Röportajlar

İlk teklisi “Bomonti”yi dinleyicilerle buluşturan OMAR ile bir röportaj…

Son günlerde dikkat çeken başarılı ilk teklilerden birisi de, içindeki müzik tutkusuyla zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayan OMAR’ın Bragi Productions etiketli ilk teklisi “Bomonti” oldu. OMAR (Ömer Kaputoğlu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bomonti’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum. Hatta annemin gittiği altın günlerinde verdiğim minik konserlerle başladım diyebilirim! (gülüyor) Daha sonra lisedeyken bir müzik grubu kurup birçok liselerarası festivallerde sahne aldım. Daha sonra ilk olarak üniversitedeyken kendi bestelerimi yapmaya ve bunları akustik olarak kaydedip sosyal medyada yayınlamaya başladım. Küçük de olsa bir kitleye şarkılarımı dinlettirebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum… 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bomonti’nin sahibi Fari ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkının söz ve müziğinin sahibi Fari ile memleketlerimiz aynı, çocukluğumuzdan beri aramızdaki irtibat hiç kesilmedi ve bundan 2-3 yıl önce bana ilk kez Bomonti’yi dinlettiğinde şarkıya bayılmıştım. O da bu şarkıyı bana verebileceğini söyleyince kesinlikle yayınlamam gerektiğine karar verdim.

Düzenlemenizi üstlenen Süleyman Leylek ile yollarınız nasıl kesişti?

-Süleyman ile ilk olarak ben üniversite okurken çok sevdiğim müzik öğretmenim Erkan Armağan sayesinde tanıştık. Daha sonra yaptığım ilk bestelerimin akustik kayıtlarını alırken gitarları hep o çaldı, ve o günden sonra gün geçtikçe hep yeni bir şeyler üretmeye birlikte müzik yapmaya devam ettik.

Bragi Productions ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bomonti’yi yayınlamaya karar verdiğim zamanlarda bir gece sosyal medyada bir yapım şirketi arayışına girdiğim sırada Burçin Turna’nın hesabına girdim ve hemen mesaj attım. Sabah uyandığımda mesajıma geri dönüş yapmıştı sonrasında zaten her şey çok hızlı ilerledi, ve ben daha sonrasında şarkımı Bragi’ye emanet ettim diyebilirim.

Bomonti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kesinlikle çok olumlu geri dönüşler aldım. Şarkının tam bir yaz şarkısı olduğunu söyleyenler, gün içinde hep bu şarkıyı söylediğini farketmeden dillerine dolandığını söyleyenler derken beni çok mutlu eden yorumlarda duydum. Tabii ki Bomonti daha fazla kişiye ulaştıkça bu yorumların artmasını umut ediyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi bir kalıba sokmak istemiyorum aslında. Çünkü bugün çok enerjik kıpır kıpır bir şarkı yazabilecekken yarın çok melankolik bir şarkı da besteleyebilirim. Bu tamamen o şarkıyı yazarken hissettiğim şeylerden kaynaklanıyor. O yüzden şimdi yapacağım bütün tanımlar daha sonra beni yalanlayabilir.

Bomonti’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Hatta şu anda hazır bir şekilde bekleyen Bomonti’ye nazaran daha ağır bir parça bulunuyor. Sırada onu mu yayınlarız bilmiyorum ama biz Bomonti’nin aranjörü Süleyman Leylek ile yeni besteler konusunda da epey ilerledik. Çok inandığım 3-4 parça kısa zamanda bitecek sanırım.

OMAR’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bomonti”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.