Röportajlar

İlk teklisi “Ben de Biraz Deliyim”i dinleyicilerle buluşturan ikili Melis Karaduman & Canay Doğan ile bir röportaj…

Müziğin eğitiminden gelen iki sıkı dost; Melis Karaduman ve Canay Doğan, hem sahnede hem de internette paylaştıkları Alternatif tınılı coverlarla dikkat çekmeye başladı, bu birliktelik ise 2021’in ilk günlerinde ortak eserleri olan, Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk teklileri “Ben de Biraz Deliyim” ile taçlandı. Melis Karaduman ve Canay Doğan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Ben de Biraz Deliyim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda ikinizin de konservatuvar eğitimleri size müziksel anlamda neler kattı?

-Antalya’da Güzel Sanatlar Lisesi’nde sınıf arkadaşıydık. 3. sınıfa kadar birbirimizden pek hoşlanmasak da ilerleyen zamanlarda birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Önceleri sadece kuvvetli bir dostluğumuz vardı daha sonraları bunu bir adım daha ileri taşıyarak ev arkadaşlığı yapmaya başladık. Evde ikimizin de bireysel olarak aktif bir müzik çalışması vardı, bu süreç bizi beraber müzik yapmaya yönlendirdi. Antalya’dan bir dostumuz olan Oğuzhan Okur ile birlikte vokalde Melis ve Oğuzhan’ın, perküsyon ve back vokalde Canay’ın olduğu bir grup kurduk ve çeşitli şehirlerde sahne aldık. Aynı zamanda bu süreçte Instagram ve YouTube üzerinden cover videolarımızı paylaşmaya başladık. Karantinaların başlaması ile birlikte pazar günleri Instagram üzerinden düzenli canlı yayınlar yapmaya başladık. Teorik anlamda müzikle ilgili bilgilerimizin neredeyse hepsini lise ve konservatuar eğitimimize borçluyuz. Bu bağlamda çok şey şey kattığını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte cover ve klip prodüksiyonlarınızı da gerçekleştiren, menajerliğinizi üstlenen BBI Music Co. ile yollarınız nasıl kesişti? Bir Baba Indie oluşumunun prodüksiyon alanında da ilerlemesini kendi gözünüzden nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Kadıköy’de Nayah adlı reggae bardan arkadaş olarak tanıdığımız bu kolektif ekip, bir yarışma için YouTube’da yayınladığımız bestemizi görüp beraber çalışma teklifinde bulundu. O sıralar henüz oluşum halinde olan BBI Music Co. ailesine biz de katılmış olduk. Zaten çok çalışkan ve sevecen bir ekip oldukları için hızlı ilerleyeceklerini tahmin edebiliyorduk. Gün geçtikçe bu aile büyüdü ve aralarına birçok beyin ve sanatçı daha katıldı. Eminiz ki bu ismi ilerleyen zamanlarda çok daha fazla duyacağız.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Ben de Biraz Deliyim’in oluşum süreci nasıl gelişti? düzenlemenizi üstlenen Peace Of Mind İle yollarınız nasıl kesişti?

-BBI ile yollarımızın kesişmesi ile birlikte tekli çıkarma fikri gelişti. Bize sundukları prodüksiyon ve kayıt olanakları sayesinde “Ben de Biraz Deliyim” ortaya çıktı. Daha önceden de tanıdığımız Peace of Mind ile BBI da yollarımızın kesişmesi ile iş yapma fırsatı bulduk…

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslına bakılırsa Avrupa Müzik ve BBI’ın yollarının kesişmesi sonucunda biz de Avrupa Müzik’le çalışma fırsatı bulduk.

İkinci soruda da değindiğim gibi, birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Bizce dijital platformlar müzisyenlerin ismini duyurmak adına önemli bir mecra. Bu kadar kitleye kolayca erişebilmek için bizde dijital platformları verimli kullanmaya çalışıyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sevdiğimiz ve dinlediğimiz her müzik türünden ilham alarak kendi müziğimizi oluşturuyoruz. Henüz hangi janraya ait olduğu ya da olacağına karar verebilmiş değiliz. Yolculuk devam ettikçe biz de göreceğiz.

Ben de Biraz Deliyim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Bireysel ve birlikte olmak üzere çok yakında daha pek çok parça yayınlayacağız.

Melis Karaduman ve Canay Doğan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ben de Biraz Deliyim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.