Röportajlar

Yeni teklisi “Fotoğraf”ı dinleyicilerle buluşturan Emre Sondemir ile bir röportaj…

Emre Sondemir’i “Sen Kazandın” ile tanıdığımızdan beri 8 yıl geçti. Zaman içinde ismini duyuran Sondemir, uzun zaman sonra kendi eseri yeni teklisi “Fotoğraf”ı Kerey Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bir süredir İsviçre’de iş hayatına devam eden Sondemir ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sen Kazandın’a kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Sen Kazandın”ın oluşum süreci nasıl gelişti? İlk EP’niz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlkokul yıllarımda başlayan şarkı söyleme hevesim lise yıllarımda gitar çalmayı öğrenmem ile perçinlenmiş ve üniversite okuduğum dönemde ekmek kapım olmuştu. Gitarımla sahne alıp ufak da olsa kazandığım paralarla rahat bir öğrencilik hayatı yaşayabilmiştim. Fakat içimdeki istek şarkı söyleyerek para kazanmaktan ziyade kendi yazdığım şarkıları başkalarına dinletebilmekti… Bu hayalle yazıp sildiğim bir çok şarkım olmuştu. Bunları önce çevremdeki birkaç kişi dinliyor ve yorumlar yapıyorlardı. Sonraları çevremdeki bu insanların çemberinden sıyrılıp daha büyük dinleyici kitlesine kendi yazdıklarımı ulaştırma arzusu beni sarmıştı ve en sonunda bir şarkımı seçip tamamen kendi imkan ve araştırmalarım sonucunda 2013 yılınında ilk profesyonel şarkım diyebileceğim ve sözü müziği kendime ait olan “Sen Kazandın” adlı şarkımı o zamanki adıyla Dida müzik üzerinden piyasaya çıkmıştı. Üzerinden neredeyse 10 yıl geçmiş olacak olan bu şarkımla alakalı şimdi geriye baktığımda tabi ki bir çok amatörlük görüyorum, ama benim için farklı bir heyecandı. Düşünsenize çocukluğunuzdan beri severek dinlediğiniz sanatçılarla sizin adınız ve şarkınız onlarla aynı müzik mecralarında, aynı listelerde yan yana alt alta yer alıyor. Zaten o şarkıyla hedefim de bu duyguyu kendimde tatmin etmekti. Bunu da böylece kendime yaşatarak bir sonraki şarkılarımda bana farklı bir motivasyon kazandırmasını sağladım. Tabi ilk şarkım olan Sen Kazandın’a gelinceye dek yaşanılan süreç hemen hemen her müzikle uğraşan sanatçılarınki ile benzerdi. Çünkü bir şarkı yazıp besteliyorsunuz ve bunu birilerine dinletmek istiyorsunuz. Hele bir de profesyonel anlamda bir dağıtım firması bulmanız gerektiği için bu süreç daha da zorlaşıyor. Şarkımı birçok müzik firmasına yollamıştım. Fakat çoğundan olumsuz da olsa bir cevap bile alamamıştım. O zaman anlamıştım ki bu yolda tamamen yalnızsınız ve birçok faktörün yanı sıra şansa da ihtiyacınız var. Neyse ki yaklaşık bir yıllık uğraşın sonuncunda şarkıma bir stüdyo kaydı alabilmiş ve çevremdeki birkaç insan sayesinde ilk kez bir müzik firmasından resmi anlamda şarkım piyasaya çıkmıştı.

İkinci çalışmanız “Bugün Günlerden Sen” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Burak Ertetik ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında “Bugün Günlerden Sen” şarkım için ilk profesyonel şarkım demem daha doğru olur. 2015 senesinde, sözlerini bir Galatasaray-Real Madrid maçı öncesi Twitter’da yazılanlardan yola çıkarak yazmıştım ve aynı gün besteleyerek lise yıllarımı geçirdiğim, yine orada bir müzik ortamında tanıştığım Samsun’da bulunan değerli müzisyen ve baterist Burak Ertetik’e gönderdim. O da benim için güzel bir aranjman yaparak şarkının doğmasında büyük yardımcı oldu. Şarkımın geri vokalinde ise O Ses Türkiye’den tanıyacağınız Cansu Çebi yer almıştı. Ardından bu şarkımı tekli olarak müzik piyasasına sunmuştum. Beklediğimin çok üzerinde bir ilgi görmüştü. Fakat çeşitli nedenler dolayısıyla bu şarkımın devamlılığını sağlayamadık. Ama aklımda yeni bir düzenleme ile yeniden sevenlerimle paylaşma fikri yok değil. Bir gün neden olmasın…

En son “Fotoğraf”ı yayınladınız ve 6 yıl tekli yayınlamadınız. Bu süreç sizin için müziksel anlamda nasıl geçti? Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Kerey Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-Fotoğraf adlı şarkım, yazıp besteledikten yaklaşık 2 yıl sonra bir stüdyo kaydı ile son haline büründü diyebilirim. Yaşanmış bir hikaye üzerine yaptığım bir parçadır. Belki de bu yüzden şarkın daha ilk ayında güzel dönüşler aldım diyebilirim. Fotoğraf şarkıma kadar aradan neredeyse 6 yıl geçmiş. Bu süre zarfında yurt dışına yerleşme sürecim oldu ve zamanın nasıl aktığını anlamadan 2021 yılının Ocak ayında Fotoğraf piyasaya çıktığında kendimde ancak farkına varabildim. Arayı bu kadar açmamak gerekli. Çünkü bir yerlerde sizin şarkınızı dinleyen birkaç kişi de olsa var ve bir süre sonra sizin şarkılarınızı dinleyen insanlara karşı üretme borcunuz oluyor. Zaten bundan sonraki süreçte de daha çok şarkımı Türkiye müzik piyasasına kazandırma hedefim var. Kerey Production ile çalışmaya başlamamız müzisyen arkadaşım Turgay Saka ile oldu. Yeni şarkım için bir yapım firması aradığımı söylediğimde kendisi koordinatörü olduğu şirketten şarkımı çıkartabileceğimi söyledi ve böylelikle Kerey Production ile ilk çalışmamızı gerçekleştirmiş olduk.

Fotoğraf ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Fotoğraf şarkım ile en büyük beklenti klip oldu. Henüz bir aylık bir şarkı ve zamanla büyüyecek. Ama inanılmaz güzel mesajlar aldım. Mesela insanların arabalarında, telefonlarında veyahut başka bir yerde dinlerken paylaştığı videolar beni mutlu ediyor. Fakat uzun bir aradan sonra çıkarttığım ilk şarkı olduğu için her 3 ayda bir şarkı yapılması taraftarı değilim. Şarkıyı tam olarak sindirdikten sonra klibini çekmek istiyorum. Böylelikle Fotoğraf’tan sonra gelecek olan ikinci şarkıyada güzel bir zemin hazırlamış olmak gayem var.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yaptığım müziği tanımlayamıyorum. Kendi tarzımı Pop olarak görmüyorum. Biraz rock altyapısı kullansamda rock müzik de diyemeyiz. İkisini sentezlemeye özellikle dikkat etmememe rağmen yinede duyulan tını Pop-Rock oluyor. Ayrıca iyi bir şey mi bilemiyorum ama benim şarkılarımı bir başka sanatçının seslendirdiğinide hayal edemiyorum. Sanki sadece bana özel dikilmiş bir elbise gibiler. 

Fotoğraf’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Son şarkım Fotoğraf’tan sonra eğer planladığım gibi giderse 2021 ortalarında yeni şarkımızı müzik severlerle buluşturacağız.

Emre Sondemir’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Fotoğraf”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.