Röportajlar

İlk teklisi “Gecem Gündüzüm”ü dinleyicilerle buluşturan Ahmet Yılmaz ile bir röportaj…

Geçtiğimiz aydan dikkat çeken ilk teklilerden birisi de Ahmet Yılmaz’ın kendi bestesi olan ve Yaşar Kekeva Plakçılık etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu ilk teklisi “Gecem Gündüzüm” olmuştu. Aynı zamanda müziğin eğitiminden gelen Yılmaz ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, ilk teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gecem Gündüzüm’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Bu yolculuk tabi ki kısa bir yolculuk değil, her anında müzik kokan, nağme kokan bir yolculuk. Küçük yaşlardan beri hep istemişimdir zaten şarkıcı olup kendi şarkılarımı söylemeyi. İlkokulda hocam “Sen şarkı söyle!” demişti ve başladım toplum içinde şarkı söylemeye… İlk önce sınıfta ardından Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümünde ve okullu tescilini de ilk olarak orada aldım. Sonra konservatuvar imtihanlarını kazandım. İstanbul macerası başladı. Konservatuvar eğitimi bana doğru şarkı söylemeyi ve sahne adabını öğretti, bu sebepten konservatuvardaki hocalarımın emeği bende büyüktür.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Gecem Gündüzüm’ün oluşum süreci nasıl gelişti ve düzenlemenizi üstlenen Metehan Köseoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Profesyonel bir tekli yayınlamayı ilk şarkımı yazdığım zamandan beri istiyordum ve onun da zamanı bir gün gelecekti. Çok şükür o isteğimi gerçekleştirdim. Bir gece barda arkadaşlarla otururken dışarıya hava almak için çıktığımda bu şarkının melodisini yazmıştım, sanki gökyüzünden bana indi ve melodiyi ağzımla yapıp telefonuma kaydettim… Ardından sözlerini yazdım… O gece öncesi benden giden şeyler olmuştu. Şarkının düzenlemesini yapan Metehan Köseoğlu’nu önceden yaptığı başarılı aranjeleriyle piyasadan tanıyordum ve prodüktörüm Kemal Kekeva’ya iyi bir seçim olacağını belirttim. O da sağ olsun benimle hem fikir oldu… Metehan Köseoğlu ile nice güzel işler yapacağımızı umuyorum.

Yaşar Kekeva Plakçılık ile yollarınız nasıl kesişti?

-Plak şirketim ile yollarımız ortak bir tanıdık vesilesiyle gerçekleşti. Yaşar Kekeva Plakçılık çok köklü bir şirket, Kemal Kekeva ve Mustafa Kekeva; ikisi de tabiri caizse “baba” insanlar… O yüzden karşılıklı inanç sayesinde daha güzel işler gerçekleştireceğimizi umuyorum.

Gecem Gündüzüm ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımdan aldığım dönüşler gayet pozitif gerek çevrem gerekse tanımadığım insanlar bana pozitif enerjilerini naklettiler ve ben bundan dolayı mutluyum. İnsanların kalbine ve yaşanmışlıklarına müziğimle dokunmak,  güzel dönüşler almak gerçekten gurur verici.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim; yüreğimin, ruhumun ve yaşantımın bana verdiği arabesk tavrını pop müzik ile sentezlediğim bir sonuç.

Gecem Gündüzüm’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var, şu an hazırda yakında çıkmayı bekleyen enerjisine güvendiğim ilk şarkıma göre biraz daha hareketli sürpriz bir şarkı var. Yeni yaptığım besteleri güzel aranjelerle dinleyicilerimle buluşturmak için çok heyecanlıyım.

Ahmet Yılmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gecem Gündüzüm”ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.