Röportajlar

İlk teklisi “Gurur”u dinleyicilerle buluşturan Hilal Öner ile bir röportaj…

Hilal Öner… Müziğin eğitiminden gelen ve zaman içinde sahne performansları ve Ebru Gündeş başta olmak üzere çeşitli sanatçıların vokalistliğini üstlenen Öner, geçtiğimiz günlerde Gündeş’in 1993 yapımı ikinci albümü “Tatlı Bela”da yorumladığı ve 1990’ların klasiklerinden biri haline gelen “Gurur”u ilk teklisi olarak yorumlayarak eşi İzel Nakri ile kurduğu Nakri Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Öner ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gurur’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz, vokal tecrübeleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-1984 İstanbul doğumluyum, ben doğuştan şanslılardanım çünkü kendimi bildim bileli sesim güzeldi. Tüm okul hayatım boyunca hep ön plandaydım, çeşitli yarışmalarda birincilikler elde ettim ve konservatuvar sınavını hiç müzikle alakalı bir ders almadan sadece yeteneğimle kazandım. Konservatuvarda çok değerli hocalardan eğitim aldım, ses, nefes ve sahne teknikleri, prozodi, repertuvar öğrendim. Üniversite yaşamımın bitmesine yakın sahne almaya ve vokal yapmaya başladım. Çeşitli sanatçılara sahnede eşlik ettim ve bunlar bana sahne ve repertuvar anlamında çok şey kattı.

Bununla birlikte vokalistliğini yaptığınız Ebru Gündeş ile yollarınız nasıl kesişti? Kendisiyle çalışmak size müziksel anlamda neler kattı?

-Hala birlikte çalıştığımız arkadaşım, Ebru Gündeş’in bayan vokalist aradığını söyledi. Onun vasıtasıyla tanıştık. Ebru Gündeş benim için çok önemli bir örnek ve öğretmen oldu sahne yaşamımda. Kendisiyle çalışabildiğim için çok mutluyum. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda 1990’lar klasiği Gurur’u yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemeyi üstlenen Çağlar Kocatepe ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pandemi ile birlikte çok yoğun olan hayatlarımıza bir ara verince, bu boşlukta kendi müziğimle ilgilenmeye karar verdim ve küçüklüğümden bu yana çok sevdiğim bir şarkı olan “Gurur”u yeniden okumak istedim. Ebru Gündeş’in orkestrasında birlikte çalıştığımız şefimiz Çağlar Kocatepe bana çok destek oldu ve büyük bir özveri ile severek yepyeni bir düzenleme ile bu şarkıyı hazırladı. 

Gurur yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda eserin sahipleri Gönül Şen & Özkan Turgay ve şarkıyı ilk yorumlayan Ebru Gündeş’ten ayrıca bir geri dönüş aldınız mı?

-30 yaş öncesi kitle, şarkıyı yeni bir şarkı sandı öncelikle ve onların da sevmiş olması benim için önemliydi. Yeni eski herkesten çok güzel tepkiler aldık. Eser sahipleri de ve sayın Ebru Gündeş de yeni düzenlememizi çok beğendi ve sosyal medyasında paylaşarak bize destek oldu. 

Ayrıca teklinize Ayşe Nur Gençalp yönetiminde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ayşe Nur Gençalp çok yetenekli genç bir görüntü yönetmeni. Kendisiyle bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım ve o kadar memnumum ki işine olan saygısı disiplini ve asla istediği görüntüyü almadan vazgeçmemesi beni çok etkiledi. Zaten yeni klibimde de onunla çalışacağız. Kliple alakalı geri dönüşler çok iyi oldu gerçekten, flamenko ezgileri olan bir klip olduğu için renkli elbiseler ve mekan olarak da Büyükada Anadolu klübünü tercih ettik. Bütünsel olarak insanlara iyi enerji veren bir klip oldu.

Processed with VSCO with a6 preset

Bununla birlikte teklinizi eşiniz İzel Nakri ile kurduğunuz Nakri Production’dan yayınlandınız. Bir firma kurmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda kendi firmanızdan kendi prodüksiyonunuzu yapıyor olmak size yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu?

-Eşim benim en büyük destekçim. Bizim tüm hazırlıkları bitmiş 4 tane şarkımız var bu sebeple daha özgür hareket edebilmek adına kendi şirketimizi kurduk. Daha hızlı aksiyon alabiliyoruz. 

Gurur’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet. Pandemide toplam 4 şarkı hazırladık. Bir tanesi söz-müziği bana ait olan bir şarkı. Diğerler ise daha önce yorumlanmış şarkılardan yorumladığım üç şarkı olacak, sırasıyla hepsini kliplendirip yayınlayacağız.

Hilal Öner’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gurur”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.