Röportajlar

Yeni teklisi “Aç Gözünü”yü dinleyicilerle buluşturan Lena Beste ile bir röportaj…

Yola Rap ile çıkan ancak zamanla R&B, Rock ve Synth tınılarla da bütünleşen pek çok başarılı isim dinliyoruz. Bunlardan birisi de ilk teklisi “Meşgul” ile dikkat çeken Lena Beste oldu. En son yeni teklisi “Aç Gözünü”yü Venzdei Music’in alt firması Boompunk Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Lena Beste (Aleyna Özel) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Meşgul’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik, benim için her zaman hayat bütünlerimden biriydi. Çocukluğumdan beri ayna karşısında şarkılar söyler, gitarımla besteler yapardım. Türkçe Rap ise her dönemde sıkı takip ettiğim ve o rap kültürüyle özleştiğim bir yere sahipti. Fakat kendi müziğimde bir süre sanrılı bir süreç geçirdiğimi söyleyebilirim. Bu konuda bana en büyük destek olan kişi yol arkadaşım Fuat oldu. Aynı zamanda Redayz Studio’da bir freelancer olarak beste, vokal ve müziğin birçok alanında çalışmalar yaparken; Meşgul ile birlikte artık kendi müziğime yoğunlaşmaya karar verdim.  Müziğin her alanında olmaktan çok keyif alıyorum ki konu kendi müziğim olduğunda sonsuz özgür bir alanda ilerlemek en büyük arzum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Meşgul”ün oluşum süreci nasıl gelişti? Müzik ile prodüksiyonu üstlenen Fuat Özbay ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca tekliyi yayınladığınız Özbay ile ortak oluşumunuz Redayz Entertainment’ı kurmaya nasıl karar verdiniz? “Meşgul” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?   

-Bir tekli yayınlamaya Meşgul’den aldığım geri dönüşler sayesinde karar verdim.  Meşgul, benim için manevi değeri çok büyük bir eser. Fuat ile birlikte stüdyomuzun bir gününde, bir freestyle olarak çıkan tüm besteyi, çok kısa sürede büyük bir keyifle tamamladık. Her şey o kadar doğal ve bizden hissettirdi ki, yayını için çok heyecanlıydım. Sonrasında farklı tarzlara yönelerek bir süre yayın kararından vazgeçmiştim. Bu süre bir buçuk yıl kadar uzadı. Geçen zamandan sonra, Mendebur Lemur ile bir video için işbirliğimiz oldu ve burada Meşgul’ü kullandık. Neredeyse ilk göz ağrım olduğu için yayın kararını verirken çok zorlandım. Bu videodan sonra Meşgul için öyle güzel tepkiler aldık ki, müziğimin insanlara ulaşması müthiş bir histi. Beni severek dinleyen,  dinlerken belki de benimle aynı hisleri paylaşan insanlara ulaştım. Meşgul benim için Ankara’ydı, ilk yayınladığım eserim ve her şeyin başlangıcıydı. Redayz Entertainment ise kendimi en ait hissettiğim yer.  Bizim gibi müziğin bağımsızlığına inanan, özgün sanatçılarla birlikte yolculuğa çıkmak istediğimize karar verdik. Bu esnada Rekt ve Vİ$İN ile tanıştık. Redayz Entertainment’da, Fuat ile birlikte ilerlemekten oldukça mutluyduk ve bunu bizim gibi müziğine inanan diğer sanatçılarla ilerletmek ve bir ekipte aile hissetmek müthiş bir deneyim. Meşgul’ün prodüksiyonunu üstlenen, aynı zamanda Redayz Entertainment’ı birlikte kurduğumuz Fuat Özbay ile birlikte; ekibim ile bol müzikli, bol kahkahalı ve sıkı çalıştığımız ve güzel geri dönüşler aldığımız bir dönemden geçiyoruz.

En son “Aç Gözünü”yü dinleyicilerle buluşturdunuz. “Aç Gözünü”nün oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Dopp ve Boompunk Records -Venzdei Music- ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müziğimde her zaman yeniliklere açık ve özgün çalışmalar çıkarmak en değerli gördüğüm noktalardan biri. Aç Gözünü; synth, rap ve rock harmanıyla, sistem dayatmalarını eleştirel ve mizahi bir dille ele aldığım son teklim. Boompunk Records ile yollarımızın kesişmesi de Aç Gözünü ile oldu. Aç Gözünü, şarkı defterime eklendiği andan itibaren benim için çok heyecan verici bir proje olacağından emindim. Çünkü bence müzik, özgür olduğumuz  bir alan olmalı. Bu özgürlüğe değer verdiğine inandığım için Boompunk Records ile görüşmelere başladık. DOPP ile güzel geçen prodüksyon sürecimizden sonra birilerinin gerçekten gözlerini açabileceğine inandığım Aç Gözünü, tüm platformlarda yayınlandı ve Spotify Fresh Finds Türkiye’de yerini aldı.  

 “Aç Gözünü” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aç Gözünü ile ilgili gerçekten beni mutlu eden geri dönüşler aldım. Kimi kesim rap müzikte belirli çizgiler olduğunu savunsa da müzikte sınırsız olmaktan yanayım ve benim gibi düşünen birçok kişiden destek görmek onur verici.  Aç Gözünü deneysel bir tarz ve özünde tüm sistem baskılarını “tek nefeste” dile getirdiğim bir proje oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi özgür, özgün ve değişken olarak tanımlayabilirim. Tekrara düşmekten kaçarak her seferinde farklı işler çıkarmak benim için en önemlisi. Kısaca, “benden” ve “benim” hissettiğim bir müzik yapmayı seviyorum.

Aç Gözünü’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu anda hem bireysel hem de ekibim ile birlikte hazırlık sürecinde olan birçok projemiz bulunuyor. İlk sırada Fuat Özbay ile 13 Mayıs’ta klibiyle birlikte MüzikOnAir etiketi ile çıkacak olan İnanamam adlı teklimiz var. Çok heyecanlı ve keyifli bir hazırlık sürecimiz oldu. Umarım herkesin diline dolanacak bir şarkı olacak.

Lena Beste’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aç Gözünü”yü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.