Röportajlar

İlk teklisi “Ellere Gitti”yi dinleyicilerle buluşturan Sema İnal ile bir röportaj…

Eylül ayıyla birlikte gelen ve dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve İzmir’deki sahne performanslarıyla da dinleyicilerin tanıdığı Sema İnal’ın Goed Music etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Ellere Gitti”ydi. Bununla birlikte sözü ve müziğini Ali Atınç Güngör ile yazdığı, Seren Uzun’un yorumladığı yeni tekli “Sevda Sözü” ile de şarkı yazarlığı konusundaki başarısını bir kez daha kanıtlayan İnal ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ellere Gitti’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-2011 yılında Konservatuvar sınavını kazanmamla beraber profesyonel anlamda müzik yolculuğuna başlamış bulundum. Konservatuvara girmeden önce çeşitli korolarda koristlik yapıyordum. Konservatuvar eğitimim, müzik kültürününün zenginliğine şahit olmama sebep oldu. THM Ses Eğitimi bölümü okudum ve her yöreye ait türküleri geçerken ülkemizin kültürel farklılıklarının müziğe bile ne kadar güzel anlamlar kattığını öğrendim. Bu sebeple farklılıkların aslında ayrıcalık olduğunu anladım. Her çeşit müziği dinler bir şeyler öğrenmeye çalışırım. 

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Ellere Gitti’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Besteyi ortak olarak yaptığınız ve düzenlemeyi üstlenen Ceydar (Ali Atınç Güngör) ile yollarınız nasıl kesişti?

 -Bir tekli çıkarmak karar vermekten daha çok hayaldi benim için, her şarkı söyleyen gibi ben de çocukluğumdan beri elime bir tarak alıp sahnede olduğumu hayal ederdim. Yaklaşık 4 yıldır çeşitli projeler için bir çok kişiyle görüşmeler yaptım, ve şu an biliyorum ki vakti gelmeyince hiçbir şey olmuyormuş. Uzun yıllardır kendi şarkılarımı yazıyorum. “Ellere Gitti” en yakın zamanda yazdığım şarkılardan birisi hatta şarkı çıkmadan 10 gün önce yazmıştım sanırım. Yapımcım Yusuf Öztürk aynı zamanda bir yazar ve kendisinin yazdığı birkaç sözü besteledim, ortak şarkılarımız oldu. Sürekli fikir alışverişi içerisindeyiz bir gün beni ofise çağırdı ve Ceydar ile tanıştırdı. Ceydar Hollanda da yaşıyor. Tanıştığımız gün kendi çalışmalarını dinletti. Aynı gün iki şarkıya can verdik. Biri “Ellere Gitti” oldu diğeri Seren Uzun’un söylediği “Sevda Sözü”.

Prodüksiyonunuzu üstlenen Goed Music / Yusuf Öztürk ile yollarınız nasıl kesişti?

-İzmir’de yaşadığım zamanlar sahne alıyordum ve neredeyse İzmir’deki tüm müzisyenlerde tanışmışlığım, çalışmışlığım var. Oradakiler şarkı yaptığımı bilirler ve şarkılarıma güvenirler. Yine beni her konuda destekleyen bir arkadaşım Yusuf bey ile bir proje için görüşmeler yaparken Yusuf bey projesindeki sanatçılar için şarkı aradığını söylüyor. Ben arkadaşıma birkaç şarkımı gönderiyorum, arkadaşım şarkılarımı dinletirken Yusuf bey sesimi beğeniyor ve tanışmak için beni davet ediyor. Bu şekilde tanışmış bulunuyoruz.

Ellere Gitti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hiç beklemediğim kadar güzel dönüşler aldım. İlk çalışmam olacaktı ve heyecanla birlikte yaşadığım çeşitli duygular vardı. İnsanların beklentisini karşılamak çok zor. Beni cesaretlendirdikleri ve güvendikleri için Yusuf Öztürk ve Uğur Özdemir’e çok teşekkür ediyorum. Ellere Gitti beğeniliyor, insanlar kendi hikayeleriyle yakınlık kuruyor. 

Ellere Gitti’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Ellere Gitti adlı şarkım gizli bir hanın açılan ilk kapısı. Orada ayrı bir dünya var, ve ben o dünyayı herkes görsün, herkes hayatının bir anında uğrasın istiyorum. Bu kapı bir kere açıldı, devamı tabii ki gelecek.

Sema İnal’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ellere Gitti”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.