca da böyle olması için gayret edeceğim. Biliyorum ki müzik-sanat insandan hayatını ister, sevgisiz yapılan her iş ölmeye mahkûmdur. 

Belirsiz’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni yaptığım ve düzenlediğim şarkılarım var fakat değerlendirmek için doğru zamanı bekliyorum. Müzik uzun bir yol, bu yolda acele etmeden doğru insanlar ile doğru adımlar atarak ilerlemek istiyorum. 

Ezgi Yalçın’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Belirsiz”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.