Röportajlar

Yeni teklisi “Gece Uzun”u dinleyicilerle buluşturan Ali Dündar ile bir röportaj…

Ali Dündar… Sahnelerde başarılı bir Arabesk sanatçısı olarak Müslüm Gürses gibi pek çok ustayla çalışıp duyulmaya başladıktan sonra zaman içinde ilk teklisi “Seni Ben Var Ya”yı takip eden süreçte rap sanatçısı Asrınkan ile yaptığı ortak çalışma “Sonu Ayna” ile sevilen bir Arabesk Rap örneği veren Dündar, Locca Records etiketiyle zamanında birlikte ortak çalışmalar yapan Ersin Özel & Gökhan Türkmen’in o dönemden kalan yayınlanmamış bir şarkısının ilk yorumu olan yeni teklisi “Gece Uzun”u geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturdu. Dündar ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Seni Ben Var Ya”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda özellikle Müslüm Gürses ile çalışmak sizin için nasıl bir duyguydu? 

-8 yaşında müziğe karşı tutkumun başlangıcı oldu. O dönemlerde İlkokul 1. sınıf ve sonrasında devam eden özel günler (23 Nisan) sahne ve mikrofonu aldığım ilk zamanlardır, 16 yaşımda kısa bir dönem özel eğitim almıştım okul korosunda bulundum konservatuvar okumayı çok istedim olmadı sonrasında ilk amatör sahnem 2005 yıllarında oldu o zamandan beri aktif halde sahne alıyor ve eğitimime devam ediyorum, Müslüm Gürses gibi güçlü bir ses ile bir dönem çalışmak benim için büyük bir zevk ve şanstı. Sahne kültürü, sesi kullanmayı, hayata bakışı, seyirci ile diyalogu bana çok şeyler öğretti, onun gibisi kolay kolay gelmez diye düşünüyorum.

Bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Seni Ben Var Ya şarkısının sahibi Erkan Sönmez, düzenlemenizi üstlenen Ümit Öner ve Soykan Production ile yollarınız nasıl kesişti? Seni Ben Var Ya ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Profesyonel olmak için geride seni ve adını yaşatacak bir şeyleri iz olarak bırakmak gerektiğini düşünerek ilk tekliye kolları sıvadık. Bu süreçte kendi eserini benimle karşılıksız paylaşan meslektaşım değerli büyüğüm Erkan Sönmez’e ayrıca teşekkür ediyorum. İlk eser ilk çocuk gibidir, maddi manevi çok zorluklar yaşamama rağmen bu süreçte kıymetli arkadaşım Ümit Öner’den fikir ve yardım aldım. Soykan Prodüksiyon ile yollarımızın kesişmesi ise bu yolda beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan dostum Emre Duymaz sayesindedir. Ben her zaman şuna inanıyorum. Ortaya iyi bir ürün bir eser yahut herhangi bir şey sunduğunuz zaman kesinlikle iyi dönüşler ve güzel tepkiler alıyorsunuz. 

2020’de Asrınkan ile “Sonu Ayna”yı yaptınız. Asrınkan ile ve düzenlemenizi üstlenen Fırat Deniz Haznedaroğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yollarımız üyesi olduğum Locca Records ailesi sayesinde kesişti. Fırat Deniz Haznedaroğlu benim için çok kıymetli bir müzik adamı aynı zamanda çalışmaya başladıktan sonra iyi bir arkadaş oldu. Şarkı söyleyen ya da bu işe gönül vermiş insanların frekanslarının tuttuğu biri ile çalışmasını tavsiye ederim, her şey daha eğlenceli oluyor. Bundan sonraki işlerde de bir aile sıcaklığı içinde deva etti. Fırat’ın müzikal dehası ve birikimi, bana başka açıdan bakmayı öğretti. Stüdyoda geçen her dakika ondan yeni bir şeyler öğrenmek bana haz veriyor. Onun sayesinde bu yolda büyüyerek, güçlü bir şekilde ilerliyorum. Asrın da genç ve dinamik bir enerji kattı. 

