Röportajlar

Yeni teklisi “Hadi Sil Baştan”ı dinleyicilerle buluşturan Nesrin Arpacı ile bir röportaj…

Nesrin Arpacı… İçinde zaman içinde oluşan müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapan Arpacı, ilk önce bir EP “Ayrılık / Yanmam Yakarım”ın ardından yeni teklisi “Hadi Sil Baştan”ı ilk çalışmasında olduğu gibi Dinamik Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Arpacı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ayrılık’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzik öncelikle bana bu dünyadan bir nebze de olsa kaçma imkanı sağlamıştır . Bu yüzden hayatımın her anında, en mutlu en üzgün olduğum zamanlarda müzik benimleydi. Müzisyen bir ailede büyümedim ama kalemi kuvvetli olan, çok güzel şiirler yazan ve benim şarkılarıma ilham kaynağı olan harika bir anneannem oldu. Anneannemin şiirlerinden de besteler yaptım, kendisi yaşarken keyifle birlikte okuduk. O, hayatıma renk katan benzersiz bir kadındır. Lise ve üniversite yıllarımda düz yazı ve şiir yazmaya başladım, daha sonra hem şiirlerimi besteledim hem de söz müzik yazmaya başladım. ilk şarkılarımı ailem ve arkadaşlarıma okudum ve onların desteğiyle müzik yolculuğum başladı. Geniş bir ailede büyüdüm ve bu ailede elinde sazı olmayan pek kimseye rastlamak mümkün değildir, türkülerin içinde yetiştim.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Ayrılık / Yanmam Yakarım” EP’sinin süreci nasıl gelişti? Bütün çalışmalarınızda düzenlemenizi üstlenen Serkan Uz ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çok değerli bir arkadaşımın vasıtasıyla Serkan Uz’la tanışma fırsatı buldum ve iyi ki diyorum. Hazırlık aşamasında olan diğer şarkılarımda da Serkan Uz’un imzası olacak. Tabi farklı aranjörlerle de bir araya gelmeyi, onlarla da çalışmayı istiyorum. Uzun seneler sadece yazdım ve küçük gruplarda şarkılarımı okudum. Müzik piyasasına girmek hiç aklımda yoktu tabi, zaman geçtikçe bestelerin ardı arkası gelmedi ben yazdıkça yazdım ve geri dönütler oldukça iyi olunca bir adım atmam gerektiğini düşündüm. Tabi korkularım hep oldu “Ya başaramazsam!” diye. Fakat ablamın desteği bu konuda çok oldu ve “Müzik senin vazgeçilmezin ve sen hayallerinin peşinden koşmalısın!” dedi ve Ayrılık, Yanmam Yakarım, Hadi Sil Baştan sizlerle buluştu.

Dinamik Müzik Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ayrılık ve Yanmam Yakarım şarkılarına klip çekeceğimiz süreçte hoş bir tesadüfle Dursun Bilgin’le yollarımız kesişti. Bu anlamda kendimi şanslı buluyorum çünkü güzel insanlarla tanışma ve çalışma şansım oldu. Bu yola Dinamik Müzik Yapım ile çıktık ve daha pek çok işte birlikte olacağız.

Ayrılık / Yanmam Yakarım EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beklentilerimin üzerinde oldu. İlk kez bu şarkılarımla müzik piyasasında yer aldım ve pek tabi heyecan hep doruktaydı. Özellikle radyolardan dinleyen dinleyicilerimden çok güzel mesajlar geldi. Hem sözlerin hem melodinin akıllarda kaldığını gördüm. Ayrılık şarkısı daha çok orta yaş grubundan rağbet görürken Yanmam Yakarım gençler arasında tutuldu.

En son “Hadi Sil Baştan”ı yayınladınız. Eserin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Hadi Sil Baştan seneler öncesinde kaleme aldığım ve tamamlanması oldukça uzun süren bir eser oldu. Nakaratı bir defada yazarken, bir türlü şarkının giriş kısmını tamamlayamadım, hiçbir söz yakışmadı sanki ve derken tam 2 yıl sonra içime siner bir giriş yapabildim! (gülüyor) En çok sorulan sorulardan biri “Hadi Sil Baştan nasıl ve kime yazıldı?” oldu. Öncelikle şunu söylemek isterim. Yazarken tek bir şey ilham kaynağı olmuyor, duygularıma can veren bir senaryo, etrafımda yaşanan olumlu olumsuz her türlü olay; farklı karakterler, farklı öyküler, her biri içimdeki devi uyandırıyor. Bu şarkı da geri dönmeye cesareti olmayan, aşkta gurur yapan tüm aşıklar için yazıldı. Hadi Sil Baştan aslında söylemek istediğim şarkılarımın arasında yoktu. Biraz tarzımın dışında kalıyordu ama ailemin şarkıda ısrarcı olmasıyla ben de okumaya karar verdim.

Hadi Sil Baştan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“İşte tam da cesaret edip bir türlü söyleyemediğim her şey bu şarkıda!” diyen sayısız dinleyiciler… “Duygularımıza tercüman oldunuz, neler sizlere bu sözleri yazdırttı, çok duygulu okumuşsunuz , her gün bu şarkıyla gözlerimi açıyorum!” diyenler ve tabi ben de onlara şöyle demek istiyorum; “Uyanınca Yanmam Yakarım’ı dinleyin o ruha sanki daha iyi geliyor!” nacizane ben… (gülüyor) Bu arada tabi radyo çalışmalarımız da çok başarılı gidiyor. Yayıncılarımızdan da geri bildirimler alıyorum. Yüzümü gülümseten dönütlerimiz var. Ege Medya’ya çalışmalarımda benimle oldukları için ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi de sunmak isterim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Doksanların pop müziği tadında. Uzun soluklu, hafızalarda kalıcı, dillere dolanan sözler ve kulaklarda kalan hoş melodiler…

Hadi Sil Baştan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çalışmalarım dur durak bilmeden devam edecek. Üretmeyi seven biriyim. Her yeni yaptığım şarkıyla yeniden doğmuş gibi hissediyorum.  Adeta kendimi yenileniyorum. 

 Pek yakında iddialı olduğum bir şarkıyla yeniden sevenlerimle buluşacağım. Yaza doğru da üç şarkılık bir EP gelecek, ve hep gelecek! (gülüyor)