Röportajlar

İlk teklisi “Bir Yalan Olsan”ı dinleyicilerle buluşturan Erman Türköz ile bir röportaj…

Erman Türköz… Müziğin eğitiminden gelen ve ilk başta besteleriyle bilinen bir isim olan, İzmir sahnesinde ve televizyonunda da tanınan Türköz, uzun süredir birlikte çalıştığı Hüsamettin Hüner ile yaptıkları bir şarkıyı; “Bir Yalan Olsan”ı ilk teklisi olarak FaMu Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Türköz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bir Yalan Olsan’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Bir Yalan Olsan’dan önce de müzik hep hayatımda vardı. Müziğin hayatımda olmadığı bir zaman dilimi hatırlamıyorum zaten. 4 yaşımdaydım ailem bana bir org aldığında ve müzik yolculuğum başladığında. Hani vardır ya okulda hep şarkı söyletilen çocuk. Eğitim hayatım boyunca hep o bendim işte! (gülüyor) Sadece eğitim hayatımda demeyelim hatta, her ortamda “Haydi Erman bize şarkı söyle!” sözü hiç eksik olmadı kulaklarımdan. Aslında şarkı söylemeyi çok seven bir insan olmadım, hep işin mutfağında olmayı tercih ettim. O yüzden birçok sanatçıya şarkı verdim ve aranjelerini severek yaptım. Müzik eğitimi kesinlikle çok önemli, hatta şöyle söyleyeyim eğitim her konuda gerçekten çok önemli. Müzik eğitimi aldıktan sonra bir şeyleri daha bilerek yaptım. Evet daha önce de enstrüman çalıyordum ama bunu bilerek yapabiliyor olmak, hangi notaya bastığınızı bilerek çalabilmek gerçekten çok önemli ve kıymetli. Müzik Allah vergisi bir yetenektir katılıyorum ama bunu eğitimini alıp kendinizi geliştirdiğinizde, kendinizi bambaşka bir deryada yüzerken buluyorsunuz. Sanki daha önce bulanık bir denizdeymişsiniz de eğitimi aldıktan sonra artık o deniz berraklaşmış, en ufak detayına kadar dibini görebiliyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz bunu…

2006’da T-Pop grubu olarak Star Avı yarışmasına katıldınız. Grubun kuruluşu ve yarışmaya katılma süreciniz nasıl gelişti ve hem grup hem de yarışma deneyiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında ilk başta bir grup olarak katılmadık o yarışmaya. Ben Erol Köse’nin yarışmacısıydım ve o eleme günü çok ciddi bir stres vardı üzerimde. Şarkıyı bile söyleyemedim. Neyse bir şekide Gülşen, Kutsi ve Erol Köse’nin yer aldığı jüri o gün beni eledi. Ercan abi (Saatçi) istediği gibi bir grup olmadığını, elenen yarışmacılardan bir grup oluşturmak istediğini söyledi. Raşit ve Ömer’le orada tanıştık ve hızlı bir şekilde bir grup kurduk. Ercan abi çok etkilendi beğendi ve o elemeyi geçtik T-Pop bu şekilde kurulmuş oldu ve gerçekten çok sevildi. Sevilmeseydi final gününü göremezdik herhalde diye düşünüyorum! (gülüyor) Müziksel olarak tabi ki katkıları oldu, çok değerli müzisyen ve solist arkadaşlarla tanıştım, ama en önemli katkısı olarak bu sektörü tanıma fırsatı ve bu sektörün tanınmış isimleriyle tanışabilme fırsatı buldum diyebilirim.

Ayrıca, Rafet El Roman’ın Son Veda şarkısının (Roman ve Can Sanıbelli ile birlikte) yazarlarından biri oldunuz. Rafet El Roman ile yollarınız nasıl kesişti ve bu şarkıyla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Rafet abiyle hala yüz yüze tanışmadım açıkçası. Ama çok isterim onu da belirteyim! Can Sanıbelli ile İzmir’de tanıştık ve şarkıyı birlikte besteledik. Rafet El Roman’da o sırada şarkı arıyordu ve şarkıyı gönderdik. Çok beğendi, kendisinden de bazı şeyler kattı ve Son Veda şarkımız ortaya çıkmış oldu.

2016’da Özgür Kanat’ın seslendirdiği Her Şeyim ve Buz şarkısını bestelediniz. Özgür Kanat ile yollarınız nasıl kesişti ve şarkıyla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Metin Dirik var askerlik arkadaşım. Kendisi çok iyi bir davulcudur. O bir gün bana ulaştı, Özgür’ün bir EP projesi olduğunu söyledi ve şarkı göndermemi rica etti. Ben de kendisine zannediyorum 20 kadar şarkı yollamıştım o gece… Özellikle Her Şeyim ve Buz şarkılarına vurulduğunu söyledi. Hemen EP’ye koymak istediğini belirtti ve ben de seve seve kabul ettim. Özgür gerçekten çok iyi bir solist ve çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Buz şarkısı dinleyen kitlelerce gerçekten çok beğenildi ancak iyi tanıtımı yapılamadığını düşünüyorum. Çok değerli bir şarkı. Bir gün yeniden seslendirmeyi düşündüğüm bir şarkı açıkçası ne yalan söyleyeyim! (gülüyor)

Bununla birlikte Bir Yalan Olsan’ı birlikte yazdığınız Hüsamettin Hüner ile de ortak şarkılarınız oldu (Hakan Demirtaş’ın Faili Belli gibi.) Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti?