Locca Records ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yol arkadaşım Emre Duymaz sayesinde. Onun farklı projelerde çalıştığı bir yapım şirketiydi. Sonu Ayna’yı ilk dinlediği anda inanan Emre oldu ve bizi buluşturarak, bu özel dostluğun temellerini attı.

Sonu Ayna ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Olumlu ve güzel dönüşleri oldu, en kısa zamanda dünyaca ve ülkemizce sağlık sorunumuz kalmaz ve daha da olumlu dönüşler almaya devam ederiz. Benim için farklı ama istediğim bir projeydi Rap müzik aslında alanının çok dışında bir tarz olmasına rağmen arabesk ile harmanlamak bana keyif verdi. Bu şarkı yeniden rap arabeskin öncü şarkılarından oldu. Kısa sürede duyuldu. Süreç içinde sahnede söylemeye başlayınca daha da büyüyecektir. Arabesk kısımları stüdyoda demo esnasında ortaya doğaçlama olarak çıktı. Hislerimiz bugüne kadar yanıltmadı. Dönüşler bizi mutlu etti.

En son “Gece Uzun”u dinleyicilerle buluşturdunuz. Eserin sahipleri Ersin Özel ve Gökhan Türkmen ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Şarkının sahiplerinin ikisi de benim için çok kıymetli insanlar. Aynı zamanda Ersin Özel kendisi yapımcım olur. Zaten Gökhan Türkmen’in müzik kalitesini, duruşunu, hayata geçirdiği eserleri anlatmama gerek yok sanırım. Müzisyen kimliğine hayran olduğumu biri. Bu şarkı yıllar önce yapılmış ve bir kenarda duruyordu. Tesadüf eseri sandıktan çıktı diyebilirim. Sonra bir gün okuduğum demoları dinlerken, bu şarkı diğerlerinin arasında sıyrılıp, yayınlama kararı almamızı sağladı. Kendisi ile henüz tanışma, sohbet etme fırsatı yakalayamadım. İnşallah en kısa sürede bir araya geleceğiz. Fırat Haznedaroğlu da bence çok doğru, şahane bir düzenleme ortaya koydu. Şarkının sözlerindeki hikayenin sahiciliği, benim yorumlarken o anda yaşananları hissedip aktarmama sebep oldu.

Gece Uzun ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha çok yeni bir şarkı. Henüz çok taze. Dijital dünyada şimdilik iyi gidiyor. Beklediğimin üstünde bir ilgi ile karşılaştım. Bu şarkı ile radyoların gündemine alındım. Basının göstermiş olduğu da ilgi bu yolda doğru adımlar attığımı gösteriyor. Arabesk müzik alanında erkek solist açığını kısa sürede dolduracağımı gelen olumlu tekilerden dolayı düşünüyorum. Bu beni mutlu ediyor. Sosyal medya üzerinden her gün yüzlerce mesaj geliyor. Elimden geldiği, zamanımın yettiği kadarıyla cevaplamaya çalışıyorum. Pandemi sürecinde aktif sahne alamadığımız için, bu süreç sağlık olarak olumlu sonuçlandığında her şeyin daha da iyi olacağını düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yıllarca farklı tarzlarda şarkılar okudum sahnemde ama kendi müziğim tam anlamıyla bir arabesk. Fakat kendi sesime uygun olan pop, sanat müziği ve halk müziğinin kaliteli ve özel örneklerini de yorumlamayı seviyorum. Arabesk benim stilim ancak ruhumda var olan, kaliteli olan her şeyi yorumlamaya açık bir tarzım da var.

Gece Uzun’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hali hazırda Mart sonunda yeni bir şarkı için ekip olarak kolları sıvadık ve Haziran’a kadar planlamasını yaptığımız şarkıların durmaksızın üretimine devam etmeyi düşünüyoruz. İki tane biri slow diğeri reggae ritimleri barındıran arabesk tarzında şarkılarım geliyor. Akustik olarak YouTube 5 şarkı kaydedip canlı performansımı sergileyeceğim diğer bir projem var. Eylül ayına kadar da üretimleri istediğimiz gibi hazırlayıp sonucunu alırsak, İnşallah sahnelerin açılışı ile beraber planladığımız noktada oluruz.

Ali Dündar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gece Uzun”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.