Röportajlar

Yeni teklisi “Flu”yu dinleyicilerle buluşturan VBS ile bir röportaj…

VBS… Rap ve R&B tınıları takip eden başarılı genç sanatçılardan olan VBS, PMC Legacy Vol.1’deki “Bora” ile ilk çıkışını yaptı ve kendi şarkılarını yazmaya giden süreçte art arda yayınladığı teklilerin ardından, en son “Flu”yu Venzdei Music etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. VBS (Murat Ozan Başbuğ) ile ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle PMC Legacy Vol.1 albümünde yer almanıza kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Aslında PMC’den önce bir müzik kariyerim yoktu. Sadece yazılmış 100’e yakın şarkı ve 3 tane stüdyo kaydım vardı. Onun dışında herhangi bir yerle veya bir şirketle görüşmemiştim, PMC benim ilk yolculuğumdu.

PMC Legacy Vol.1 albümünde Bora şarkınızla yer almanız nasıl gelişti ve Bora le ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Arkadaşlarımla eski TRT stüdyosunda 6’ya yakın kayıt almıştık. Kayıtlardan en sonuncusu Bora’ydı. Çok ciddi bir şarkı değildi. O zamanlar rap piyasasında herkes sahip olmadığı arabalara şarkı yazıyordu. Bende buna minik bir tepki olarak arkadaşımın arabasına şarkı yazdım! (gülüyor) Şarkı bizim kendi aramızdayken şarkıyı bir gece Patron’a attım, şarkıyı çok beğendi ve PMC Legacy Vol.1 için çıkış şarkım olarak kararlaştırdık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Geçiyor’un oluşum süreci nasıl gelişti? Leeze ile yollarınız nasıl kesişti? Campus ile yollarınız nasıl kesişti? Geçiyor ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Leeze ile 2018’de ortak bir arkadaşımız sayesinde tanıştık. Tanıştığımız gece 2-3 saate yakın telefonda konuştuk ve beraber çalışma kararı aldık. O gün bu gündür bir dakikamız ayrı geçmedi kimi zaman ekip arkadaşı kimi zaman aile olduk. 2019’da hayatım tamamen değişti önce PMC’den ayrıldım sonrasında psikolojik rahatsızlıklarım ortaya çıktı. Bayağı hayatım baştan aşağı değişti. Geçiyor’un kaydı 2019 Ağustos’ta alınmıştı, bununla birlikte 2019 Ekim gibi İsmail Şabotiç ile birlikte klip çektik. Ondan sonra ben bir süre kendi içime kapandım okulla hayatımla ve geriye kalan birçok psikolojik problemle uğraştım ve Geçiyor bir türlü çıkmadı. Abim Erman Özkargın beni Ömer Çiller’le tanıştırdı o zamanlar Ömer abi Campus adında bir şirket kuruyordu. Geçiyor, şirketin çıkış parçası oldu. Apple Music ve Spotify’da birçok listeye girdi. Dinleyen herkesin sevdiği bir parça oldu.

İkinci tekliniz “Beni Uçur Burdan” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Beni Uçur Buradan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Flln. isimli bir grubumuz var. Ben, Leeze ve Depatre. Yaptığımız studio sessionda Depatre “Beni Uçur Burdan”ı kaydetmemi istedi. Şarkıyı çok uzun zaman önce yazmıştım fakat kaydı yoktu. Kayıt sırasında 2. Verse’u unuttum ben de freestyle olarak kaydettim. Hoşumuza gitti ve öyle bıraktık. Prodüktörlüğünü Leeze üstlendi gitarları Depatre kaydetti fakat şarkı mix ve mastering sürecinde istediğimiz sonucu vermedi. O zamanlar düzenlemeye vaktimiz kalmadığından biz de o şekilde yayınladık. Şarkı istediğimiz performansta olmadığı için çok iyi dönüşler almadık. Belki ilerleyen dönemlerde tekrar şarkıyı kaydeder ve bizim istediğimiz şekilde yayınlarız. Özetle, tarzını bilmediğiniz kişilere mix yaptırmayın!

Üçüncü tekliniz “Hiç mi?” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Hiç mi? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hiç mi? aslında çok rastlantı eseri çıktı. Bütün sözlerini çok kısa sürede yazdım. Elimizde onca kayıt varken şarkıya çok ısındık ve yayınlamak istedik. İstediğimiz sonucu vermese de o zaman bulunduğum ruh halini çok güzel özetledi.

En son, “Flu”yu yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Ayrıca Venzdei Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Flu benim için çok başka bir şarkı. Onunla alakalı hislerimi sanırım asla açıklayamayacağım. Hakkında tek söyleyebileceğim Leeze o şarkıda bir nevi destan yazdı. Hayatımdaki en güzel gecelerden biri Leeze’in o beati yanımda yaptığı gece oldu. O geceyi asla unutamayacağım. Venzdei ile Todorov sayesinde tanıştım. Todorov bana kendi ekibinden (Venzdei) bahsetti. Uzun zamandır sürekli benden yaşça büyük insanlarla çalıştığım için bu teklife çok sıcak baktım. Naskas ile enerjimizin uyum sağladığını görünce hiç düşünmeden ekibin bir parçası oldum. Onlar da sağ olsunlar beni ekiplerine kabul ettiler.

Flu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Aldığım dönüşler şimdilik çok güzel Geçiyor’dan sonra olumsuz bir grafik izleyen kariyerim Flu ile birlikte toparlanır diye umuyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim baştan aşağı hislerden oluşan bir müzik. Yazdığım her lirik, Depatre veya Leeze’in bastığı her nota baştan aşağı his. Asla somut duyguların peşinden koşmuyoruz. Hayal ettiğimiz ve hissettiğimiz işi yapıyoruz.

Flu’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

-Flu’dan sonra uzun zamandır köşede sırasını bekleyen bir şarkıyla devam edeceğiz. Herhangi bir aksilik çıkmazsa Eylül gibi Opioid isimli bir E.P vermek istiyoruz. Umarım her şey gönlümüzce olur.

VBS’e bu röportaj için teşekkür ediyorum. “Flu”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.