Röportajlar

İlk teklisi “Eros”u dinleyicilerle buluşturan Mete Karagöz ile bir röportaj…

Ağustos’u Eylül’e bağlayan dönemde dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, dinleyicilerin O Ses Türkiye ile hatırlayacağı ve müziğin eğitiminden gelen bir isim olan Mete Karagöz’ün Sony Müzik Türkiye etiketiyle yayınlanan ve kendi bestesi olan ilk teklisi “Eros” oldu. Karagöz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Eros’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Şarkı çıkana kadar eğitimimi tamamladım; sahneye çıktım, ders verdim, yarışmalara-programlara katıldım, konuk oldum… Müzik adına aklınıza gelebilecek ne varsa yaptım diyebilirim. Konservatuvar (İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi bölümü) istediğim işi bilerek yapmamı sağladı ve hocalarımdan, arkadaşlarımdan müziksel anlamda beslenmeme fırsat verdi. 

Bununla birlikte sizi O Ses Türkiye’de de dinledik. O Ses Türkiye sizin için müziksel anlamda nasıl bir deneyim oldu? Bu bağlamda O Ses Türkiye’nin müziğe ve müziğe gönül verenlere olan katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-O Ses Türkiye iyi bir deneyimdi, öyle bir platformda mükemmel bir orkestrayla şarkı söylemek çok keyifli ve heyecan vericiydi. Ama bir show programı olduğunu unutmamak gerekir. O anın keyfini çıkartıp tecrübe etmek güzeldi. 

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Eros’un oluşum süreci nasıl gelişti? 

Kendi şarkılarımı yaptığımdan beri bir tekli yayınlamak hayalimdi. Birçok süreçten geçtim; görüşmeler, anlaşmalar, sözleşmeler… Hatta birçok kişi şarkılarımı satın almak istedi. Okulu bitirdikten sonra daha fazla yoğunlaştım ve süreç kendiliğinden gelişmiş oldu. 

Sony Müzik Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Başka bir şirketle de görüşmelerimiz devam ediyordu fakat Özden hanımın (Özden Bora Gülbay) etkisi ve çevremdeki birçok sanatçı dostumla yaptığım görüşmeler sonucu Sony Müzik Türkiye ile çalışmaya karar verdik. 

Düzenlemenizi yapan Emre Parlak ile yollarınız nasıl kesişti?

-İkimiz de İTÜ konservatuvarda okuduk. O benden çok daha eskidir. Kantindeki muhabbetimiz-sohbetimiz daha sonra sahne ve stüdyo çalışmalarıyla devam etti. Abi-kardeşlik, yoldaşlık ediyoruz birbirimize… İyi ki var. 

Eros ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımız pandemi döneminde çıktığı için ister istemez daha zor bir süreç yaşıyoruz. Ulaşabildiğimiz kadar dinleyiciye ulaşmaya çalışıyoruz. Geri dönüşler çok güzel, radyocular olsun müzisyen ve sanatçı dostlarımdan, büyüklerimden aldığım yorumlar olsun her biri mutluluk verici. 

Eros’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-25 Eylül’de Eros’un akustik versiyonu yayınlanacak. Daha sonrasında yaptığım şarkılardan birini ekibimle seçip yeni projeye başlayacağız…

Mete Karagöz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Eros”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.