Röportajlar

İlk teklisi “Dünyadan Uzak”ı dinleyicilerle buluşturan grup Sakiler ile bir röportaj…

Kendi alanlarında üç başarılı müzisyen ve üç sıkı arkadaş… Hem sahnede, hem de stüdyoda başarılara imza atmaya devam ediyorlar. Trombon başta olmak üzere üflemelileriyle tanınan Hasan Gözetlik, pek çok eserin düzenlemesine imza atan ve klavyede eşlik eden Serkan Balkan ve gitarıyla pek çok çalışmada yer alan Yücel Girgin, bu sefer kendi projelerini; Sakiler’i oluşturdular, vokale Hasan Gözetlik geçti ve Zeyn Music etiketiyle Pinhani şarkısı (Sinan Kaynakçı eseri) “Dünyadan Uzak”ı ilk teklileri olarak dinleyicilerle buluşturdular. Sakiler ile Bi’Kuble için, grubun oluşum sürecini, Dünyadan Uzak’ı, gelen geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Üçünüzün yolları nasıl kesişti ve bu bağlamda Sakiler grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Yücel Girgin: Serkan, Hasan ve ben zaten çocukluk arkadaşıyız; birçok isme stüdyo ve sahnede beraber eşlik etmiştik, pandemi sürecinde enstrümantal düzenlemeler yapıyorduk, bu süreçteki boş zamanımızı kendimizi salmak yerine birşeyler üretmeye adadık ve Hasan’ın sesini hep bildiğim için “Hasan, enstrümantal zaten yapıyoruz bir de sözlü bir şeyler yapalım!” diye bir önerim oldu. “İyi ki de olmuş!” diyoruz şu an…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Dünyadan Uzak’ı seslendirme fikri nasıl gelişti?

Hasan Gözetlik: Altı veya yedi parçalık bir albüm yapma niyetimiz vardı aslında… Fakat çıkan albümlerde bir parça çok tutulur ve diğerleri neredeyse hiç dinlenmez. Bizim için çalıştığımız her parça evladımız gibi değerlidir. Birinin alıp başını yürümesi diğerlerinin de dinlenmemesi üzerdi bizi açıkçası… Bu nedenle tekli çıkarmak istedik… Dünyadan Uzak’ı stüdyoda hep beğenerek dinliyorduk zaten, Serkan da bu şarkı ile çıkmamızın doğru seçim olacağını söyledi ve hemen Sinan Kaynakçı ile iletişime geçtik. Sinan ağabeyin kendisi ve müziği benim için çok kıymetlidir. O da sağ olsun bizi kırmadı ve ilk günden beri desteğini bize hep hissetirdi…

Serkan bey, bununla birlikte Dünyadan Uzak’ı Mert Altınkaya ile kurduğunuz Zeyn Music’ten yayınlama fikri nasıl gelişti?

Serkan Balkan: Zeyn Music sevgili Mert Altınkaya ile kurduğumuz ortak bir yapım şirketi. 2019 yazında çekimlerini yaptığımız “Bizim Bahçe Akustik” projesini yayınlamaya başladık ve bu proje hala devam etmekte. Çok güzel geri dönüşler aldık. Bu bize güzel bir ivme kazandırdı. Ardından “Sakiler” projesini yayınlama kararı aldık. Prodüksiyon kısmını da kendimiz üstlendiğimiz Sakiler projesini, stüdyo kayıt, mix, fotoğraf ve klip aşamalarını tamamlayarak yayınladık.

Dünyadan Uzak ile ilgili dinleyicilerden ve birlikte çalıştığınız müzisyenlerden nasıl geri dönüşler aldınız?

Hasan Gözetlik: Öncelikle şunu belirtmek isterim. Şarkıda çok önemli müzisyenler ile çalıştık. Çevremizde ise birbirinden değerli birçok müzisyen dostumuz var… Geri dönüşleri ve eleştirileri o kadar olumlu ve güzel ki… Onların sınavından geçmek bizim için inanılmaz mutluluk verici… Dinleyicilerimizden ise, kısa zaman içerisinde bizi gercekten mutlu eden olumlu tepkiler aldık. Sağlıklı günlerde onlar ile yüz yüze buluşmak icin sabırsızlanıyoruz…

Dünyadan Uzak yorumunuz en son Arıza dizisinde yayınlandı. Sizce günümüzde diziler, yorumlarınızın duyulmasında nasıl bir etki sağlıyor?

Serkan Balkan: Günümüzde dizi ve film sektörü önemli bir yere sahip ve oldukça takip ediliyor. Dolayısı ile daha geniş bir kitleye ulaşmamızı ve etkileşimimizin artmasını sağlıyor. Tabii ki bu bizim için çok kıymetli ve değerli.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Yücel Girgin: Biz Klasik Müzik ve Türk Müziği sentezinde müzisyenleriz, okulda klasik müzik okuduk ama sahne ve sektörde her tarza eşlik ettik, bu iki kutbu birleştirip, “Alternatif Arabesk” adını verebileceğimiz bir tarz olarak tanımlayabiliriz müziğimizi.

Dünyadan Uzak’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Yücel Girgin: 1-2 senelik yol haritamız hazır diyebiliriz! 2.şarkımız da bitmiş durumda, yakın zamanda onu da dinleyiciyle buluşturmayı düşünüyoruz.

Sakiler’in üç değerli üyesine bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dünyadan Uzak”ın Sakiler yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.