Röportajlar

İlk teklisi “Bırak Beni”yi dinleyicilerle buluşturan Eda Atlas ile bir röportaj…

Eda Atlas… Zamanla kendi müziğini bulmak için çalışan ve öte yandan hem müzik hem de reklam sektöründeki iş tecrübeleriyle sanatsal bakışını zenginleştiren Atlas, Dance-Pop tınılı kendi eseri ilk teklisi “Bırak Beni”yi geçtiğiniz günlerde Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Atlas ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bırak Beni’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ortaokul döneminde arkadaş grubumun rap yapmaya başlamasıyla o yaşlarda müzik stüdyolarıyla tanıştım. Rap ile iç içe geçen hayatım beni müziğe itti diyebilirim. O dönem R&B ağırlıklı bir soundum vardı. Amatör olarak şarkılar yayınladım. Rapçi arkadaşlarımla çok sayıda feat projesinde yer aldım. Bir dönem kayıt çalışmalarıma verdim ama söz ve beste yazmaya hiç hız kesmeden devam ettim. Kendimi ifade edebileceğim en doğru soundu aradım.  

Ayrıca uzun zamandır reklam sektöründe de çalışmalar yapıyorsunuz. Bu bağlamda bu tecrübeniz size sanatsal anlamda neler kattı?

-Çalışırken mutlu hissetmek herkesin isteğidir. Ben de bu sebeple yapacağım işin karakterime uygun olmasını istedim. Çok uzun bir zaman önce, en güçlü yönümün hayal etmek ve hikaye anlatmak olduğunu keşfettim. Kendimi bildim bileli en çok yaptığım şey hayal etmek, yazmak ve onları armonik olarak zihnimde döndürmek oldu. Reklam sektöründe içerik ve hikaye oluşturmanın temelinde de bu içgüdüler var. Hem güçlü yönlerimi kullanıp hem de daha fazla kas kazanabileceğim için reklam sektörünü seçtim. Bu yolculuk bana kendimi nasıl daha iyi ifade edebileceğimi ve kreatif süreçlerin ne gibi aşamalar gerektirdiğini öğretti.  

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bırak Beni’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi yapan Reaktive ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir gün işle ilgili sorunlar yaşarken sevgili Osman Çetin’in “Bir sürü söz ve besten varken kendi kariyerine odaklanmak için halen ne bekliyorsun?” demesi üzerine tozlu raflarda bekleyen söz ve bestelerimin masaya çıkarılmasıyla olaylar şekillenmeye başladı. Reaktive ile çalıştığımız ajansta tanıştık, pek çok marka için birlikte mesai yaptık ve sürekli müzikal paylaşımlarda bulunmaya başladık. Birbirimizi anladıktan sonra Bırak Beni’nin ilk demosunu hazırlayıp dinlettim. Çok sevdik, Reaktive’in dokunuşlarıyla şarkımız şekillendi.  

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Başka bir şirketle çalışmaya hazırlanırken sevgili A&R’ım Onur Kara’nın telefonuyla yönüm değişti. Uzun vadeli bir kariyer planladığım için köklü bir şirketle başlamak istedim. 

Bırak Beni ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzikal olarak çok başarılı bulduğum müzisyenlerle tanışmama vesile olan bir tekli oldu. Beğendiğim sanatçılar tarafından beğenilen bir iş olması gurur verici. 

Klibi yöneten Gamze Kaman ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Gamze ile 3 sene önce PNDN Müzik & Video Yapım şirketinde çalışıyorduk. O dönem HipHop haberler içeren bir YouTube kanalı yönetiyorduk. Birlikte çok fazla içerik ve prodüksiyon deneyimi kazandık. Bırak Beni’nin klibinde de onun dokunuşları olmasa kendimi eksik hissederdim. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yenilikçi, cesur ve çarpıcı. 

Bırak Beni’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok fazla şarkımız var ama ilk olarak birer ay arayla Deep House-Dance Pop tarzlarında iki teklimiz daha gelecek. Çalışmalarına başladık, üzerine koyarak devam ediyoruz!

Eda Atlas’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bırak Beni”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.