Röportajlar

Yeni teklisi “Bir Başıma”yı dinleyicilerle buluşturan Samet Oğur ile bir röportaj…

Samet Oğur’u çoğu dinleyici 2020 yazında yayınladığı kendi eseri ilk teklisi “Gezegen” ile tanıdı. 2020 bitmeden yine kendi eseri olan yeni teklisi “Bir Başıma”yı Arpej Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Gaziantep’li sanatçı Oğur ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gezegen’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?  

-Müzik yolculuğum çok küçük yaşlarda başladı. 6-7 yaşlarında ilkokula başladığım dönemlerde her zaman şarkılar söylerdim ki zaten 9 yaşıma geldiğimde müzik öğretmenim Nurten Işık sesimin farkına varıp beni okul korosuna dahil etmişti bile. Okul korosunda tüm resmi törenlerde yer almakla birlikte daha sonra solo performanslar da sergiledim. İlk sahne tecrübelerimi çocuk yaşlarda edinmiş oldum böylelikle. Çocukluk hayalim hep konservatuvar okumak, güzel bir müzik ve ses eğitimi almaktı ancak üniversite yıllarıma kadar çeşitli zorluklardan dolayı müzikle ilgilenemedim. Üniversite dönemlerimde arkadaşımdan gitar çalmayı öğrenerek çeşitli mekanlarda sahne almaya başladım. Daha sonra kendi bestelerimi yapmaya başladım ve ilk adımı Gezegen ile attım.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Gezegen’in oluşum süreci nasıl gelişti? Neumes Studio ve düzenlemenizi üstlenen Koray Aydos ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bestelerimi yakın çevremdeki dostlarımla paylaştım ve hepsi beğendi destek verdi. Benim zaten hayalimdi bir gün şarkılarımı bu dünyaya miras bırakıp göç etmek. Bir anlık deli cesareti ile stüdyo araştırmalarına başladım. Neumess Studio ve Koray’la yollarımız da tam bu noktada kesişti. Gaziantep’te benim şarkılarıma benim isteklerim doğrultusunda aranje ve kayıt yapabilecek nadir alternatiflerden biri olduğu için Neumess Studio ile çalıştım ve güzel bir iş çıkardık.

Gezegen ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gezegen ile ilgili dönüşler güzeldi. Zaten bu yolda devam etmeme olanak sağlayan temel etken de bu oldu. Ben tekli çalışma adına ilk adımı atarken bu süre zarfında kat edilmesi gereken yolları görmek, bu konuda bilgi, birikim ve tecrübe sahibi olmak için de uğraştım. Sonunda bana kazandırdıkları ve yolumu açması bakımından Gezegen’in yeri ayrı olacaktır.

En son Bir Başıma’yı dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Hakan Kara ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tamamen kaderin bir cilvesi diyebiliriz çünkü planlı bir çalışma değildi. Yurt dışında yaşayan menajerim Gülbin tatil için Antalya’ya gelmişti. Ben de aynı dönem tatil için oradaydım. Tesadüf bu ya denk geldik. Klibin yönetmeni Zafer Gündoğdu abimle tanıştırdı bizi ve projeden bahsettim ben. Sümer Ezgü ile görüştük ve bizi aranje için Hakan ağabeyime yönlendirdi sağ olsun. 2 saat sonra Hakan ağabey ile tanıştık ve aynı gün şarkının aranjörü ve klip yönetmeni bulunmuş oldu. 

Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkının aranjesi tamamlandıktan sonra klip çekildi ve montaja gönderildi. Tabi bu arada yapım şirketi konusunda bir karar vermemiz gerekiyordu. Arpej Yapım ile görüşme sağladık Umut (Kuzey) bey ve Özlem (Özbakan) hanım sağ olsunlar bizleri kırmadı ve karşılıklı olarak güzel bir iş birliğine imza attık. 

Bir Başıma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldım. Dinleyen çoğu kişi bağımlılık yaptığını bile söyledil! Tabi bunlar işin esprisi ama gerçekten profesyonel anlamda çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Kaleminiz, sesiniz, aranjeniz, klibiniz, yapım şirketiniz her şey zincirin birer halkası ve bu zincirin sağlamlığını belirliyor. Ben şahsım adına sağlam bir bütün elde ettiğimizi düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziği belirli bir kalıba sokmak hiç bir zaman tarzım olmadı. Benim müziğim bazen aşk, bazen acıdır. Zıtlıkları da barındırabilir benzerlikleri de. Ben basmakalıp veya tekdüze bir yol çizmiyorum kendime bu noktada. Her tarz dinleyip her tarz söylemeye çalışıyorum. Farklı pencerelerden bakabilmek için sabit durmamanız gerekir. Bu her konuda böyledir bana göre. 

Bir Başıma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette yeni projeler olacak, ancak ne zaman ne şekilde olacağı konusunda konuşmak için şu an erken. İlerleyen zamanlarda bu konuda gelişmeler oldukça sevenlerimizle paylaşacağız. Yakında yeni çalışmalarla tekrar buluşmak dileğiyle!

Samet Oğur’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bir Başıma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.