Röportajlar

İlk teklisi “Çaya İndim Taşı Yok”u dinleyicilerle buluşturan Öyküm Sezen ile bir röportaj…

Öyküm Sezen… Yerel radyo ve TV konusunda basın ve iletişim çalışmalarının öncü ismi olarak sektöre yıllarını veren Sezen, sahibi olduğu Medya Merkezi ile pek çok firma ve sanatçıyla çalışırken, bu sefer kendisi adına bir adım atmaya karar vererek, Sivas türküsü Çaya İndim Taşı Yok türküsünü ilk teklisi olarak Çimen’s Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Sezen ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle sizi arkaplanda radyo ve televizyonda pek çok ünlü isimle çalışmalarınızla tanıdık. Bu bağlamda Çaya İndim Taşı Yok’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çaya İndim Taşı Yok türküsü benim yorumladığım ilk eser ve müzik yolculuğumun başlangıç eseri. Bu zamana kadar iletişim ve medya alanında faaliyet sürdürüyordum ki, bu alana Çaya İndim Taşı Yok ile müzik de eklendi. Artık hem müzik hem medya çalışmaları bir arada yürüyecek… Uzun yıllardır müzikle ilgili bir çalışma yapma fikrim zaten vardı fakat işlerimin yoğunluğundan zaman ve enerji ayıramıyordum. Ta ki korona günleri ile tanışana kadar… Korona ile başlayan sektörel yavaşlama boş zaman yarattı ve ötelediğim ertelediğim ne varsa -ki başta müzik geliyordu!- (gülüyor) yapmaya karar verdim ve kolları sıvadım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Çaya İndim Taşı Yok”u yorumlamanız nasıl gelişti? Prodüksiyonunuzu üstlenen Mazlum Çimen (Çimen’s Yapım) ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çimen’s Yapım, sahibi olduğum medya şirketi Medya Merkezi’nde Radyo PR olarak bağlı pek çok yapım şirketinden biri. Çimen’s Yapım’ın sahibi Mazlum Çimen ile müziğe giriş düşüncemi paylaştım ve benim için bir eser bakmaya başladık. Ben, pop türünde bir eserle çıkış yapmayı düşünürken ve o yolda arayışlarımı sürdürürken Mazlum Çimen bana “Çaya İndim Taşı Yok” türküsünü önerdi. Stüdyoya girdik, okuduk ve Mazlum Çimen “Tamam, oldu bu iş!” dedi ve biz de Çaya İndim Taşı Yok ile çıkış yapmaya karar verdik. Sonrasındaki süreç hızlı ve kısa sürede gelişti, klip ile birlikte dinleyicilerin huzuruna çıktık…

Düzenlemenizi üstlenen Nida Şan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Nida Şan… Canım dostum, yoldaşım… Düzenlemesi ile öyle bir ruh kattı ki esere, ona gerçekten minnettarım… Nida Şan da benim firmama bağlı PR çalışmalarını yürüttüğüm bir dostum.Onunla bu düşüncemi paylaştığımda hiç tereddütsüz elini masaya koydu ve tüm dostluğuyla stüdyo aşamasının tamamında bana yoldaş oldu. Onunla çalışmak bana çok şey kattı. Nida Şan, benim için bu yolda en büyük şanslarımdan biridir. Tıpkı Mazlum Çimen gibi… Böyle iki büyük isimle müzik yolculuğuna başlamak benim için büyük şans ve zenginliktir.

Çaya İndim Taşı Yok yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çaya İndim Taşı Yok’u dijital platformlarda yayınladığımız ilk günden beri gelen tepkiler gerçekten müthiş… Düşünün, 2021 yılında ters köşe yaparak popüler kültürden uzak bir iş yaparak bir ağıt okuyorsunuz ve müzik yolcuğunuza böyle başlıyorsunuz… Şaşkın bir mutluluk içindeyim açıkçası. Hala iyi bir şeyler sunduğunuzda onu fark edip takdir edecek dinleyicilerin olduğunu bilmek güzel. Bundan dolayı mutluyuz. Biz bu türküyü 2020 yılına gönderdik… 2020, kayıplarıyla, ölümleriyle ve acılarıyla hatırlanacak ve unutulmayacak bir yıl oldu. Ondan dolayı bu ağıtı 2020’ye ithaf ettik.

Çaya İndim Taşı Yok’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yeni eserlerle ve ters köşe projelerle artık 2.5 ya da 3 ayda bir huzurlarınızda olacağım. Müzik yolculuğumuz başladı ve artık devam edecek… Çimen’s Yapım ailesi nezdinde prodüktörüm Mazlum Çimen’e, aranjörüm Nida Şan’a ve klip yönetmenim Kubilay Kasap’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Yeni sürprizlerimiz için çalışmaya devam ediyoruz… Sevgilerimle…

Öyküm Sezen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Çaya İndim Taşı Yok”un Öyküm Sezen yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.