Röportajlar

İlk teklisi “Evim Ol Baharda”yı dinleyicilerle buluşturan Nur Bilge Duran ile bir röportaj…

Nur Bilge Duran… Mesleki anlamda İngilizce öğretmenliği alanında ilerlese bile içindeki müzik aşkını taze tutan Duran, ilk önce kendi yorumladığı şarkıları paylaşmaya, sonrasında ise kendi bestelerine yönelmeye başladı. Şimdi ise kendi eseri ilk “Evim Ol Baharda”yı Neumes Studio etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Duran ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Evim Ol Baharda”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Asıl mesleğim İngilizce öğretmenliği. Fakat müzik 6 yaşımdan bu yana en büyük tutkularımdan birisi. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite yıllarımda korolarda korist ve solist olarak görev aldım. Ayrıca alternatif müzik yapan iki ayrı grupta vokal olarak yer aldım. Sonrasında pandemi döneminde karantinada bir şeyler üretme isteği doğdu, cover çalışmalarımı paylaştığım Instagram hesabımda solo müzik çalışmalarımı yayınlamaya başladım. Bu aşamada kendi şarkılarımı yazmaya karar verdim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Evim Ol Baharda”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Erkin Akkaya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Az evvel bahsettiğim gibi, karantinada bir şeyler üretme isteği oluştu ve kendi şarkılarımı yazmaya başladım. Biraz zaman aldı tabii ki, özellikle söz yazma aşaması oldukça zorladı. Kelimelerle aranızın iyi olması gerekiyor her şeyden önce. Umarım iyi bir iş çıkarabilmişimdir. Erkin işlerini başarılı bulduğum ve beğenerek takip ettiğim müzisyen bir arkadaşım. Kendisi ile müzisyen hesabım üzerinden, sosyal medya aracılığıyla tanıştık. Şarkımı kendisiyle paylaştığımda beğendiğini dile getirdi ve “Neden yapmıyoruz bunu?” dediğinde beynimin içinde bir şeyler klik etti. “Hakikaten neden yapmıyoruz?” dedim ve süreç başlamış oldu. 

Neumes Studio ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ben mesleğim gereği Diyarbakır’da ikamet etmekteyim. Neumes Studio ise bana yakın şehirlerden biri olan Gaziantep’te bulunuyor. Hem konum olarak çok zorlamayacak bir mesafede bulunması hem de birlikte kaliteli bir iş çıkarabileceğimizi düşünmemiz sebebiyle Neumes Studio ile çalışmaya karar verdik. 

Evim Ol Baharda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı yazarken hem en zorlandığım hem de en çok özen gösterdiğim şey sözlerin yazımıydı. Özellikle şarkının sözleriyle ilgili duyduğum güzel şeyler çok mutlu ediyor beni. Melodinin akılda kalıcı oluşuyla ilgili de çok fazla yorum aldım. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Klasik Türk müziği hayranıyım kendimi bildim bileli. Bu sebeple yazdığım şarkılarda, alternatifliğin yanında alaturka ögeler de bulunmakta. 

Evim Ol Baharda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Paylaşılmayı bekleyen başka şarkılarım var sırada. Aynı zamanda cover çalışmalarıma da devam edeceğim tabii ki.

Nur Bilge Duran’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Evim Ol Baharda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.