Röportajlar

İlk teklisi “Binalar Dar”ı dinleyicilerle buluşturan Can Koç ile bir röportaj…

Kasım ayı, pek çok müzisyenin yeni tekli, EP veya albümlerini yayınladığı bir ay olmasının yanı sıra her zamanki gibi ilk teklisini yayınlayan müzisyenleri de bizlere tanıttı. Alternatif müzik kanadına baktığımızda dikkat çeken ilk teklilerden birisi ise, Fono Müzik etiketiyle yayınlanan “Binalar Dar” isimli kendi eseri ilk teklisiyle Can Koç oldu. Koç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. (*Kapak fotoğrafı : Ahmet Semih Tığlı)

Öncelikle Binalar Dar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzikle, ilkokula gittiğim sıralarda, o yaşlarda ellerime fazlasıyla büyük gelen bir gitarla beraber tanıştım. Sonrasında müziği hiç bırakmadım. Çocuk yaşlarımdan itibaren kendimce bir şeyler karalama hevesindeydim, bu şiirle başladı. Pek dışa dönük bir insan değilimdir, bu yüzden içimde dönüp duran meseleleri anlatmak için sanat elimden tutan tek şey oldu. İmgelere yüklenen az sözcükle, çok şey anlatmaya seviyorum. Bu sebepten bize reklam dünyasının direttiği şarkılardan ziyade, içimden geçenlere ve içten geçen şarkılara yöneldim. Üniversite sonrası, başka bir müzisyen arkadaşımın motive etmesiyle, bir müzik grubu kurduk, o zamanlar grubumuzun davulcusu olan albay emeklisi bir abimizden esinlenerek grubumuzun adını DAYI koyduk. DAYI ile iki yıl civarı sahneler alıp, besteler yaparak devam ettikten sonra, bazı sebeplerden ayrılmak durumunda kaldık. Ben tabi kendimle beraber, yukarıdaki sebeplerden, müziğe içimden geçen her şeyle beraber devam ettim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Binalar Dar’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemenizi üstlenen ve Sonsuz Eksi Bir ile tanıdığımız Umut Tosun ile yollarınız nasıl kesişti?

-Esasen Binalar Dar’ı yazdığımda tekli yayınlamak gibi bir fikrim yoktu. İstanbul bana karanlık bir şehir gibi geliyor, belki herkese geldiği kadar. Bu karanlıklar, gölgeler, insana kaybolmuş hissettiriyor ve bir şeyler söylüyor. Bu düşüncelerle Binalar Dar ilk etapta nakaratıyla ortaya çıktı. Sonrasında bu nakaratla anlatmak istediğim duyguları pekiştirmek isteğimden, şarkıya da adını veren giriş bölümü ortaya çıktı. Aslında ifade etmek istediğim; manen ve madden dünyanın darlığı, binalar ve akıllar bu sebepten yalnızca birer imge. Neyi aradığımızı ve onu nasıl bulabileceğimizi bile bilmeden arıyoruz ve bu arayışla yaşıyoruz. Bu da aslında ne kadar sıkışmış ve kayıp olduğumuzu gösteriyor bence. Bu kaybolmuşluğun içinde insanın kendini bulabilecek tek kişiye seslenişi belki de benim için Binalar Dar. Şarkının bölümlerinden ortaya çıktı diye bahsetmemin sebebi de, sahiden kafamın içinde dönüp duran dertlerin kendi başlarına yoğrulup aniden ortaya çıkmasından. Sorunun devamına yanıt verecek olursam, Umut Tosun’la yollarımız Fono Müzik’ten Oğuzhan Güngörmüş’le yollarımız kesiştiğinde kesişti. Çok da iyi oldu. İkisine de selamlar, sevgiler.

Fono Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Söylediğim gibi sürekli üretiyordum, bazen kendi yazdığım şarkıları kaybedip, eskitip, unutuyordum. Pandemi döneminde kendime daha fazla dönmemle beraber içimde bulduklarım ve ürrettiklerim arttı, ürettiklerimin uçup gitmesi de arttı. Yine bir arkadaşımın motivesiyle, bir geceden sabaha kaydettiğimiz demo kaydını bir kaç yapım şirketine demo olarak gönderdim. Geri dönüşler sonrasında Fono Müzik kafalarımızın en çok uyuştuğu yapım şirketi oldu, böylece başlamış olduk.

Fotoğraf : Yasemin Erdoyuran

Binalar Dar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnsanın biricik derdi anlaşılmaktan başka nedir ki? Genel olarak aldığımız dönüşler beni devam etmek konusunda motive eden dönüşlerdi. Belki de kendimi, anlaşılmak derdimi anlatmaya biraz daha yakın hissettirdi bu dönüşler.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Açıkçası en sevdiğim kelimeyle yanıtlamak istersem, bilmiyorum. Deniyorum, içimden gelenin peşinden gidiyorum, kendimi anlatabilmenin, anlaşılabilmenin türlü yollarını arıyorum, bu yüzden bir kalıba girmek istemiyorum. Ama bazen dinginliğin bazen de isyanın peşinden gidiyorum.

Fotoğraf : Ulaş Baybaş

Binalar Dar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, şu an hali hazırda üzerinde çalıştığımız şarkılar var. Süreç neler gösterecek, hep beraber öğreneceğiz…

Can Koç’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Binalar Dar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.