-Kendisi benim bu dünyada can dostum dediğim tek insandır. Duygularımız aynı, hislerimiz aynı, sanki ikimiz değil de tek bir kişi yapıyormuşuz gibi çıkıyor şarkılarımız.Kendisiyle tanışmamız ilginçtir.Ben İnciraltı Çınar Center’da sahne alıyordum. Aynı zamanda gündüz İzmir TV’de de program yapıyordum. Gündüz beni izlemiş ve akşam şans eseri sahneme gelip sesimi tanımış. Çok beğendiğini söylemişti sağ olsun! (gülüyor) Böyle başladı hiç kopmayacak dostluğumuz ve o gün bugündür hiç kopmadık. Aramıza ne kıskançlık ne de başka kötü bir duygu asla girmedi.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda aynı zamanda düzenlemesini üstlendiğiniz Bir Yalan Olsan’ın oluşum süreci nasıl gelişti? FaMu Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Hayat insanlara bazen farklı zamanlarda farklı fırsatlar sunuyor. Hiçbir şey tesadüf değil bana göre. Her şey kader. Her şeyin gerçekleşeceği bir zaman var ve o günü bekliyorlar. Yıllarca istemedim açıkçası. Hep kaçtım bu şekilde bir projeden. Ama dedim ya hayatta her şey gerçekten olması gerektiği zaman olması gerektiği yerde mutlaka oluyor. En son İzmir depremini yaşadım. Allah’a çok şükür hiçbir şey olmadı aileme ve sevdiklerime ama hayata, dünyaya bakışım bir anda değişiverdi. Düşünsenize o Rıza Bey Apartmanı’nda o gün hayatını yitiren insanlar o sabah belki de çok güzel umutlarla çok güzel bir güne uyandılar. Belki bir hafta sonrası için hayatlarının en güzel planlarını yapmışlardı ve o gün dedim ki “Plan yapmayacağım sadece yaşayacağım yaşamam gerektiği gibi!” ve bir anda zaten çok beğenerek yapmış olduğumuz Bir Yalan Olsan şarkımızı ben çıkarma kararı aldım. FaMu Müzik etiketiyle yayınlandı. Sonrasının ne olacağını düşünmeden, ertelemeden yaşamak ve görmek istedim. Çünkü hayat maalesef düşündüğümüz kadar uzun değil.

Bir Yalan Olsan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hala bir rüyada gibiyim. Rakamlar inanılmaz, geri dönüşler o kadar güzel ki.İnsanlar o kadar şarkıyı içlerine aldılar, o kadar beğendiler ki. Zaten beğenilmese bu şekilde rakamları göremezdik gibi geliyor bana! (gülüyor) Çok mutluyum, benim için çok özel bir şarkıydı, çok özel hislerle yazdık ve insanların bu hisleri hissedebilmesi, paylaşabilmesi tarifsiz mutlu ediyor beni. Dilerim çok daha büyük kitlelerin yüreğine dokunabilir şarkımız…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

-Müzik gerçekten bir derya. Kendi müziğim diyemem, çünkü benden önce mutlaka birileri bir yerlerde dokunmuştur o notalara. Şunu söyleyebilirim çok severek yapıyorum şarkılarımı, her şeyden önce hissederek… Eğer bir tanım gerekirse hislerimin, yaşadıklarımın dışa vurumu diyebilirim. Yazıyoruz, çalıyoruz, söylüyoruz ama bir duygu ile çıkıyor bu şarkılar tabi ki, ve o duygularda buluşuyoruz insanlarla. O yüzden seviliyor zaten bu müzik. Notalar aynı şeyleri yaşamış, hissetmiş insanların kalplerine aynı bana dokunduğu gibi dokunuyorlar… Zaman zaman mutlu ediyorlar, zaman zaman acıtıyorlar… İşte bu paylaşımı yapan şey benim müziğim…

Bir Yalan Olsan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok fazla şarkımız var çıkmayı bekleyen ya da çok fazla duygumuz var paylaşılmayı bekleyen diyebilirim. Hepsi zamanı geldiğinde tabi ki sizlerle buluşacak. Ama çok kısa bir şey söyleyeceğim. Gerçekten dinleyenleri “Darmadağın” edecek bir şarkı ile geleceğim! (gülüyor)

Erman Türköz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Yalan Olsan”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.