Röportajlar

İlk teklisi “Diyemiyorum Ona”yı dinleyicilerle buluşturan Bahri Çalışıcı ile bir röportaj…

Bahri Çalışıcı… İçindeki müzik tutkusu ile kendi şarkılarını oluşturmaya başlayan ve bu doğrultuda kendi eseri ilk teklisi “Diyemiyorum Ona”yı geçtiğimiz günlerde PDND Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Çalışıcı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Diyemiyorum Ona’ya kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında ilk olarak 19 yaşımda şarkılarımı yazmaya başladım. İlerleyen zamanlarda kısa süreli solfej ve şan eğitimi aldım. Şarkılar oluşturmaya devam ettim. Askerlik hizmetimden sonra ailemden ayrılıp Ankara’dan İstanbul’a geçtim. İstanbul’da sabit gelir için müzik sektörü haricinde farklı sektörlerde özel firmalarda çalıştım ve bu sürede farklı yapım şirketleri ve aranjörlerle çalışmalarım oldu. Fakat farklı nedenlerle tıkanmalar oldu. Doğru zaman değildi belki. Kısmet bugüneymiş…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Diyemiyorum Ona”nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Sevdiğim işi yaparak yani müzik ile ilgili anılmak istedim. Yazdığım parçaların artık insanlara ulaşması gerektiği duygusuna girdim ve bu bağlamda adımlar atmaya başladık. PDND ile iletişime geçme fırsatım oldu. Karşılıklı iletişimle şimdiki tekli çalışmanın son haline ulaştık.

Düzenlemeyi üstlenen Yenal Yıldız ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Yenal Yıldız ile yollarımız PDND ile kesişti. Projeyi PDND aracılığıyla Yenal Yıldız üstlendi ve bu vesileyle kendisiyle ilk kez stüdyo ortamında tanışma fırsatı yakalamış oldum.

PDND ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında diğer yapım şirketleri ve her işimde olduğu gibi adeta menajerim gibi çabalayan, aynı zamanda oyunculuk sektöründe ter döken kardeşim Esat Çalışıcı’nın aracılığı ile oldu. PDND ile yıllar öncesinde çalışma isteğim vardı. Soner Sarıkabadayı’ya olan hayranlığımın da büyük payı var tabi. İlk eserimi PDND bünyesinden çıkarmak istiyordum. Bu isteğimi de bilen kardeşim Esat Çalışıcı bir gün beni arayıp PDND ile görüşme sağladığını ve elimizde olan bestelerimizden sunabileceğimizi söyledi. Sonrasında PDND ile iletişimim başladı.

Diyemiyorum Ona ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel dönüşler aldık aslında. Şu an ulaştığımız kitleden olumsuz bir dönüş almadık. Bu benim için fazlasıyla mutluluk verici bir durum.

Diyemiyorum Ona’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Birçok bestem var. Üretmeye de imkan dahilinde devam ediyorum. Şu an bir giriş yaptık, devamının gelmesini istiyor ve bunun için çalışıyoruz. Bundan sonrası için de çalışmalarımız var ve güvendiğimiz yeni besteler kısa zamanda gelecektir.

Bahri Çalışıcı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Diyemiyorum Ona”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.