Röportajlar

İlk teklisi “Gitmiştin Baktığımda”yı dinleyicilerle buluşturan Susel ile bir röportaj…

Ağustos ayı, özellikle alternatif tınılı pek çok çalışmanın dinleyicilerle buluştuğu bir ay olarak hem bilinen müzisyenlerin yeni teklilerini buluştumasının yanı sıra, ilk teklisiyle merhaba diyen pek çok ismi de bize duyurmuştu. İlk teklisini yayınlayan ve dikkat çeken isimlerden birisi de, pek çok başarılı isme verdiği destekle de bilinen Selim Öztürk’ün prodüktörlüğünde Universal Müzik Türkiye etiketiyle yayınlayan Susel’di.

Kendi eseri ve Öztürk düzenlemesi olan “Gitmiştin Baktığımda” kısa sürede dinleyicilerden güzel ilgi gördü. Müziğin eğitiminden gelen ve bu bağlamda lisenin ilk yılını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde başladıktan sonra ikinci senesinde müzik bölümüne geçen Susel, Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirip orada enstrüman olarak çello eğitimi aldı. Susel Ateş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ilk teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gitmiştin Baktığımda’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda güzel sanatlar lisesinde okumak size müziksel anlamda neler kattı?

-Gitmiştin Baktığımda çıkmadan yaklaşık 2 buçuk yıl önce müzik çalışmalarına başladım. Şarkılar yazdım, kendi rengimi bulmaya çalıştım. Gitmiştin Baktığımda bu süreçte yazdığım ilk şarkılardan. Güzel Sanatlar Lisesinde okumam bana müziksel anlamda güzel şey Çello oldu.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Gitmiştin Baktığımda’nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Profesyonel anlamda bir şarkıcı olmayı hep istedim ve ilk profesyonel teklim için Gitmiştin Baktığımda’yı uzun süredir çalıştığımız prodüktörüm Selim Öztürk ve plak şirketimiz Universal Music Türkiye ile birlikte seçtik. Yazdığım ilk şarkılardan biri, yaşadığım bir olaydan ortaya çıktı. Hepimizin hoşuna gittiği için bu şarkıda karar kıldık.

Düzenlemenizi ve prodüksiyonunuzu üstlenen Selim Öztürk ile yollarınız nasıl kesişti?

-Lise arkadaşım beni menajerim Sanem Ersoy Öztürk’le tanıştırdı. Sanem hanım aracılığıyla da Selim Öztürk’le tanıştım. Ve daha sonra birlikte çalışmaya karar verdik.

Universal Music Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Plak şirketleriyle görüşmelere başladığımız sıralarda Universal Music Türkiye ile yollarımız kesişti. Elektriğimiz tuttu ve birlikte çalışma kararı aldık.

Gitmiştin Baktığımda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yorumlar, geri dönüşler pozitif oldu. Bu çok güzel.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Yazdığım şarkılarda bir parçam var, bu yüzden benim açımdan müziğimin görebildiğim bir ruhu da var. Alternatif pop olarak başladık. Ne tür olursa olsun hep içimden olsun istiyorum.

Gitmiştin Baktığımda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, çalışmalara devam ediyoruz. Gelecek projelerim için heyecanlıyım.

Susel’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gitmiştin Baktığımda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.