Röportajlar

İlk teklisi “Böyle Olmalı”yı dinleyicilerle buluşturan Nur Aksoy ile bir röportaj…

Nur Aksoy… Eğitim anlamda müzik alanında ilerlemese bile içindeki müzik aşkıyla pek çok eğitim alan ve hem müzikallerde hem de sahnelerde bilinen bir isim haline gelen Aksoy, kendi şarkılarını da yapmaya başlayarak kendi eseri ilk teklisi “Böyle Olmalı”yı DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aksoy ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Böyle Olmalı”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ben bir müzikal tiyatro hayranıyım aslında ve 2011’den bu yana pek çok oyunda yer aldım. Fakat müziğin benim için ağır basacağı en başından beri belliydi! Şan eğitimleri aldım ve yakın bir süredir de kendi şarkılarımı yazıp besteliyorum.

Öte yandan müzikal tiyatro konusunda da sanat hayatınıza devam ediyorsunuz. Bu alana eğilmeniz nasıl gelişti, bu alandaki tecrübelerinizi nasıl özetlersiniz ve bu alandaki performanslarınız hakkında nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzikal tiyatro ile hayatım 2011 senesinde kesişti. Çalıştığım bir kurumun tiyatro kulübü büyük prodüksiyonlu bir müzikal yapıyordu ve oyuncu arıyorlardı çok heyecanlanmıştım, başvurdum. İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan hocaların, önemli müzikallerde oynamış kişilerin içinde olduğu bir ekipten oluşuyordu. Hem yerli hem yabancı birçok ünlü müzikal filmin müziklerinden oluşan bir temsile hazırlandık 1 sene boyunca. Şan eğitimleri, kareografi dersleri.. Hiç unutamayacağım bir deneyimdi gerçekten. Bu zehri alınca ben de o da birbirimizin peşini bırakmadık. Sonrasında Haldun Dormen’in yönettiği “Yaygara 70” adlı müzikalde de başrol oynadım. Yıldız Tunbul’dan aldığım şan dersleri ve provalardaki her an büyü gibiydi gerçekten. 2 yıl yurt içinde turnede yapmıştık. 2016 yılında ise BU Tiyatro bünyesinde bir rock kabarede yer aldım. Oyunun şarkılarını canlı seslendirmiştim. Çok iyi dönüşler aldığım cesaretlendirildiğim bir dönemdi. Bu kadar zengin işlerin içinde yer almaktan çok gururluyum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Böyle Olmalı”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Barış Çetin ile yollarınız nasıl kesişti?

-En büyük hayalim kendime ait bir şarkıyı yazıp bunu duyurmaktı. Böyle Olmalı, çocukluğunu özleyen birinin her mutsuzluğunda oraya dönüp güç bulduğunu anlatıyor. Sürecin tamamlanması 1,5 seneyi buldu. Barış benim liseden arkadaşım. Onların bir müzik grubu vardı. Ben o yıllarda gruba burnumu sokup “Beni de aranıza alsanıza!” diye yanaşarak dahil etmiştim kendimi! (gülüyor) Yıllar sonra onunla böyle bir iş çıkarmak çok keyifli, başka birine güvenemezdim zaten. Ona şarkıyı dinlettiğimde “Olur bu!” dedi ve çok güzel bir aranje yaptı!

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu hikaye çok garip gerçekten. Sanırım tesadüf de değil. Bir arkadaşımın arkadaşı sayesinde diyebilirim. Arkadaşıma kendimden ve heyecanımdan bahsettiğimde buna inanıp beni oradaki insanlarla bir araya getirdi. Her şey bir anda oldu sahiden.

Böyle Olmalı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Oldukça sıcak ve sürekli dinlemek istiyorum gibi yorumlar geliyor şarkıyla ilgili. En çok ben dinliyorum ama hala! (gülüyor)

Böyle Olmalı’nın klibini yöneten Mustafa Özen ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Oyuncu arkadaşım Ebru Kaymakçı sayesinde. Bir kere daha fark ediyorum ki bu yaşa kadar biriktirdiğim insanlar, onların kendi ağlarındaki kişiler hepsi bir koza örmüş ve bu ana gelmek için hazırlamışlar beni. Mustafa çok özel bir yönetmen gerçekten. Daha ilk toplantıda tarzımı ve neyi istemeyeceğimi anlamıştı. Klibi güzel görsel odaklı çalışmak istedik, ilk şarkı olduğu için çok hikaye ögeleri yok. 10 saat süren bir işti, ne kadar zormuş! İki çocuğun mutlu oyunları var ve bu yeterince en sade haliyle şarkıyı anlatıyor aslında. Çok güzel dönüşler aldım!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Naif pop! Ya da dingin pop.

Böyle Olmalı’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İkinci teklim yolda, onun da sözü ve bestesi bana ait. Tabii ki aranjesi Barış’ın. Elbette bir albüm yapmak istiyorum.

Nur Aksoy’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Böyle Olmalı”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.