Röportajlar

İlk teklisi “Durdurak Bilmez”i dinleyicilerle buluşturan NinaZen ile bir röportaj…

Mayıs bitmeden yeni isimleri tanımaya devam ediyoruz. Bu isimlerden birisi de, çocuk yaştan beri müzikle ilgilenen ve mesleki anlamda veterinerlik anlamında ilerlese de müzik tutkusunu hep taze tutan NinaZen oldu. Elektronik pop tınılı ilk teklisi “Durdurak Bilmez”i BBI Music Co. Etiketiyle dinleyicilerle buluşturan -sahne ismini Tekken’in kadın karakteri Nina Williams ve kendini yakın bulduğu Zen felsefesinin birleşiminden alan- NinaZen (Büşra Öndeş Candan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Durdurak Bilmez”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında doğduğum anda müzik ile yolum kesişmiş gibi hissediyorum! (gülüyor) 2-3 yaşındayken bile televizyonda çıkan şarkılara kendi dilimle eşlik ettiğimi söylüyordu annem ve ablalarım. İlkokulda korodaydım. Biraz klasik gibi ama lise yıllarında ise arkadaş arasında şarkı söylerken çok beğenilmesi ve okuldaki tüm müzik etkinliklerinde şarkı söylemem istenmesi benim bu konuda en çok gözümü açan şey oldu sanırım. Sonrasında birçok amatör müzik grubu denemem oldu, ufak ufak sahneler de aldım. En sonunda ise Yunus ile tanışmamla bu süreçlere yol aldık zaten. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda eşiniz Yunus Candan’ın bir eseriyle çıkış yaptınız: “Durdurak Bilmez” Eşinizin bir eserini söylüyor olmak sizin için nasıl bir duygu oldu? Ayrıca prodüksiyon ve düzenlemeyi üstlenen Barış Eskikaya ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Durdurak Bilmez”in çıkışına giden yolculuğum Yunus ile tanışmam ile başladı diyebilirim. Cover değil de gerçekten şarkılar üretebilmek, ya da üretilebilen bir projede yer almak istiyordum. Böyle bir dönemde Yunus ile tanıştık. Yunus da ürettiği şarkılar için bir ses arıyordu güzel bir denk geliş oldu diyebilirim! Bir müzisyen ilan sitesinden başladı tanışma hikayemiz, ben onun şarkılarına ses oldum o da sesime anlam katacak güzel şarkıların üreticisi. Önce iyi arkadaş olduk, sonra müzik ortağı. Bu kısımda biraz romantizm girecek ama sonrasında da aşka dönüştü, 3 yıldır evliyiz ve çok tatlı da bir oğlumuz var! O öncelerden beri şarkı yazıyordu ama söyleyemiyordu ve bir ses arıyordu. Ben söyleyebiliyordum ama şarkı yazamıyordum. Kader veya bir döngü bizi birbirimize dek getirdi gibi hissediyorum açıkçası! Birlikteyken yazdığımız şarkıların süreçlerinde bulunmak da ayrı güzel bir his ve konfor aslında. Çünkü o duygulara şahit olabiliyorum, yorum yapıyorum birlikte ilerletiyoruz bazen. Bu soyleyisime de yansıyor bence. Karşılıklı bir sinerjiye dönüştü aslında sevdiğim insanla bu yolculuğa çıkmak. Özetle onunla kendimi müzik anlamında da duygusal olarak da tek bir bünyeymişiz gibi hissediyoruz! Yunus aslında UX Designer, Barış’ın ise yazılım şirketi var. Yunus ve Barış ortak yazılım projeleri yapan uzaktan iki arkadaştı ama müzikle ilgili olduklarını biliyorlardı. NinaZen projesinden, yapmak istediğimiz tarzdan bahsedince ve şarkıları dinleyince Barış dahil oldu sürece ve NinaZen’in şu andaki müziği ortaya çıktı. Yani mesleklerini icra eden iki uzaktan arkadaş müzik sayesinde iki yakın arkadaş oldu, hatta olduk! Yaklaşık 1,5 yıldır çok şey denedik beraber altyapılarda, en içimize sinecek noktada şarkıları yayınlama planı oluşturmaya başladık. Çok orijinal bir müzik bakış açısı var, ama bu konuda çok şanslıyız sanırım. Barış’tan önce de bize müzik anlamında destek olan çok müzisyen arkadaşımız oldu, tek tek isim yazmayayım ama hepsine yeri gelmişken kocaman bir teşekkür!

BBI Music Co. ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkılardaki soundları, trafikleri oturttuktan sonra (en azından Durdurak Bilmez’de) yayınlamayı planlama aşamasına geçmiştik. Kendimiz bağımsız yayınlamayı düşünüyorduk, sonra bir süredir takipte olduğumuz BBI (bizim bildiğimiz isim Bir Baba Indie’ydi o zamanlar) ile kesişti yolumuz. Nasıl kesişti derseniz, aslında Barış yönlendirdi. Bağımsız müzik yapan birçok arkadaşımızın da BBI desteğiyle ilerlediğini görür olmuştuk zaten, bu şekilde yolumuz kesişti diyebiliriz.

Durdurak Bilmez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası beklediğimizden çok güzel yorumlar geldi. Şarkıyı oturtma aşamasında bizler en az 200-300’er kere dinlemiş oluyoruz, ve şarkıya sağırlaşabiliyoruz. Ama en başından beri melodisini çok sevdiğimiz, arkadaşlarımızın da çok sevdiği bir şarkıydı. Şu anda da bunu gördüklerini hissediyorum. Hiç tanımadığımız kitlelerden bile güzel yorumlar alıyoruz diyebilirim. Bu şarkı ortak hislerimizin bir yansıması sonuçta verilen tüm emeklerle, o hislere karşılık bulmuş gibi hissediyoruz! Yapıcı eleştiriler de geliyor, onları da değerlendiriyoruz. Şimdilik pozitif dönüşler ağırlıklı diyebiliriz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Net bir kalıbı veya tanımı yok gibi geliyor. Temelde elektronik pop diyebiliriz. Bir de Yunus’un şöyle bir çıkış noktası var şarkıları yaparken; olumlu-olumsuz his anında iyi hissettirecek dile sahip olmak. O samimiyeti, hissi yansıtabilmek. Hayata dair tüm duygulara tercüman olabilmek. İlk şarkı biraz melankoli mesela, ama ileride dans ettiğimiz de olacak, rap esintilerimiz de. Hayatta acı, keder, umut, mutluluk, serserilik ne varsa biz de müziğimizle o farklı duygularda eşlik etmek istiyoruz insanlara. Bu duyguları hissettirebilmek için müziğin çok türlülüğünden beslenmeyi seviyoruz. 

Durdurak Bilmez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii, zaten 2-3 şarkımızı büyük ölçüde hazır ettik Durdurak Bilmez ile birlikte. İstikrar ile bunları paylaşmak, hayalini kurduğumuz kitleye kavuşmak ve hiç kopmamak istiyoruz!

NinaZen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Durdurak Bilmez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.